بخونید، خونده بشید!
ترامپ شبیه کدام شخصیت داستانی است؟
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
احسان رضایی احسان رضایی

روزنامه‌نگار . نویسنده

دنبال کن
ترامپ شبیه کدام شخصیت داستانی است؟
8 دقیقه مطالعه / 2 سال پیش
img-content
ترامپ شبیه کدام شخصیت داستانی است؟

ارجاع به داستان‌ها برای پیدا کردن شخصیتی مشابه دونالد ترامپ به یک سرگرمی تبدیل شده است. پیش از این ترامپ را با لرد ولدمورت در مجموعه «هری پاتر» و میول در سری «بنیاد» آیزاک آسیموف مقایسه کرده بودند.
هفته پیش، جورج آر. آر. مارتین، نویسنده مجموعه «نغمه آتش و یخ» در مصاحبه با ماهنامه اسکوایر پای یک کاراکتر جدید را پیش کشیده و گفته ترامپ شبیه بدترین و منفورترین پادشاه داستان او، یعنی جافری باراتیون است. 

مارتین در این مصاحبه گفته است: «فکر می‌کنم الان جافری پادشاه آمریکا شده و درست همان‌قدر کج‌خلق و غیرمنطقی است که در ۱۳سالگی در کتاب بود.» 
کیت هرینگتون، بازیگر انگلیسی نقشِ جان اسنو در سریال اقتباسی از این کتاب، یعنی سریال «بازی تاج و تخت» هم در مصاحبه حاضر بوده و گفته: «فکر می‌کنم این مرد که در بالاترین مقام کشور شما نشسته، یک فریبکار است.» (+)
 
در داستان «نغمه آتش و یخ» جافری باراتیون، پس از مرگ پدرش و در ۱۳ سالگی به سلطنت می‌رسد، نزدیک به یک سال حکومت می‌کند و در این مدت کوتاه قساوت و بی‌کفایتی او به حدی می‌رسد که یکبار مردم پایتخت علیهش شورش می‌کنند. همان اوایل سلطنت، نامزدش سانسا التماس می‌کند تا پدرش را که وزیرِ پادشاه قبلی بوده و موافق سلطنت جافری نبوده رها کند. جافری قول می‌دهد بخشنده باشد، اما بعد دستور می‌دهد به نشانه بخشش، گردن او را سریع بزنند. همین اعدام ادارد استارک، کشور را درگیر جنگ داخلی گسترده‌ای می‌کند. در عوض جافری، مدام نگهبانانش را مجبور می‌کند تا سانسا را کتک بزنند. او تا روزی که در جشن عروسی‌اش مسموم می‌شود و می‌میرد، همه را آزار می‌دهد، قوانین عجیب وضع می‌کند و دستورات اشتباه می‌دهد. مثلا بزرگترین و مهمترین شوالیه سلطنتی را برکنار می‌کند تا به دشمنش ملحق شود. به قول یکی از شخصیت‌های کتاب: «تنها چیز خوبی که درمورد جافری می‌شود گفت این است که برای سن خودش بلندقد و قوی‌هیکل بود.»

جورج آر. آر. مارتین، نویسنده آمریکایی سبک‌های فانتزی، علمی‌تخیلی و وحشت، در انتخابات سال گذشته به شدت علیه ترامپ فعالیت کرد‌. او روز بعد از پیروزی ترامپ (۹ نوامبر ۲۰۱۶) در وبلاگش به جمله مشهور رمان ارجاع داده و نوشته بود: «واقعا کلمه‌ای برای توصیف حس امروز صبح من وجود ندارد. فکر می‌کردم از این بهتر باشیم. لابد نیستیم. ترامپ نالایق‌ترین کاندیدای ریاست‌جمهوری یک حزب در تاریخ بود… طی چهار سال آینده، مشکلات ما بسیار بسیار بدتر خواهند شد. زمستان در راه است. بهتان که گفته بودم.» (+)

نویسنده
احسان رضایی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 1096 خواننده / 11 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
like2K
tag
احسان رضایی احسان رضایی 2278 خواننده / 7 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
احسان رضایی احسان رضایی 4 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
15 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
img-content
12 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
شروین وکیلی شروین وکیلی 7 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.