بخونید، خونده بشید!
در انتظار حقوق گم‌شده شهروندی
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
سیامک رحمانی سیامک رحمانی

روزنامه نگار

دنبال کن
در انتظار حقوق گم‌شده شهروندی
10 دقیقه مطالعه / 2 سال پیش
img-content
در انتظار حقوق گم‌شده شهروندی

فوتبال ایران، چپ‌ و راست دارد بابت تماشاگرانش تاوان می‌دهد. بلافاصله پس از بازی بدونِ تماشاگر پرسپولیس مقابل لخویای قطر، حالا خبر از محرومیت دیگری به خاطر سیگارکشیدن تماشاگران می‌رسد. فهرست بی‌اخلاقی‌های ما کامل است و چیزی کم ندارد. از شعارهای سیاسی و مذهبی ممنوعه، تا استفاده از لیزر و ترقه و انداختن اشیا داخل زمین، و هر چیزی که بتوان فکرش را کرد. در بازی‌های ملی و باشگاهی؛ صدمه‌زدن به داوران و بی‌اخلاقی‌هایی که از روی سکوها تا زمین چمن کش می‌آید. خیلی‌ها معتقدند که ای‌اف‌سی دارد سخت می‌گیرد؛ از اتفاقات مشابه در دیگر استادیوم‌های دنیا مثال می‌آورند. این روزها دائم با تصاویری از هواداران ترسناک بلگراد مواجهیم و نمونه‌هایی که نشان می‌دهد پرتاب ترقه و اشیا به زمین، تنها به ورزشگاه‌های ما خلاصه نمی‌شود و در خیلی از کشورها شاهدش هستیم. کنفدراسیون فوتبال آسیا قطعاً می‌تواند صبورتر باشد و به خاطر رفتارهای رایج در زمین‌های فوتبال، ما را از تماشاگر محروم نکند و این‌همه جریمه‌مان نکند. اما هرچه هم بگوییم، باز رفتار تماشاگران فوتبال ما قابل توجیه نیست. تماشاگرانی که همچنان رفتاری غریزی و بدوی از خود نشان می‌دهند و توجهی به قواعد و ملاحظات میادین بین‌المللی ندارند. بداخلاقی‌هایی که در مسابقات شهرستان و تهران عادی است اما پایمان که به دیدارهای خارجی می‌رسد، تازه عیارمان مشخص می‌شود‌ و جریمه‌ها و توبیخ‌ها از راه می‌رسند؛ درست مثل بلایی که بابت سازوکارهای مالی و بدعهدی‌های باشگاه‌ها گریبان‌گیرمان شده؛ پول‌ندادن به بازیکنان، قراردادهای غیرشفاف و پرداخت‌های پر حرف و حدیث که تا وقتی داخل مرزها اتفاق می‌افتد، برخوردی عرفی با آن داریم و رسوایی بالا نمی‌گیرد، اما پرونده‌هایمان در دادگاه‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که سیستم حجره‌ای ما، برای بازیکنان و مربیان خارجی و محافل رسمی تا چه اندازه عجیب و غیر قابل تحمل است.

یکی از دلایل این رفتارهای توسعه‌نیافته و مخرّب، محبوس‌شدنِ ما داخل مرزها و محدودبودن مراودات بین‌المللی‌مان است؛ تکرار این واقعیت، که ما سال‌هاست یک تورنمنت کوچک فوتبال هم برگزار نکرده‌ایم، امکانات و تجهیزاتمان باوجود همه تلاش‌ها همچنان قدیمی است و به دهه‌ها قبل تعلق دارد و قواعد حاکم بر رفتارمان هم. بخشی از نگاه حاکمیتی نیز این خودبسندگی و بی‌توجهی به دنیا را توجیه می‌کند. بازتولید مداوم این تفکر، که ما با همه داشته‌های محدود و فرهنگ پرانتقاد اجتماعی، یکی از قطب‌های عالم امکان هستیم، و آنچه داریم و می‌کنیم مایه افتخار است و توجه دنیا به ماست و ستایش دنیا از آن ماست! تأیید و تکثیر چنین نگاهی، باعث غرور بی‌موردی شده که هر اصلاحی را دشوار می‌کند. تماشاگرانی که در ناخودآگاهشان خود را برتر می‌بینند و ترجیح می‌دهند هر نقد و جریمه و مشکلی را -مطابق آنچه دیده‌ایم- توطئه خارجی و تبعیض علیه ایرانی‌ها ببینند و با همین توهّم، نیازی به تغییر احساس نکنند.

در چنین فضای پرآشوب و ملتهبی، جالب‌تر از همه این است که همچنان مشکل بزرگ ما، ورود خانواده‌ها به استادیوم‌هاست. حیرت‌انگیز است که در ورزشگاهی آکنده از خشونت کلامی و فیزیکی، یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های نیروهای حافظ امنیت این است که خدای نکرده دختری به میان جمعیت نفوذ نکرده باشد و مسابقه را به خطر نینداخته باشد! سؤال این است که با این‌همه تخلفی که دارد صورت می‌گیرد، با تنبیهات و مجازات‌هایی که در مورد تیم‌های ما اعمال می‌شود و تمام آن پدیده‌های رعب‌انگیز داخل ورزشگاه‌ها، خانواده‌ها چه خطر بیشتری می‌توانند ایجاد کنند، که حضورشان اینقدر حساسیت‌برانگیز است و حلّ مشکل دهه‌ها طول کشیده است؟ یعنی حضور دخترها در گوشه‌هایی از استادیوم، یا نشستن هواداران در کنار خواهر و همسرشان، واقعاً می‌تواند وضعیت را از اینکه هست خطرناک‌تر کند؟ یعنی ممکن است به این موضوع توجه شود، که فراهم‌کردن محیطی آرام‌تر، مفرح‌تر و راحت‌تر برای تماشای فوتبال، فشارها را کاهش خواهد داد و می‌تواند فضایی قابل تحمل‌تر و مناسب‌تر برای تماشای مسابقات فراهم کند؟ برای همین تغییر هم باید منتظر فشارهای بین‌المللی باشیم و نرمش قهرمانانه نشان بدهیم؟ ممکن است دولت روحانی در عمل به وعده‌هایش و احقاق حقوق شهروندی، درِ ورزشگاه‌ها را به روی نیمه محروم جامعه باز کند؟


این مقاله که قبلا در سایت فرهنگستان فوتبال منتشر شده از مجموعه مقالات برگزیده وب فارسی است که در موضوع آزاد باز نشر می‌شود.

نویسنده
سیامک رحمانی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین نویسنده مشاهده همه
img-content
سیامک رحمانی سیامک رحمانی 6 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
سیامک رحمانی سیامک رحمانی 12 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
img-content
سیامک رحمانی سیامک رحمانی 8 دقیقه مطالعه | 2 سال پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.