بخونید، خونده بشید!
نه به یارانه آری به کار‌آفرینی
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
اکبر هاشمی اکبر هاشمی

مدیر مسئول و سر دبیر هفته نامه شنبه

دنبال کن
نه به یارانه آری به کار‌آفرینی
8 دقیقه مطالعه / 2 سال پیش
img-content
هفته نامه شنبه هفته نامه شنبه
اولین نشریه اختصاصی در حوزه استارت آپ ها در ایران
دنبال کن
نه به یارانه آری به کار‌آفرینی

میلیون‌ها فرانک پول را به قصر فدرال منتقل کردند تا به محض اینکه مردم سوئیس به  همه‌پرسی رأی دادند، پول را به حساب آنان واریز کنند‌. ماجرا از این قرار بود که موضوع  دریافت یارانه نقدی یا گرفتن درآمد پایه از دولت از دهه ۱۹۸۰۰ در سوئیس  شروع شد‌. چند سازمان مدافع این طرح، موضوع را دنبال کردند. سال ۲۰۱۲ نزدیک به ۴۰ هزار نفر طوماری را امضا کردند. بعد به ۷۰ هزار نفر رسید، اما برای طرح مسئله‌ به صورت همه‌پرسی کافی نبود تا اینکه در سال ۲۰۱۳ تعداد امضا‌ها به ۱۳۰ هزار نفر رسید و این برای انجام همه‌پرسی کافی بود و سرانجام امسال این همه‌پرسی انجام شد و در شگفتی همگان، مردم سوئیس به یارانه  ۲۵۰۰فرانک ماهانه برای بزرگسالان و ۶۵۰ فرانک برای خردسالان نه گفتند؛ یارانه‌ای که معادل حقوق پایه این کشور برای هر شهروند محسوب می‌شود.
وقتی این خبر به گوش ما جهان‌سومی‌های یارانه‌بگیر رسید، بیشتر تعجب کردیم. اما شگفتی زمانی دیگر و جای دیگری کامل شد؛ نه در قلب اروپا و نه در سوئیس که اقتصادش یکی از باثبات‌ترین اقتصادهای جهان است و سیاست‌های پایدارامنیت مالی و ثبات سیاسی این کشور را تبدیل به بهشت سرمایه‌گذاران و سپرده‌گذاران بانکی کرده است. این شگفتی در ایران اتفاق افتاد؛ در کشوری که برخی آمارها به نقل از رسانه‌ها خبر از این می‌دهد که ۴۰  درصد مردم ایران زیر خط فقر زندگی می کنند. چگونه می‌شود مردمی که این مقدار تحت فشار مالی شدید هستند، به پیشنهاد‌های جذاب کاندیدای ریاست جمهوری برای دریافت یارانه سه برابری و پر‌شدن یخچال‌های خانه‌شان از مواد غذایی نه گفتند؟ 
آیا این شما را یاد گل ششم بارسا به پاری‌سن‌ژرمن نمی‌اندازد و به تعبیر عادل فردوسی‌پور که گفت فوتبال از این زیباتر هم می‌شود؟ آیا دموکراسی از این زیباتر هم می‌شود؟
 اما باید این را هم بدانیم که در تاریخ سوئیس ‌ابتدا در اواخر دهه ۱۹۷۰، با توجه به عدم تساوی در تقسیم درآمدها، جنبش سوسیالیست‌ها در سوئیس پیشنهاد کرده بود برای دریافت مالیات بر ثروت، رفراندوم برگزار شود. همان زمان هم در رفراندوم اخذ مالیات بر ثروت، با کمال تعجب اکثریت مردم این کشور مخالفت کردند. مطالعاتی که بعداً انجام شد، نشان داد عده زیادی از کم‌درآمدها هم علیه مالیات بر ثروت رأی دادند. در مطالعات بعدی، وقتی دلیلش را از کم‌درآمدها پرسیدند، می‌گفتند امیدواریم ما هم روزی با کار و کوشش ثروتمند شویم. مردم سوئیس بیش از ۴ دهه به یارانه نه گفته‌اند تا شاهد کشوری مدرن و پیشرفته و با ثبات اقتصادی بالا باشند. بنابر‌این نه به یارانه، شروع یک انقلاب اقتصادی بزرگ می‌تواند باشد به شرطی که تداوم داشته باشد. مردم ایران عزیز در انتخابات ریاست جمهوری به یارانه نه گفتند و به تولید‌،کار‌آفرینی و ایجاد اشتغال آری گفتند. 
هر صنفی وظیفه دارد از این  رأی‌های شگفتی‌ساز مردم نجیب ایران مراقبت کند تا در دوره‌های بعدی نیز تکرار شود. باید این انتخاب بزرگ را محترم شمرده و به نیکی از آن یاد کرده و از تک‌تک رأی‌دهندگان به خاطر این نگاه بلندشان تقدیر کنیم. آنها به خاطر منافع بلند‌مدت کشورشان و فرزندانشان به یارانه و وعده‌های رنگین نه گفتند.
تقدیر ما فعالان اکوسیستم از مردم بزرگ‌منش ایران این است که ضمن سپاس از رأی بلندشان با آنها عهد ببندیم که بیش از گذشته در جهت توسعه فرهنگ کار‌آفرینی و ‌‌اشتغال‌زایی همت گماریم.  انتخابات تمام شد و همه باید بدانیم این تاریخی‌ترین انتخابات ایران بود و تاریخی‌ترین مقطع زمانی برای ما کار‌آفرینان و سرمایه‌گذاران خطر‌پذیر است. باید بیش از گذشته  تلاش و کار بسیار کنیم و ‌روی جوانان خلاق و با‌شرف ایرانی سرمایه‌گذاری کنیم تا اقتصاد ایران را نجات بدهیم و در پیشگاه ملت ایران سر‌بلند باشیم.


این مقاله که قبلا در سایت هفته نامه شنبه منتشر شده از مجموعه مقالات برگزیده وب فارسی است که در موضوع آزاد بازنشر می‌شود.

از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
6 دقیقه مطالعه / 2 سال پیش
img-content
7 دقیقه مطالعه / 2 سال پیش
img-content
7 دقیقه مطالعه / 2 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
6 دقیقه مطالعه / 3 ماه پیش
img-content
2695 خواننده / 8 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.