بخونید، خونده بشید!
«عاشق شو ارنه روزی کار جهان سر آید»
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
بیتا رویان بیتا رویان

دانشجوام و از وقتی یادم میاد می‌نوشتم هنوز اول راهم و دلم می‌خواد فکر کنم هنوز کلی وقت دارم.

دنبال کن
«عاشق شو ارنه روزی کار جهان سر آید»
7 دقیقه مطالعه / 2 سال پیش
img-content
«عاشق شو ارنه روزی کار جهان سر آید»

به نام ایزد بیتا

 اگر بطور رندوم در خیابان‌های لندن از مردم بپرسید رمان مورد علاقه‌شان چیست از هر پنج نفر حداقل سه نفرشان جواب خواهند داد "غرور تعصب" اثر جین آستن! داستانی که سه نوع عشق و ازدواج را تشریح می‌کند، ازدواجی بر اساس عشقی آتشین و کودکانه که بیشتر به هوا و حوس می‌ماند.‌ دیگری ازدواجی کاملا بر اساس منطق و مصلحت خانوادگی و دیگری که بنظر جین آستن نوع ایده‌آل رابطه است عشقی که بر اساس ویژگی‌های مثبت اخلاقی طرفین بوجود آمده بود!

موضوع این مطلب در واقع همان سوژه‌ایست که غرور و تعصب بر آن بنا شده است، عشق این مفهوم بی‌رقیب جهان آفرینش تنها چیزی که زندگی در جهانی پر از جنگ، آشوب، فاصله طبقاتی همه‌ی سیاهی‌های آن را برایمان قابل تحمل ساخته.

بیاید نگاهی غیر کلیشه‌ای، بی تعارف و وطنی به این سوژه مظلوم بیندازیم. در تاریخ معاصر چه مقدار و چگونه به عشق پرداخت شده؟.

در چهل سال اخیر در عام‌ترین هنر یعنی سینما عشق را چقدر به ما شناسانده‌اند و از آن مهمتر عشقی که به تصویر کشیده می‌شده چقدر با واقعیت جامعه ما تطابق دارد؟.

ابتدا سری به سینمای قبل از انقلاب بزنیم که در ذهن همه‌ی ما فیلم فارسی را تداعی می‌کند، در اینجا با سطحی‌ترین نوع از عشق مواجهیم در واقع حتی نام آن عشق نیست و ما با عشقی به هجو کشیده شده رو به روییم.

در سال‌های اولیه انقلاب لغت عشق بطور کلی از ادبیات سینمایی ما حذف شد و گویی عشق زمینی مساوی است با بی بند وباری و تبذل!

که البته این روند رفته رفته رشد می‌شود گفت قابل قبولی داشت و نه از آن عشق‌های بی پایه و اساس و لحظه‌ای فیلم فارسی خبری بود و هم تابو‌ی جمله عاشقت هستم دست کم در سینما نه تلویزیون شکسته شد.

سریال"شهرزاد" اما داستانی کاملا حول محور عشق دارد به دور از شعار زدگی و لوث کردن داستان به هجو کشیده شدن موضوع (مثل فیلم فارسی‌های بعد انقلاب) بخوبی عشق زمینی را بتصویر کشید دو جوان عاقل و بالغ که تا بیشترین حد ممکن دلداده یکدیگرند تا آنجا که با هم دست به فرار می‌زنند و خلاصه برای رسیدن بیکدیگر خود را به هر آب و آتشی می‌زنند.

و اما عشق و در نتیجه آن ازدواج بین جوانان حال حاضر ما چگونه ست و چه جایگاهی دارد؟!

چرا با ازدواج تقریبا بی‌رویه دهه هفتادی‌ها مواجهیم در حالی که دهه شصتی‌ها هنوز دنبال مرد\زن رویاهایشان می‌گردند چرا نسل جدید عشق را اینقدر ساده م‌یگیرد و از آن بدتر طلاق و جدایی را ساده‌تر؟!

این وسط تأثیر فرهنگ غرب از طریق فیلم‌ها و سریال‌هایشان کم نیست. مشخصا دنیای فیلم و سینما هدفش به نمایش کشیدن عین حقیقت‌ها نمی‌باشد بلکه اتفاقا رسالتش غلو کردن و نمایشی کردن حقایق برای جذابیت بیشتر است و با در نظر نگرفتن همین موضوع ساده بین جوانان ایرانی می‌شود گفت با یک گرد باد فرهنگی مواجهیم. زد و خورد میان سنت‌های ایرانی و تصویر خوش آب و رنگی که هالیوود به ما ارائه می‌دهد باعث وضعیت موجود شده.

دقت کنید که از لغت زد و خورد استفاده شده نه تلفیق که اگر دومی بود همه‌ی ما به تعادل قابل قبولی می‌رسیدیم و می‌فهمیدیم که هم سنت های قجری ما مردود هستند هم از طرف دیگر بام نمی‌افتادیم!

می‌گویند زنی به دربار کوروش بزرگ آمد و ادعای عاشقی و شیفتگی اورا کرد کوروش گفت برادر من که هم از من جوان‌تر ست هم زیباتر بیشتر لایق توست و اکنون پشت سر تو ایستاده دختر سر برمی‌گرداند و چیزی نمی‌بیند و کوروش متذکر می‌شود اگر عشقت حقیقی بود به پشت سر خود حتی نگاه هم نمی‌کردی.

آری عشق بدین‌گونه است که دیگران حتی به چشمت نیایند نه اینکه با دیدن هر کیس بهتری با قبلی کات کنید و تاریخ مصرف رابطه‌هایتان تا دیدن کیس خوشگلتر، پولدارتر یا خوش هیکل‌تر باشد.

القصه اینکه نمی‌گوییم دیت گذاشتن کار بدیست یا همه ی ما باید در یک نگاه به عشق حقیقی و آسمانی دست یابیم.‌ اما مراقب باشید خودتان به عاطفه‌ی خودتان تجاوز  نکنید تنهاییتان را که خدا می‌داند چقدر مقدس و ارزشمند است با هر کس و ناکسی پر نکنید جملات عاشقانه یتان را خرج چندین و چند نفر نکنید بدانید تنهایی می تواند انسان را پخته تر باهوش تر و در نهایت جذاب تر کند و به این فکر کنید وقتی پس از مدت بسیار طولانی کسی را در نهایت به خلوت خود راه می‌دهید چقدر می تواند شیرین باشد.

نویسنده
بیتا رویان
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
4470 خواننده / 5 دقیقه مطالعه / 8 ماه پیش
img-content
1525 خواننده / 15 دقیقه مطالعه / 9 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.