بخونید، خونده بشید!
حقیقت خبرهای جعلی
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
حقیقت خبرهای جعلی
تیم تحریریه موضوع آزاد
4165 خواننده / 10 دقیقه مطالعه / 8 ماه پیش
like4K
img-content
ایشــو مگ ایشــو مگ
گزیــــده‌ تر بخوانیـــــد
دنبال کن
حقیقت خبرهای جعلی

چند سال پیش، وقتی که ویکیپدیا خواست خودش را به عنوان یک سرویس کاملا معتبر معرفی کند، باور داشتم که جهان با سرعت به سمت بهشت برین خواهد رفت. با وارد شدن اینترنت به هر گوشه‌ای؛ که در آن تنها یک ویکیپدیا وجود داشت، حداقل می‌توانیم روی پایه‌ی اصلی حقیقت، توافق جهانی داشته باشیم. چطور می‌توانیم در مورد چیزهای مهم اختلاف نظر داشته باشیم؟ و چگونه  وقتی همسرم را به سخره می‌گیرم و می‌گویم عنصر فعال عطرهای لوکس از استفراغ نهنگ (عنبر) به دست می‌آید، باز هم مرا به چالش بکشد؟

اما تا الان آنطور که باید پیش نرفته است. در واقع، طی این چند ماه اخیر حس می‌کردیم در یک جای جهنمی و پر از رجزخوانی، زندگی می‌کنیم. هیچکدام زبان ایدئولوژیکی مشابه‌ای نداشتیم و همه با هم به شدت مخالفت می‌کردیم. همه می‌توانستند "شواهد" هر نظریه‌ای که به صورت آنلاین وجود داشت را پیدا کنند. حقیقت خیلی مبهم‌تر از همیشه شده است. و از همه بدتر، ما در حال دست و پنجه نرم کردن با فوران فشارهای تازه ظهور و ظاهرا بی پایان "خبرهای جعلی" هم هستیم.

اخبار جعلی چیزی است که ما خیلی قبل‌تر در مورد آن بارها در Flipboard صحبت کرده بودیم. ما پلتفرمی هستیم که در آن ویراستارهای انسانی و الگوریتم‌ها در کنار هم کار می‌کنند تا بهترین کارهای ناشران را پیدا کرده، تقویت و توزیع کنند. همچنین یک مجموعه‌ی جهانی از میلیون‌ها ناشر مجله هستیم که وب را برای یافتن جواهرات پنهان زیر و رو می‌کنند؛ ما آنها را به Flipboard  اضافه می‌کنیم. این نکته‌ کاری است که ما در این فعالیت گروهی در پی انجام آن هستیم. ما در حال ایجاد مجموعه‌ای غنی و متنوع از مطالب سراسر جهان هستیم؛ مسائل مهمی که مردم می‌توانند به آنها تکیه کنند. این موضوع تصادفی نیست، بلکه نشان دهنده‌ی عقیده‌ی ماست: "نوشته‌های فوق‌العاده هستند که جهان را پیش‌ می‌برند".

به همین منظور، ما معتقدیم که در مقابل خوانندگان وظیفه داریم تا به آنها کمک کنیم مطالب خوب را از بد جدا کنند؛ نه تنها آنها را از هم جدا کنند، بلکه اولی را ترویج دهند و دومی را سرکوب کنند، اما چگونه این کار را انجام دهند؟

این موضوع با تعریف خبر جعلی شروع می‌شود:

خبر جعلی به هر مطلبی، صرف نظر از موارد سازنده‌ی آن، مواضع سیاسی یا منابع، گفته می‌شود که در آن ناشر مورد نظر به عمد خوانندگان خود را با اطلاعاتی که ادعا می‌کند صحیح هستند، فریب ‌دهد. به این ترتیب، آن‌ها اساسا با ماموریت Flipboard در تقابل خواهند بود: " نوشته‌های فوق‌العاده هستند که جهان را پیش‌ می‌برند ".

روی این موضوع باید تاکید کرد. مانند فایل‌های اسپم، فیشینگ (سرقت هویت) یا خال‌بازی (سه ورق)، خبرهای جعلی هم به طور آگاهانه قصد دارد مردم را فریب بدهد تا بعضی چیزها را صحیح در نظر بگیرند. با این هدف که نسبت به اتفاق مورد نظر عکس‌العملی نشان دهند.

وقتی از این زاویه دید نگاه کنید، کشف و درک موضوع ساده‌تر می‌شود. خبرهای جعلی مطالبی نیستند که کسی بتواند به سادگی به آن‌ها اعتراض کند. به تازگی، یکی از خواننده‌ها به ما شکایت کرده است که یکی از مطالب خاصمان جعلی بوده است. خواننده گفته بود: "این مقاله‌ی صحیحی است که الگوریتم باید آن را انتخاب می‌کرد.". من با ‌احترام مخالفم: هر دو مطلب، خبرهای واقعی هستند. هر کدام زاویه دید خودشان را دارند، هر چند که کاملا با هم متفاوت هستند، هیچ کدام قصد فریب دادن مخاطب را ندارند.

این مشکل نیمه خالی و نیمه پر است. از هر زاویه دیدی می‌توانید لیوان آب را متفاوت می‌بینید. هر زاویه دیدی به طور کلی روی مجموعه حقایق مشترکی که ادعا شده، متکی شده‌اند؛ اشتباهات باید کشف شوند، به عقیده‌ی من ناشر باید اطلاعات ثبت شده را تصحیح کند. ما به سهم‌ خودمان در Flipboard قطعا می‌خواهیم با دیدگاه‌های مختلف، از بین طیف گسترده‌ای از منابع معتبر، مطالب را به سطح بالاتری برسانیم. این روشی است که افراد فرهیخته تصمیم‌گیری می‌کنند. ما نمی‌خواهیم به جای شما تصمیم بگیریم که آیا لیوان نیمه پر است یا نیمه خالی.

اما در عین حال نمی‌خواهیم مطالب و سایت‌هایی را ترویج دهیم و تبلیغ کنیم که قصد فریب دادن خوانندگان خود را دارند و می‌گویند به طور کلی این اصلا لیوان نیست! بلکه قوطی‌ای از پلوتونیوم مایع است که یکی از نامزدهای انتخاباتی به مریخ فروخته تا برای حمله به زمین سرمایه‌گذاری کند. گزارشات شگفت انگیزی از کسانی رسیده که برای پول در آوردن، مقالات و اخبار جعلی منتشر کرده‌اند. آیا در مورد ساختارشکنی در چرخه‌ی خبرهای توییتر و مطابی که به Pizzagate ختم شد، چیزی شنیده‌اید؟ در مورد فلان قسمت برنامه‌ی" 60 دقیقه"‌ چطور؟ راه‌ها و دلایل بسیار دیگری نیز برای مردم وجود دارد تا در جهان شبکه ما را فریب دهند. اما از دیدگاه ما در Flipboard، ما نباید نگران چرایی موضوع باشیم، فقط کافیست حیله‌گری‌ و فریب‌ها را شناسایی کنیم و جلوی آنها را بگیریم.

چگونه این کار را انجام دهیم؟ این کار از جامعه‌ی خودمان آغاز می‌شود. به آنها ابزاری می‌دهیم که در صورت نیاز برای گزارش مطالب مشکوک به آنها نیاز خواهند داشت. شما آنها را از طریق نرم افزار، به عنوان موارد ناخوشایند گزارش می‌دهید و ما آن‌ها را بررسی می‌کنیم. ما به محض دیدن خبرهای جعلی آنها را تشخیص می‌دهیم. برای اینکه از نقل قول معروف قاضی پاتر استوارت هم سوء استفاده کرده باشیم: "هر احمقی می‌تواند ببینید که این شیشه یک قوطی پر از پلوتونیوم مایع که نامزد X به مریخ فروخته، نیست و غیره...!" خالص نگه داشتن منابع Flipboard اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد؛ ما هم روی سازماندهی جامعه تمرکز می‌کنیم که روزانه چندین مطلب به مجلات خود می‌فرستند، هم روی سردبیران و ویراستاران خودمان که بهترین مطالب روز را بررسی و منتشر می‌کنند.

البته که ظاهر می‌تواند فریبنده باشد. بعضی از مطالب فوق‌العاده مهم وقتی برای اولین بار گزارش می‌شوند، اغلب دور از ذهن و تخیلی به نظر می‌رسند. بنابراین وقتی کاربران مطالب مشکوکی برایمان می‌فرستند، ما به دقت به دنبال علائم هشدار دهنده‎‌‌ی دیگری می‌گردیم که سایت‌هایی با خبرهای جعلی ارائه می‌دهند:

آنها بارها و بارها مطالب جعلی با ساختاری کاملا خالص را منتشر می‌کنند. به عبارت دیگر، این موضوع تنها یک بار اتفاق نیفتاده است.
نویسندگان به طور مشخص با اسامی جعلی یا بدون نام می‌نویسند. با کمک Google bylines سعی می‌کنند متوجه شوند که نویسندگان واقعی هستند یا نه.
این مطالب به صورت غیر‌مستقیم یا زیرکانه منتشر شده‌اند.. ما گاهی دنباله‌ای از خبرهای جعلی را می‌بینیم که از یک سایت جعلی به سایت دیگر کپی می‌شود.
این سایت موارد تکذیب یا اصلاحات شده را بیان نمی‌کنند یا هیچ مکانیزمی برای اصلاح آنها وجود ندارد.
فراوانی اشتباهات گرامری، غلط املایی و استفاده از عبارات سخیف و سطح پایین.

اگر تشخیص دهیم که یک سایت خبر جعلی انتشار می‌دهد، ما آن را در لیست مظنونین قرار می‌دهیم. کاربران هنوز هم می‌توانند مطالبی که می‌خواهند را از سایت‌ها در مجله‌ی Flipboard خود بیاورند، اما ما نمی‌خواهیم به طور آگاهانه آن مطالب آن سایت را بین کاربران دیگر ترویج دهیم. (اگر منابعی در Flipboard وجود دارد که شما به سادگی نمی‌توانید از آن چشم‌پوشی کنید، می‌توانید آنها را نادیده بگیرید. می‌توانید مثل کبک سرتان را زیر برف کنید.)

شاید روزی همه‌ی ما راهی برای موافقت روی حقیقت پیدا کنیم. در این میان، Flipboard برای این کار بهترین است.

مترجم
پرستو پورگیلانی
منبع
medium
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
2181 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 3 ماه پیش
img-content
17831 خواننده / 5 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
img-content
9196 خواننده / 9 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.