بخونید، خونده بشید!
آثار راه یافته به مرحله نهایی: «به سراغ زنان میروی تازیانه را فراموش نکن»
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
بیتا رویان بیتا رویان

دانشجوام و از وقتی یادم میاد می‌نوشتم هنوز اول راهم و دلم می‌خواد فکر کنم هنوز کلی وقت دارم.

دنبال کن
آثار راه یافته به مرحله نهایی: «به سراغ زنان میروی تازیانه را فراموش نکن»
تیم تحریریه موضوع آزاد
2474 خواننده / 8 دقیقه مطالعه / 2 سال پیش
like2K
img-content
وقت نوشتنه! وقت نوشتنه!
همه چیز درباره مسابقه نویسندگی برای وب موضــــــــــوع آزاد
دنبال کن
آثار راه یافته به مرحله نهایی: «به سراغ زنان میروی تازیانه را فراموش نکن»

به نام ایزد بی تا

این جمله شاید یکی از معروف ترین جملات نیچه باشد و قطعا هر کسی با شنیدن این جمله به ماهیت ضد زن نیچه پی خواهد برد! بخصوص اگر از زندگی عشقی وی و نوع ارتباطش با زنان و خیانت معشوقه معروف او "لو آندره آس سالومه" که با نردیکترین دوست وی ،"پل ری"فرار میکند آگاه باشیم جای هیچ شکی باقی نمیگذارد رکه بیرون آمدن این جمله از دهان نیچه فقط یک معنی دارد نیچه از زنان روی خوشی ندیده و به سختی مورد خیانت واقع شده و حالا به این نتیجه رسیده که این موجودات به ظاهر زیبا و لطیف اما در حقیقت سنگدل و بیرحم لایق چیزی بجز شلاق نیستند!

برای فهم بهتر این جمله باید نگاهی کمی عمیق تر بیندازیم ،این جمله در کتاب چنین گفت زرتشت که در سال 1882 نوشته شده است بیان شد و خیانت سالومه به نیچه تقریبا در سالهای پایانی زندگی نیچه رقم میخورد.پس تا اینجای کار نیچه از هیچ زنی در زندگی اش ضربه ای نخورده و اما نکته ی مهم تر،چنین گفت زرتشت کتابی با محوریت زرتشت پیامبر ایرانی است که وی پس از یک دهه عزلت نشینی به میان مردم باز میگردد تا آنها را با مهمترین مفهوم زندگی آشنا کند،خدا!؟ نه در همین کتاب که به عقیده ی بسیاری شاهکار نیچه است معروف ترین جمله اش را از زبان زرتشت بیان میکند :"خدا مرده است !"

این جمله نه از روی کفر بلکه مقدمه ای برای توضیح همان مفهوم راستین زندگی ست،"ابر انسان" مراد نیچه از ابر انسان یعنی انسانی که به راستی از ترس و خرافه پیشین بشر رها شده و آزادی راستین را دریافته است. این انسان از نظر معنوی کامل است و هستی را همانگونه که هست پذیرفته.ابر انسان معنای هستی را بر گردن میگیرد و اراده ی خود را با اراده ی جهان هستی یکی میسازد.

زرتشت همینطور که به سفرش میان مردم ادامه میدهد به پیرزنی برمیخورد و با هم مشغول صحبت میشوند در اینجا نیچه از زبان زرتشت زن را موجودی ترسیم میکند که رضایت معشوق را بر رضایت شخصی اش مقدم میداند و جدا از درست یا نادرستی این سخن در جملات زرتشت نگاهی لطیف به زن وجود داشته و در پایان هم پیرزن از اطلاعات دقیق و درست زرتشت از زنان شگفت زده میشود و میگوید:

اکنون برای سپاس این حقیقت کوچک را بپذیر البته من برای رسیدن به آن چندان که باید موی سپید کرده ام نهانش کن و دهانش بگیر وگرنه به بانگ بلند فریاد خواهد کرد

"به سراغ زنان میروی تازیانه را فراموش نکن"

یک زن!،زنی سفید موی و با تجربه که به خوبی همجنسان خود را میشناسد این نصیحت را برای زرتشت دارد
بهترین تفسیر ازین جمله در قالب داستانی کوتاه به روایت "صادق هدایت" در آمد تحت عنوان "زنی که مردش را گم کرد" و احوالات دخترکی سیاه بخت به نام "زرین کلاه" است که در چهارده ساگی با "گل ببو" که عاشقش است ازدواج میکند و پس از گذشت سه ماه از ازدواج اخلاق شوهرش عوض میشود و هر شب او را با شلاقی که الاق هایش را میزده کتک میزند و نکته ی اصلی داستان واکنش دختر به این شلاق هاست.بخشی از داستان هدایت:

اینکار(شلاق خوردن)هر شب تکرار میشد.اگر چه زرین کلاه زیر شلاق پیچ و تاب میخورد و آه وناله میکرد ولی در حقیقت کیف میبرد. خودش را کوچک و ناتوان در برابر گل ببو حس میکرد ،و هر چه بیشتر شلاق میخورد علاقه اش به گل ببو بیشتر میشد. میخواست دست های محکم و ورزیده او را ببوسد آن گونه های سرخ گردن کلفت بازو های قوی تن پشمالو لبهای درشت گوشتالو دندانهای محکم سفید بخصوص بوی تن او بوی گل ببو که بوی سر طویله را میداد و حرکات خشن و زمخت او و مخصوصا کتک زدنش را از همه بیشتر دوست داشت آیا ممکن بود شوهری بهتر از او پیدا بکند؟!

نکته ای که هدایت به آن اشاره دارد و شاید منظور اصلی آن پیرزن این است که زنها از اینکه تحت سلطه قرار گیرند لذت میبرند اینکه در سایه ی کسی باشند که از او قوی تر و بزرگتر است صاحب جسم جان آنهاست و قادر است هر چه میخواهد با آن بکند.

و چه توضیح دیگری برای این همه سال مرد سالاری که در جهان حاکم بود و هنوز هم به کلی منسوخ نشده و در بعضی کشور ها حتی به خوبی مشهود است میتوان داشت؟همیشه هر رابطه ای دو سر دارد برای اینکه مورد ظلم و خشونت واقع شوی یا باید خواهان آن باشی یا اجازه ی آنرا داده باشی که در هر دو حال نوک پیکان مقصر به سمت زنان باز میگردد.

زنهایی که مثل زرین کلاه دهاتی و بی سواد و بی کس نیستند برعکس طبق آخرین مد لباس میپوشند تحصیل کرده اند و در عصر اطلاعات زندگی میکنند اما هنوز هم که هنوزه وقتی مردی برایشان تکلیف تعیین میکند یا محدودشان میکند نامش را غیرت میگذارند و و آنرا از سر عاشقی میدانند دیده شده حتی از مرد زندگیشان کتک هم نوش جان کرده اند و بعد با افتخار و مباهاتی ناخودآگاه برای دوستانشان تعریف میکنند.برای یک رابطه پوچ و بی سرانجام لباس پوشیدن و شکل زندگی شان را تغییر میدهند. اصطلاح سایه ی بالای سر را بعنوان یک قربان صدقه ی عاشقانه بکار نمیرند و واقعا معتقدند در این زمانه کسی میتواند  سایه سر و صاحب اختیار کس دیگری باشد و و هیچ جوره در کتشان نمیرود مردی که زندگی ات را محدود کند مردی که به حریم خصوصی ات تجاوز کند مردی که با تو سلطه گرانه رفتار میکند نامش با غیرت نیست متحجر است و اعمالش از روی عشق نیست از روی بیماری است که قطعا باید درمان شود و اگر تو به کسی اجازه ی این کار ها را میدهی یا مثل زرین کلاه این حقارتی که در برابرش داری را دوست داشتنی میدانی و اجازه میدهی با همان تازیانه ای که پیرزن از آن یاد کرد به سراغت بیایند قطعا نیاز به مشاوره روانشناسی داری!

صحبت از جامعه ای نیست که قوانینش به نفع مردان نوشته شد یا روحانی اش پشت میکروفون میگوید اگر شوهرتان در سمند نیاز جنسی داشت زن موظف است همانجا خود را در اختیار شوهرش قرار دهد یا اینکه مردی همسرش را که کاپیتان تیم فوتسال زنان است  براحتی از خروج از کشور منع کند و هزاران مثال دیگر صحبت از ما زنانی است که چرا در برابر بسیاری از عرف ها و هنجار های ضد زنانه جامعه تسلیم میشویم یا حتی به آن دامن میزنیم.


منابع:
چنین گفت زرتشت،فردریش نیچه.ترجمه،داریوش عاشوری
مجموعه سایه روشن،صادق هدایت


در پایان، از میان 20 اثر منتشر شده در سایت، نفرات اول تا دهم با رأی داورها انتخاب و اسامی آنها در سایت اعلام خواهد شد و طی مراسمی از ایشان تقدیر به عمل خواهد آمد.

از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
1180 خواننده / 7 دقیقه مطالعه / 2 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
امیرحسین خالقی امیرحسین خالقی 9 دقیقه مطالعه | 4 ماه پیش
img-content
14 دقیقه مطالعه / 8 ماه پیش
img-content
ارسطو شهابی ارسطو شهابی 7092 خواننده / 10 دقیقه مطالعه | 8 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

2 سال پیش
متاسفانه این متن به هیچ کدام از سوالهایی که مطرح می‌کند پاسخی نمی‌دهد و مدام از این شاخه به آن شاخه می‌پرد و حدس می‌زند و گمان می‌برد.
mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.