بخونید، خونده بشید!
برای کشتن قلب‌تان به سیگار نیازی نیست!
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
برای کشتن قلب‌تان به سیگار نیازی نیست!
تیم تحریریه موضوع آزاد
3719 خواننده / 8 دقیقه مطالعه / 11 ماه پیش
like3K
img-content
ایشــو مگ ایشــو مگ
گزیــــده‌ تر بخوانیـــــد
دنبال کن
برای کشتن قلب‌تان به سیگار نیازی نیست!

اصلا عجیب نیست که سال‌ها و ماه‌ها و روزها همین‌طور بگذرند و شما حتی یک لحظه هم متوجه این معجزه وامانده‌ی درون سینه‌تان نشوید. همان ‌ماهیچه‌ی کوچکی که اندازه‌ی مشت‌تان هم نمی‌شود ولی خون را به رگ‌هایتان می‌تپاند و زنده نگه‌تان می‌دارد.

درست متوجه شدید درباره ی قلب صحبت می‌کنم. پس از سی سال تجربه در زمینه‌ی قلب و عروق گاهی آرزو می‌کنم کاش به جای این که قلب در اعماق سینه جای داشته باشد، طور ی بود که مردم می‌توانستند قلبشان را مثل یک لباس بپوشند تا شاید از هر آنچه که به قلبشان آسیب می‌زند آگاه بشوند.

پس از سال‌ها پژوهش و آگاهی‌رسانی‌های عمومی، انتظار می‌رود  همه از این که سیگار کشیدن برای قلب مضر است آگاه شده باشند. اما به جز سیگار،عادت‌های دیگری هم هستند که به همان اندازه به قلب شما آسیب می‌رسانند. این شما و این لیست کارهایی که اگر بهشان عادت دارید باید نگران قلب‌تان باشید.

اگر زیاد می‌نشینید:

نشستن طولانی مدت هم در حال حاضر به میزان زیادی در بیماری‌های قلبی و پیری زودرس عروق موثر است، زیاد نشستن هم درست مثل  سیگار کشیدن بر قلبتان تاثیر منفی می‌گذارد. بنا‌بر مطالعات انجام شده بر روی سیتی‌اسکن قلب و سابقه‌ی فعالیت بدنی در دو هزارفرد بالغ، هر ساعت نشستن در  روز خطر ابتلا به کلسیفاکسیون شریان کرونری (یکی از علایم اختلال عروق قلبی) را تا 14درصد افزایش می‌دهد و به همین ترتیب ریسک ابتلا به حمله‌ی قلبی نیز افزایش پیدا می‌کند . بنابراین استفاده از ابزارهایی همچون میز‌های ایستاده و اپلیکشن‌ها وتایمرها، در جوامع پشت‌میزنشین امروزی یک نیاز قطعی‌ست.

اگر خواب با کیفیتی ندارید:

خواب خوب یکی از ارکان ضروری سلامت است و شاید بهترین اکسیر جوانی همان بالشتان باشد. محققان در تحقیقات خود دریافته‌اند که ریسک ابتلا به بیماری های قلبی کرونری (مسدود شدن شریان های قلبی) در افرادی که خواب نامناسبی دارند (با خواب کمتر از شش ساعت در روز) نسبت به آن‌هایی که نزدیک به هفت ساعت می‌خوابند 79 درصد بیشتر است. می‌توانید به وسیله‌ی نرم‌افزارهای موبایل یا روش های غیر دارویی دیگر به خوابی با بهترین کیفیت برسید.

اگر بر روی کشش ستون فقرات کار نمی‌کنید:

یوگا فواید فراوانی دارد اما یکی از مهمترین آن ها انعطاف پذیری ستون فقرات است.

اکثر مردم اطلاع ندارند که انعطاف‌پذیری ستون فقرات چه تاثیری بر افزایش خاصیت ارتجاعی عروق می‌گذارد، در حقیقت انعطاف پذیری ستون فقرات یکی از علامت‌هایی‌ است که نشان می‌دهد قلبتان سالم است یا نه. یکی از تمرینات مورد علاقه ی من  برای ستون فقرات حرکت پنجگانه تبتی است (یکی از رشته‌های یوگا)است که به آسانی می‌توانید آن را از طریق ویدئوهای آموزشی موجود در اینترنت فراگیرید.

اگر عرق نمی‌کنید:

فلزات سنگین مثل سرب و جیوه برای قلب‌تان ضرر دارند و باعث بروز مشکلاتی در رگ‌های قلبتان می شوند،احتمال اینکه بدون اینکه متوجه شده باشید آن‌ها را خورده باشید زیاد است. بر اساس مطالعات دانشمندان یک تمرین ورزشی منظم که موجب تعرق می‌شود و همچنین وقت گذراندن در سونای مادون قرمز می‌تواند تاثیرات این فلزات سمی و مضر را تا حد زیادی از بین ببرد.

اگر به اندازه کافی رابطه جنسی ندارید:

اگر کاملاً بی‌حرکت دراز کشیده‌اید، تنها روش ممکن برای بالا بردن ضربان قلب‌تان، رفتار‌های جنسی است. این رفتارها ضربان قلب‌تان را افزایش می‌دهند و موجب بالا رفتن فشار خون می‌شوند. خوشبختانه تحقیقات نشان می‌دهند اگر رابطه جنسی مرتب وکافی داشته باشید ریسک ابتلا به مشکلات قلبی در شما کاهش می‌یابد.

اگر زیاد از نوشیدنی‌های شیرین استفاده می‌کنید:

در مطالعه‌‌ای روی  بیش از 300000نفر هرچه بیشتر از نوشیدنی‌های شیرین استفاده کنید احتمال حملات قلبی و سکته‌ی مغزی در شما افزایش خواهد یافت، این به این معنا نیست که نوشیدن نوشابه تنها دلیل ابتلا به بیماری‌های قلب و عروق است بلکه مصرف دخانیات و شیرینی‌جات نیز در ابتلا به این بیماری‌ها تاثیر زیادی دارد پس اگر دلتان می‌خواهد چند صباحی بیشتر روی دنیا را ببینید این مواد زیان‌آور را کنار بگذارید.

اگر فکر می‌کنید نوشیدنی‌های رژیمی بی‌ضررند:

متاسفانه مواد فاقد شکر یا به اصطلاح رژیمی آنقدرها هم بهتر از انواع شیرینشان نیستند نوشیدنی های رژیمی نه تنها کمکی به لاغری شما نمی‌کنند بلکه ممکن است باعث بروز مشکلات در قبلتان بشوند، طبق مطالعات زنانی که در روز بیشتر از دو بطری نوشابه ی رژیمی مصرف می‌کنن در آمار ابتلا به بیماری‌های قلب و عروق و مرگ و میر کارنامه سیاهی دارند جای این نوشیدنی ها را با آب، چای سبز، چای شیرین نشده و قهوه ی تلخ در لیستتان عوض کنید.

اگر از چک آپ‌های پزشکی‌تان سرسری می‌گذرید:

ممکن است امروز دوره خوش خوشان جوانی‌ و اوج سلامتی‌ وآسیب ناپذیری‌تان باشد و هیچ به فکرتان هم خطور نکرده‌باشد که یک روز ممکن است دچار این بیماری‌ها بشویداما یک شیوه‌ی زندگی سالم می‌تواند به طور کامل شما را در برابر بیماری‌های قلبی در کل دوران زندگی‌تان ایمن کند.

فاکتورهایی مانند رژیم غذایی صحیح، عدم استعمال دخانیات و ورزش می‌توانند مهم‌ترین نقش را در سلامت قلب شما ایفا کنند، همچنین فاکتورهای ژنتیکی نیز نقش کمرنگ اما مهمی را ایفا می‌کنند.

سراغ یک متخصص را بگیرید که فشار خون و نوار قلب تان را چک کند و  قند خون و ویتامین دی و کلسترول و لیپوپروتیین و هموسیستئین و  میزان اِدم خون را بسنجد و همچنین اگر بیشتر از چهل سال دارید یک اسکن از عروق کرونرتان هم بگیرید و از وضعیت‌تان در این آزمایش هم با خبر شوید.

البته ممکن است مشکلی داشته باشید که آزمایش‌ هم نتواند تشخیص‌ بدهد. اینکه از اوضاع خودتان آگاه باشید به شما کمک می‌کند. روش زندگی دیگری را در پیش بگیرید که روی سلامت قلبتان تاثیر بگذارد.

اگر استرس را نادیده می‌گیرید:

مدت‌ها است که استرس به عنوان یکی از دلایل پروپاقرص بیماری‌های قلبی شناخته شده‌است. ارتباطات دائمی‌ای که در محیط پر از تکنولوژی امروزی وجود دارند نه تنها هیچ کمکی به آرام‌تر شدن زندگی نکرده بلکه باعث تنش بیشتر و بیشتر در افراد شده است و این مشکل همیشگی (منظورم همان غول بی‌شاخ‌و‌دم، استرس است) با هیچ کس شوخی ندارد و گریبان همه را گرفته است.

چنین جو پراضطراب و پرتنشی که بر زندگی‌های امروزمان حاکم شده‌است می‌تواند موجب افزایش سرعت پیر شدن عروق خونی شود، برای همین بهتر است قبل از آنکه استرس به کشتنتان دهد چند روش برای کنترل آن پیدا کنید و به کار بگیرید.

اگر از سوسیس و کالباس زیاد استفاده می‌کنید:

در حدود یک سال قبل عرصه بر کارخانه‌های گوشت فرآوری شده تنگ آمد زیرا سازمان سلامت جهانی مدارکی دال بر این که مواد فرآوری شده‌ای همچون سوسیس و کالباس باعث ابتلا به سرطان روده‌ی بزرگ می‌شوند آشکار کرد، هرچند که ما از قبل می‌دانستیم این مواد غذایی منجر به افزایش امراض و حملات قلبی شوند.

پس قبل از اینکه به رفتن زیر تیغ جراح قلب متوسل شوید مصرف سوسیس و کالباس را کنار بگذارید.

مترجم
سروین جبرئیل زاده
منبع
thrillist
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
1293 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
1194 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
3622 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
1194 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
44714 خواننده / 10 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
8 دقیقه مطالعه / 5 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.