بخونید، خونده بشید!
تنبلی کلید موفقیت است
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
تنبلی کلید موفقیت است
تیم تحریریه موضوع آزاد
1464 خواننده / 7 دقیقه مطالعه / 8 ماه پیش
like1K
img-content
ایشــو مگ ایشــو مگ
گزیــــده‌ تر بخوانیـــــد
دنبال کن
تنبلی کلید موفقیت است

طبق گفته‌ی نویسنده‌ی پر‌فروش کتاب "مانی بال"، تنبلی کلید موفقیت است. به عقیده‌ی مایکل لوئیس، مردم در تلاش برای تلف نکردن ساعتی از عمر خود، سال‌ها وقت تلف می‌کنند.

مایکل لوئیس نویسنده‌ی کتاب "مانی بال"، "رکود بزرگ" و بسیاری از کتاب‌های دیگر می‌گوید، فکر می‌کنید تنبل هستید؟ اگر اینطور است، فکر می‌کنید این موضوع چیز خوبی است؟ شاید همین امر کلید موفقیت باشد.

لوئیس سخنران اصلی نشست بینشی در مطالعات آنلاین شرکت کوالتریکز بوده است. در یک مصاحبه‌ی بی‌پرده با رایان اسمیت، مدیر‌عامل شرکت کوالتریکز ، لوئیس توضیح داد که چرا به عقیده‌ی او تنبلی هیچگاه بد به نظر نرسیده است و چگونه به او در راه موفق شدن کمک کرده است.

او گفت: "من در نیواورلئان بزرگ شدم، در آنجا هیچکس کاری نمی‌کند. آنجا بی‌نهایت جذاب و لذت بخش است، اما این ایده که ارزش شما وابسته به کارهایی است که انجام می‌دهید یک ایده‌ی غریب است." در حقیقت لوئیس به یاد می‌آورد، پدرش او را متقاعد کرده بود که خانواده‌ی لوئیس با این شعار او به درجات بالا رسیده‌اند: "به کمترین میزان ممکن کار کن و کارت را بدون اشتیاق انجام بده، چون اگر کمی توبیخ شوی، بهتر از این است که کار دشواری انجام دهی." که معلوم شد نادرست است، اما این ایده که باید به اوقات فراغت بها داد و اینکه به طور مداوم مشغول بودن لزوما چیز خوبی نیست، در ذهن لوئیس جای گرفته بود.
لوئیس توضیح می‌دهد استقبال از تنبلی به او کمک کرده تا موفق شود چون تلاش خود را تنها روی آنچه که واقعا مهم است متمرکز کرده است، به این طریق می‌توان از این کار به عنوان یک مزیت واقعی استفاده کرد:

با کاری نکردن راحت‌تر هستید

آخرین باری که هیچ کاری انجام ندادید و آسوده بودید چه زمانی است؟ نه برای یک ساعت یا یک روز، به طور کلی هیچ پروژه‌ی ضروری‌ای در دست نداشته باشید؟ لوئیس می‌گوید او تا زمانی که چیز ارزشمندی توجه او را به خود جلب کند، هیچ مشکلی با فعالیت نداشتن ندارد. او می‌گوید اگر معتقد بودم کوشا بودن مهم است، اگر فعالیتی را شروع کرده بودم و روی آن کار نمی‌کردم، با شنیدن سوال "چه کاری در دست دارید؟" وحشت‌زده می‌شدم.

آیا تا به حال فقط برای اینکه غیر فعال نباشید یا شرایط را آنطور که هست حفظ کنید، فعالیتی را شروع کرده‌اید؟ چه فرصت‌های بهتری را تنها برای اینکه آن پروژه شما را بیش از حد به خود مشغول کرده از دست داده‌اید؟ غیر‌فعال یا کمتر فعال بودن به این معنی است که شما برای انجام کارهایی که واقعا شایستگی تلاش شما را دارند، در دسترس خواهید بود. همچنین به این معنی است که شما  زمان و شرایط رفتن و گشتن به دنبال آن پروژه‌های واقعا ارزشمند را نیز خواهید داشت. اگر سرگرم مشغول بودنتان باشید، آنها را از دست خواهید داد.

برای وقت تلف نکردن وقت تلف نمی‌کنید

لوئیس گفت این کاری است که بسیاری از ما انجام می‌دهیم. "مردم سال‌های بسیاری از عمر خود را برای تلف نکردن وقت خود از بین می‌برند. اگر به اشتباه به مشغول بودن اهمیت بدهید، که اکثرا هم همین کار را می‌کنیم؛ نمی‌توانید آنچه که واقعا مهم است را ببینید."

لوئیس مایل است، اگر چیزی به نظر واقعا ارزشمند می‌آمد، لااقل مقدار زیادی از وقت خود را تلف کند. او یک سال یا بیشتر را صرف ارتباط برقرار کردن با کسی کرد که به آن علاقه داشته است، حتی قبل از اینکه بداند قرار است منجر به نوشتن کتابی بشود.

آیا در زندگی شما هم پروژه‌های بزرگی وجود داشته که چون وقتی برای تلف کردن نداشته‌اید نتوانسته‌اید به آن رسیدگی کنید؟ شاید دفعه‌ی بعد چیزی که برایتان پیش می‌آید به دلتان بنشیند، باید راهی پیدا کنید که تا زمان شروع پروژه‌ی خود یا اثبات نشدنی بودن آن کار، وقت خود را تلف کنید.

شما در مورد چیزی که بازی را تغییر می‌دهد صفر هستید

لوئیس می‌گوید: "تنبلی من مانند یک فیلتر عمل می‌کند. چیزی که سر راهم قرار گرفته باید واقعا خوب باشد تا من تصمیم به انجام آن کار بگیرم." لوئیس طی 10 سال گذشته شش کتاب منتشر کرده که به شدت در مورد آنها تحقیق کرده است؛ همچنین به عنوان کمک ویرایشگر در مجله‌ی ونتی فر مشغول به کار بوده است، پس تنبلی او مانع از تولید کارهایش نشده است.

اما به او کمک کرده این اطمینان را داشته باشد که اگر به موضوعی علاقه نشان دهد، بهترین کار را برای آن ارائه می‌دهد. آزمونی در این مورد: او پرسید که "اگر داستانی که من می‌دانم بازگو نشود، آیا واقعا ناراحت می‌شوم؟." تا زمانی که پاسخ این سوال یک بله مطلق نباشد، لوئیس روی آن پروژه کار نمی‌کند.

آخرین باری که از خودتان پرسیدید اگر کاری را انجام ندهید،  غمگین خواهید شد، چه زمانی بوده است؟ بار بعدی که فرصتی پیش آمد، قبل از پاسخ مثبت دادن، این سوال را از خودتان بپرسید.

مترجم
پرستو پورگیلانی
منبع
inc
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
2181 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 3 ماه پیش
img-content
17831 خواننده / 5 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
img-content
9196 خواننده / 9 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
6 دقیقه مطالعه / 2 ماه پیش
img-content
2635 خواننده / 8 دقیقه مطالعه / 3 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

FNS 5 ماه پیش
جالب بود منتشر کردم
mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.