بخونید، خونده بشید!
سلامت مغز: چیزی که شاید هرگز به مغزتان خطور نکرده باشد
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
سلامت مغز: چیزی که شاید هرگز به مغزتان خطور نکرده باشد
تیم تحریریه موضوع آزاد
1720 خواننده / 8 دقیقه مطالعه / 8 ماه پیش
like1K
img-content
ایشــو مگ ایشــو مگ
گزیــــده‌ تر بخوانیـــــد
دنبال کن
سلامت مغز: چیزی که شاید هرگز به مغزتان خطور نکرده باشد

می‌خواهم یک تجربه‌ی کوتاه و سرگرم‌کننده با هم داشته باشیم تا ذهنتان کمی از موضوعات فعلی جامعه آزاد شود:  اطراف محله‌تان قدم بزنید و از هرکسی که به او می‌رسید بپرسید که آیا اطلاع دارد چگونه می‌تواند قلب خود را سالم نگه دارد؟ به احتمال زیاد شما پاسخ‌های دقیقی در مورد اهمیت ورزش کردن و سیگار نکشیدن، مزایای استفاده از غذاهای کم‌چرب و رژیم‌های غذایی پرغلات دریافت خواهید کرد. بخشی از این موضوع به این دلیل است که سلامت قلب موضوعی است که به شدت مورد بحث و پژوهش‌های عمومی قرار گرفته و به صورت برجسته در همه جا، از رسانه‌ها گرفته تا روی جعبه‌ی غلات در مورد آن صحبت شده است. و حالا بخش سرگرم کننده‌ی این تجربه: از همان گروه بپرسید که آیا ایده‌ای برای سالم نگه داشتن مغز خود دارند؟ به نظر شما می‌دانند؟

به احتمال زیاد، پاسخ منفی است. تا حدی مشکل در تعریف ما نیز هست، سلامت مغز را چگونه تعریف می‌کنیم؟ درست مانند هر چیز دیگری که مربوط به مغز است، این سوال هم پیچیدگی‌های خودش را دارد. اگر بخواهیم از اصطلاحات کامپیوتری استفاده کنیم، باید بگوییم که مغز سیستم‌عامل بدن ما است، منشوری است که از طریق آن همه چیز را در اطرافمان درک و تجزیه و تحلیل می‌کنیم و تنها موتوری است که به طریق آن ما نسبت به خودمان و هرآنچه که در اطرافمان است، احساس و درک پیدا می‌کنیم. بعلاوه، مغز روی تمام ارگان‌های دیگر ما، از قلب و ریه‌ گرفته تا سیستم ایمنی بدنمان نیز تاثیر می‌گذارد. دانشمندان عصب‌شناسان سراسر جهان  دور هم جمع می‌شوند تا روی متغیرهای بیشماری که برای سلامت مغز وجود دارد، تحقیق کنند. برای برخی از آنها استدلال وجود دارد و بعضی دیگر کاملا عجیب هستند.

برای مثال، این سوال که با گذر عمر چه اتفاقی برای مغز ما رخ می‌دهد را در نظر بگیرید. مطالعات جدید نشان می‌دهند که رفتار ما چه تاثیری روی سالم پیر شدنمان می‌گذارد. به مرور که سن‌مان افزایش پیدا می‌کند، برنامه‌های روزمره‌مان هم شروع می‌شود و همین برنامه‌های روزمره و معمول هستند که روال زندگی را تبدیل به حلقه‌ای از تکرار عادت‌ها می‌کنند. در 30 یا 40 سالگی، یعنی وقتی در اوج زندگی حرفه‌ای و خانوادگیمان هستیم، یک روز معمولی ما می‌تواند شامل دو یا سه جلسه در دفتر کار، برداشتن بچه‌هایمان از کلاس تمرین فوتبال یا بردن آنها به خانه‌ی یکی از دوستانشان و برنامه‌ریزی با دوستانمان برای صرف شام یا دیدن یک فیلم جدید باشد. در 70 یا 80 سالگی که بازنشسته شده‌ایم، احتمالا تمایل زیادی به شرکت در سرگرمی‌ها و فعالیت‌های جدید نداریم و ترجیح می‌دهیم از آرامش و روند عادی زندگیمان جدا نشویم و این برای مغزمان خیلی خوب نیست. ذهن ما برای اینکه بتواند فعال و قوی بماند، به فعالیت‌های متنوع و جدید و سرگرمی‌های تازه و تعامل با دیگران نیاز داریم.

تلفن همراه‌تان هم می‌تواند در این رابطه مقصر باشد. بسیاری از ما زمان زیادی را صرف خیره شدن به صفحه‌ نمایش کوچک تلفن‌های هوشمندمان می‌کنیم. این کار ساعت بیولوژیکی بدن ما را به هم می‌ریزد و خواب آرامی که مغز ما برای بازسازی، بازیابی و بهینه‌سازی عملکرد خودش به آن نیاز دارد را به خطر می‌اندازد. در حالی که 30 دقیقه نگاه کردن به کانال‌های خبری یا چک کردن فیس‌بوک قبل از خواب ممکن است زمان خیلی زیادی به نظر نیاید، اما نور آبی که از صفحه‌ی تلفن‌هایتان ساطع می‌شود، به بدن شما این سیگنال را می‌فرستد که هنوز وقت خواب نشده است. دلیل این موضوع این است که انسان‌ها برای هزاران سال با ریتم طبیعت زندگی کرده‌، و زمان خواب و بیداری خود را با خورشید و ماه تنظیم کرده‌اند. قرار گرفتن در معرض نور آبی روشن، آن هم درست قبل از زمان خوابتان باعث می‌شود ساعت درونی بدن شما متوجه نشود شب شده و تصور کند که هنوز روز است.

در این عکس دکتر علی رضایی از دانشگاه ایالتی اوهایو، مرکز پزشکی وکسنر، یک تراشه‌ی کوچک را درون مغز بیمار جاسازی می‌کند. دکتر رضایی و ده‌ها محقق دیگر پیشگام استفاده از تکنولوژی ایجاد پُل عصبی بوده‌اند تا از این طریق تراشه‌ی موجود در مغز بیمار را به آستینی با تکنولوژی بالا که روی ساعد قرار می‌گیرد وصل کنند. برای اولین بار است که این فن‌آوری به یک بیمار اجازه می‌دهد با استفاده از تفکرات خود، بازوی فلجش را تکان دهد.

در 150 سال گذشته، ما نسبت به عملکردی که مغزمان می‌توانست با موفقیت پردازش کند، محرک‌های بیشتری ایجاد کرده‌ایم. تحولات پیش آمده، ما را برای پیشرفت تدریجی در چیزهایی که باید روی آنها تمرکز می‌کردیم آماده می‌کند، نه برای حمله به صفحه نمایش‌ها، چراغ‌ها و دیگر چیزهایی که باعث پرت شدن حواسمان می‌شود و مصرانه می‌خواهند توجه ما را به خودشان جلب کنند. به همین دلیل است که امروزه داشتن درک صحیح‌تری از سلامت مغز امری ضروری است.

هنوز هم رمز و راز بسیاری در مورد مغز وجود دارد، اما کارهای زیادی هم هستند که انجام دادن آنها می‌تواند روی سلامت مغز و سلامتی کلی ما تاثیر مثبت بگذارد. پیشرفت در تحقیقات مرتبط با عصب‌شناسی به میزان قابل توجهی روی بهبود درک ما از سلامت مغزمان و عملکرد آن طی زندگی تاثیر می‌گذارد. در مجموعه‌ی جدیدی که در مورد سلامت مغز نوشته‌ایم، نظرات و یافته‌هایی را ارائه می‌دهیم که در آزمایشگاه برخی از کارشناسان برجسته در همین زمینه یافت شده است؛ از نقش التهابات مزمن در بیماری‌های مغزی گرفته تا تحقیق متخصصین خواب در مورد ارتباط بین نژاد‌ افراد و آپنه‌ی خواب یا مطالعات روانشناسان بالینی در مورد ارتباط بین افزایش سن، تغذیه، ورزش و عملکرد شناختی افراد. این بینش و دیدگاه‌های جدید شاید حافظه یا تمرکز شما را به سرعت بهبود نبخشند اما به شما کمک می‌کنند عملکرد مغز خود را بهتر درک کنید و دریابید که چطور می‌توانید آن را فعال، درگیر و سالم نگه دارید. وقت آن رسیده که به سلامت مغزمان اهمیت بدهیم.

مترجم
پرستو پورگیلانی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
2181 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 3 ماه پیش
img-content
17831 خواننده / 5 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
img-content
9196 خواننده / 9 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
8 دقیقه مطالعه / 2 ماه پیش
img-content
5 دقیقه مطالعه / 2 ماه پیش
img-content
2181 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 3 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.