بخونید، خونده بشید!
چطور با روش وارن بافِت بر اولویت‌های کاری‌تان تسلط پیدا کنید
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
چطور با روش وارن بافِت بر اولویت‌های کاری‌تان تسلط پیدا کنید
8 دقیقه مطالعه / 11 ماه پیش
img-content
ایران تک لب ایران تک لب
آزمایشگاه ایده های کسب و کار
دنبال کن
چطور با روش وارن بافِت بر اولویت‌های کاری‌تان تسلط پیدا کنید

اختصاصی موضوع آزاد:
با بیش از 50 میلیارد دلاری که به نام وارن بافِت ثبت شده، او همواره در لیست ثروتمندترین افراد جهان است. بافِت بین تمام سرمایه‌گذاران قرن بیستم از همه موفق‌تر بود.
یکی از دلایل موفقیت بافِت این است که او خوب می‌داند که هر روزش را چطور بگذراند. می‌توان گفت در مباحث مالی، او زمانش را از هر کسی بهتر تنظیم می‌کند.
و به همین دلیل، این داستان که یکی از کارمندان بافِت به طور مستقیم برای یکی از دوستان خوبم، به نام اسکات دینسمر تعریف کرده بود، توجه مرا به خود جلب کرد.
بیایید در مورد 3 قدم ساده‌ی استراتژی بهره‌وری صحبت کنیم که وارن بافِت برای کمک به کارمندانش از آن‌ها استفاده می‌کرد تا به این طریق بتوانند کارها و اولویت‌های خود را تعیین کنند.
پیش از اینکه در مورد شروع این کار صحبت کنیم، می‌خواهم شما را مطلع کنم که تحقیقات دیگری هم در این زمینه انجام شده و اطلاعات علمی در مورد حفظ عادات خوب و توقف خیال پردازی جمع‌آوری شده که می‌توانید آنها را در PDF به نام "عادات خود را تغییر دهید" بخوانید.

داستان مایک فلینت

مایک فلینت برای 10 سال خلبان شخصی هواپیمای بافِت بود. (او خلبان چهار رئیس جمهور ایالات متحده نیز بوده، بنابراین فکر می‌کنم می‌توانیم به خوب بودن کار او اطمینان داشته باشیم). طبق گفته‌‌‌اش، او در حال صحبت در مورد اولویت‌های کاریش با بافِت بوده که رئیسش از او خواسته این تمرین سه مرحله‌ای را انجام دهد.
منظور او این سه قدم بوده است:
قدم اول: بافِت از او خواست 25 مورد از اصلی‌ترین اهداف کاری خود را بنویسد. فلینت نیز کمی وقت گذاشت و این کار را انجام داد. (نکته: شما نیز می‌توانید این تمرین را با اهداف کوتاه مدت‌تری انجام دهید. برای مثال 25 کاری که می‌خواهید این هفته به نتیجه برسانید را یادداشت کنید.)

قدم دوم: سپس، بافِت از او خواست لیست خود را بررسی کند و دور 5 مورد که از همه‌ی آنها هم مهم‌تر است را خط بکشد. فلینت باز هم کمی وقت گذاشت و تصمیمش را در مورد لیستش گرفت و در نهایت 5 هدف خود که از همه مهم‌تر بود را انتخاب کرد.

نکته: اگر در خانه در حال دنبال کردن این مطلب هستید، مکث کنید و قبل از برداشتن قدم سوم، دو مرحله‌ی قبلی را انجام دهید.

قدم سوم: در این مرحله، فلینت دو لیست داشت. فهرست الف، پنج هدف برتر که دور آنها خط کشیده بود و فهرست ب، بیست موردی بود که دورشان خط نکشیده بود.
فلینت قبول کرد که از همان موقع روی پنج هدف اصلی خود کار کند و دقیقا همان موقع بافِت از او در مورد فهرست دوم پرسید: "با بیست موردی که دورشان خط نکشیده‌ای چه می‌کنی؟"
فلینگ پاسخ داد: "خب، تمرکز اصلی من روی این پنج مورد است، بیست مورد بعدی هم دقیقا بعد از آنها قرار می‌گیرند. آنها هنوز هم مهم هستند، بنابراین هر زمان که مناسب باشد، به صورت متناوب روی آنها هم کار می‌کنم. ضروری نیستند، اما هنوز هم قصد دارم تلاش اختصاصی به آنها اختصاص دهم."
بافِت پاسخ داد: "نه مایک، اشتباه متوجه شدی. هر چیز که دور آنها خط نکشیده‌اید تبدیل به لیستی می‌شود که تحت هر شرایطی باید از آنها اجتناب کنید. مهم نیست این موارد چه بوده‌اند، تا زمانی که به پنج هدف اصلی خود نرسیده باشید، به لیست دوم هیچ اهمیتی ندهید.


مقاله مرتبط: وارن بافت؛ موفق‌ترین سرما‌یه‌گذار دنیا
 


قدرت حذف کردن

من به مینیمالیسم و ​​ساده‌گرایی اعتقاد دارم. دوست دارم از اضافات اطرافم خلاص شوم. به عقیده‌ی من حذف امور غیر‌ضروری یکی از بهترین راه‌های ساده‌تر کردن زندگی و عملی کردن عادت‌های خوب است. همچنین شما را نسبت به چیزهای خوبی که در زندگیتان دارید، شکرگزار می‌کند.
گذشتن و خلاص شدن از وسایل یا تصمیمات بی‌فایده کار نسبتا ساده‌ای است. صرف نظر کردن از چیزهایی که برایتان اهمیت دارد کار دشواری است. وقت نگذاشتن برای اموری که توجیه آنها کار ساده‌ای است اما نتیجه‌ی نهایی خاصی ندارد، کار مشکلی است. کارهایی که باعث بروز انحراف در پیشرفتتان می‌شود، درست همان‌هایی هستند که به آنها اهمیت می‌دهید اما در واقع مهم نیستند.
هر رفتاری بهایی دارد. حتی رفتارهای خنثی هم واقعا خنثی نیستند. آنها از شما وقت و انرژی‌ای می‌گیرند که می‌توانستید آن را روی رفتارهای بهتر یا کارهای مهم‌تری صرف کنید. ما اغلب به جای اقدام کردن، در حرکت و جنبش هستیم.
به همین دلیل استراتژی بافِت خیلی هوشمندانه است. گزینه‌های 6 تا 25 که در فهرست دوم شما قرار گرفته‌اند، مواردی هستند که شما به آنها اهمیت می‌دهید. توجیه کردن اینکه چرا باید وقت خود را صرف آنها کنید، کار بسیار ساده‌ای است؛ اما وقتی آنها را با پنج هدف اصلی خود مقایسه کنید، این گزینه‌ها فقط موجب پرت شدن حواس شما می‌شوند. وقت صرف کردن روی اولویت‌های ثانویه‌تان باعث می‌شود شما به جای پنج هدف نتیجه رسیده، بیست کار نیمه تمام داشته باشید.
بی‌رحمانه کارهایتان را حذف کنید. خودتان را مجبور کنید تمرکز داشته باشید. یا کاری که شروع کرده‌اید را به اتمام برسانید، یا به صورت کامل آن را کنار بگذارید.
خطرناک‌ترین چیزهایی که حواس شما را پرت می‌کنند، آنهایی هستند که شما به آنها علاقه دارید اما آنها شما را دوست ندارند!

مترجم
پرستو پورگیلانی
منبع
getpocket
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
1173 خواننده / 7 دقیقه مطالعه / 3 ماه پیش
img-content
1008 خواننده / 10 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
img-content
5 دقیقه مطالعه / 7 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.