بخونید، خونده بشید!
نشستن یا ایستادن، مسئله این است!
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
نشستن یا ایستادن، مسئله این است!
تیم تحریریه موضوع آزاد
1023 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 5 روز پیش
like1K
img-content
ایشــو مگ ایشــو مگ
گزیــــده‌ تر بخوانیـــــد
دنبال کن
نشستن یا ایستادن، مسئله این است!

اختصاصی موضوع آزاد:
چه کسی می‌داند که بالاخره مطالعات قطعی‌ای که در مورد اثرات کم‌تحرکی روی سلامت افراد صورت گرفته، ایستادن را پیشنهاد می‌کند یا نشستن را؟
هر‌ازگاهی یک مطالعه‌ی جدید شکل می‌گیرد و اعلام می‌کند که با نشستن‌های مداوم و زیاد، شما در واقع دارید گور خودتان را می‌کَنید. سپس شما با خواندن آن به شدت وحشت‌زده می‌شوید و تصمیم‌ می‌گیرد به صورت آگاهانه زمان بیشتری را بایستید.
اما نهایتا درست زمانی که مدیر دفترتان با میز ایستاده‌ی شما موافقت کرد، مطالعه‌ی دیگری اعلام می‌کند که ایستادن برای مدت طولانی هم به همان اندازه خطرناک است و سلامت شما را تهدید می‌کند.
دانشمندان عزیز! پس چه زمانی از این موضوعات و جا‌به‌جا شدن بین صندلی و میزهای ایستاده خلاص می‌شویم؟ هر 5 دقیقه دستشویی برویم تا از 10000 قدم در روزی که باید برداریم مطمئن شویم؟ برای داشتن گردش خون مناسب پاهایمان را به شدت تکان دهیم؟ ما فقط می‌خواهیم سعی کنیم زنده بمانیم!

لطفا بنشینید
گرچه میزهای ایستاده در حال حاضر هم مورد خشم قرار گرفته‌اند، اما در سال 2002، ایستادن چندان کار عاقلانه‌ای نبود. در مطالعاتی، برخی از خطرات جدی بیش از 8 ساعت ایستادن، اعم از کمردرد، پادرد، تولد زودرس و حتی سقط جنین را کشف کردند. در سال 2005 گفته شد که ایستادن‌های طولانی در محل کار، خطر ابتلا به رگ‌های واریسی را افزایش می‌دهد.

همچنین مطالعات وحشتناکی هم در ژوئیه‌ی سال 2014 صورت گرفت که در مورد خطرات سلامتی مرتبط با ایستادن‌های طولانی سر کار و حس بهتری که هر بار رها شدن و نشستن روی صندلی به شما می‌دهند، توضیح می‌داد. در تحقیقات سال 2015 در مجله‌ی بین المللی اپیدمیولوژی، خبر خوبی برای تمام کسانی که مجبور به نشستن هستند آمده بود. طبق آن زیاد نشستن با افزایش خطر مرگ ارتباطی ندارد (یا طبق گفته‌ی آنها این موضوع اصلی‌ترین دلیل مرگ‌و‌میر نیست). در عوض، در اثر عدم فعالیت بدنی موجب بروز مشکلاتی می‌شود.

آخرین تحقیقاتی که برای گیج کردن ما صورت گرفته است را گروهی از دانشمندان استرالیایی، انگلیسی انجام داده‌اند. آنها دریافتند با وجود تمام بدخلقی‌های پشت میز نشینان سراسر جهان، حداقل وقتی صحبت از افراد دیابتی و افت قند آنها می‌شود، نشستن چندان هم بد نیست.

در مقاله‌ای که در ماه ژانویه، در مجله‌ی انگلیسی پزشکی ورزشی منتشر شد، محققان گفتند طی 13 سال گذشته شواهد کمی برای ارتباط بین نشستن با دیابت وجود داشته است. این بررسی روی 4800 کارمندان دولت بریتانیا صورت گرفت که به طور متوسط ​​44 سال سن داشته و در شروع تحقیقات مشکلاتی مانند دیابت، بیماری قلبی یا مشکل گردش خون نداشتند.

امانوئل استاماتاکیس، نویسنده‌ی ارشد این مقاله و استادیار دانشگاه سیدنی، بیان کرده که ما به نشستن در محل کار به عنوان خطری برای سلامتی فرد فکر نمی‌کنیم، بلکه به عقیده‌ی ما این بازتابی از شیوه‌ی زندگی بی‌تحرک است. او در وبسایت مکالمه گفته بود: "به جای اینکه دوباره به مضرات سیگار کشیدن بپردازیم، بهتر است از نشستن به عنوان بخش مهمی از مشکل وسیع‌تر نداشتن فعالیت بدنی یاد کنیم."

بنابراین در محل کار بنشینید، اما در عوض باشگاه بروید و ورزش‌ و تمرینات هوازی انجام دهید.

حالا بایستید

شور و شوق استفاده از میزهای ایستاده به آرامی آغاز شده. دو مطالعه در سال 2010، بی‌تحرکی و نشستن را به افزایش خطر ابتلا به افسردگی و سرطان ارتباط دادند. سپس در سال 2012، مطالعه‌ای در دیابتولوژی نشان داد نشستن غیرطبیعی و بیش از حد هم احتمال ابتلا به دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و مرگ را افزایش می‌دهد.

در ماه اوت سال 2014، دکتر جیمز لوین، مخترعی که با میز تردمیل معروف شد، اعلام کرد نشستن "خطرناک‌تر از سیگار کشیدن" است؛ این ادعا جهان (یا حداقل اتاق استراحت) را به آتش کشید. اگر هنوز به اندازه‌ی کافی نترسیده‌اید و فقط پشت میزتان اسکات می‌زنید، بهتر است بدانید که مطالعه دیگری در سال 2016 نشان داده که نشستن برای مدت طولانی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهد و حتی ورزش هم در این زمینه کمکی نمی‌کند.

اما با میز ایستاده‌ی گران قسمتم چه کنم؟ دور بیندازم؟

برای اینکه این موضوع کمی برایتان روشن‌تر شود باید بدانید که سال گذشته محققان، بسیاری از مطالعاتی که در مورد فواید میزهای ایستاده برای سلامتی صورت گرفته بود را بررسی کردند. طبق بررسی‌های سیستماتیکی که در کوکران صورت گرفته بود، آنها دریافتند تعداد زیادی از مطالعات فردی، ضعیف طراحی شده و در آنها شواهدی از تعصب دیده می‌شود یا تعداد شرکت کنندگانشان بسیار کم است.

آنها نتیجه گرفتند مدارک کمی وجود دارد که نشان دهد استفاده از میزهای ایستاده به کمتر نشستن شما ختم می‌شود. خبر خوب این است که با این روش حداقل اینطور به نظر می‌رسد که کار سالمی انجام می‌دهید.

ایستادن؟ نشستن؟ بالاخره کدام‌؟

حداقل از اوایل سال 2000، جریان ثابتی از گزارش‌ها در مورد عواقب زیاد نشستن یا ایستادن در محل کار و تاثیر آنها روی سلامت افراد هشدار داده‌اند. بنابراین باید چه کار کنیم؟ ما خسته‌ایم می‌توانیم بنشینیم؟

رسانه‌ها تا حدی برای حتمی نشان دادن نتایج این مطالعات مقصر هستند، این نوع حکم‌هایی که به صورت همه‌گیر داده می‌شود، به شما می‌گوید که آیا از روی صندلی بلند شوید یا خیر. کی دیکرسین، استاد اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت جان هاپکینز بلومبرگ دانشکده بهداشت در بالتیمور، مریلند، گفته است که این مطالعات فردی به تنهایی نمی‌توانند تمام موضوع را برای ما شرح بدهند.

او گفت: "شما می‌خواهید تمام شواهد را ببینید. نمی‌خواهید فقط در یک برهه زمانی و تنها به یک مطالعه نگاه کنید."

محققان اکثرا فقط روی یک گروه خاص از مردم تمرکز می‌کنند: به عنوان مثال، کسانی که تمام روز را روی پای خود می‌ایستند (مثلا پرستاران یا کارگران کارخانه) اما در این بین کارمندان اداری که خودشان انتخاب کرده‌اند از میز ایستاده استفاده کنند را در نظر نمی‌گیرند. یا اینکه ممکن است تنها به نوع خاصی از عاقبت کار مانند دیابت، چاقی یا بیماری‌های قلبی بپردازند و منافع یا خطرات کلی که می‌تواند برای سلامت داشته باشد را در نظر نگیرند.

نتیجه‌گیری غیرعلمی ما؟ استفاده از هر دو مورد، بهتر از کل روز را فقط نشستن یا ایستادن است. اگر می‌خواهید تنها یکی از آنها را انجام دهید، کارشناسان دانشگاه کرنل توصیه می‌کنند که پس از 20 تا 30 دقیقه نشستن، کمی بایستید و حرکت کنید.

بنابراین به این نتیجه رسیدیم که نه علم نه ما نمی‌توانیم در این رابطه به شما کمک کنیم.

مترجم
پرستو پورگیلانی
منبع
mashable
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
3096 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 5 روز پیش
img-content
3899 خواننده / 10 دقیقه مطالعه / 2 هفته پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
39208 خواننده / 10 دقیقه مطالعه / 2 هفته پیش
img-content
8 دقیقه مطالعه / 3 ماه پیش
img-content
5 دقیقه مطالعه / 3 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.