بخونید، خونده بشید!
نخوابیدن چه بلایی بر سرتان می آورد!
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
نخوابیدن چه بلایی بر سرتان می آورد!
تیم تحریریه موضوع آزاد
19493 خواننده / 12 دقیقه مطالعه / 11 ماه پیش
like19K
img-content
ایشــو مگ ایشــو مگ
گزیــــده‌ تر بخوانیـــــد
دنبال کن
نخوابیدن چه بلایی بر سرتان می آورد!

یک سوم مردم به اندازه‌ی کافی نمی‌خوابند. بی‌خوابی شرایط جسمی را به طور کامل به هم می‌ریزد. 

شکی نیست که محرومیت از خواب در آمریکا بسیار شایع است. طبق تحقیقات اخیر در مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، تعداد زیادی از مردم خیلی کمتر از 7 تا 9 ساعت خواب شبانه‌ی توصیه شده را دارند. دکتر یلنا پیتکچیو، رئیس کارآموزی مغز و اعصاب و نایب رئیس اختلالات خواب در مرکز پزشکی بوستون به مجله‌ی سلف اعلام کرده: " بزرگسالان نسبت به 100 سال پیش به طور میانگین در هر شب 1 ساعت و نیم کمتر می‌خوابند."

تنها یک ساعت کمتر از میزان توصیه شده خوابیدن در شب، باعث بروز مشکلات فراوانی برای شما می‌شود. این مشکل پس از یک دوره‌ی طولانی بی‌خوابی، شدیدتر هم می‌شود. این موضوع را با دکتر پیاتکویچ و دیانا ایگلی، یکی از متخصصین و کارشناسان خواب بیمارستان پروتستان نیویورک و بخش پزشکی ویل کورنل نیویورک مورد بررسی قرار دادیم؛ تا دریابیم وقتی کمتر از میزانی که باید استراحت می‌کنیم، چه اتفاقی برایمان می‌افتد.

1- مغزتان به سرعت خواب‌آلود می‌شود
تاثیر کم‌خوابی روی درک، حافظه و یادگیری و پردازش فرد، تنها با یک شب بد‌خوابی خودش را نشان می‌دهد. آگولی به مجله‌ی سلف در این‌باره می‌گوید: "ما برای تثبیت حافظه و یادگیری نیاز به خواب داریم. به همین دلیل وقتی حتی برای یک شب به میزان لازم نمی‌خوابیم، در این روند اختلال ایجاد می‌شود". به خاطر داشته باشید که این اثر کوتاه مدت است و اگر چند شب سعی کنید شرایط خواب خود را به حالت عادی برگردانید، کارکرد مغزتان هم به حالت اولیه برمی‌گردد.

پیاتکویچ معتقد است یک شب نخوابیدن باعث می‌شود ذهنتان عملکردی مانند افراد مست داشته باشد. در حقیقت 24 ساعت نخوابیدن برابر با این است که سطح الکل خونتان 0.1 درصد شده باشد. این سطح از مصرف مشروبات الکلی به لحاظ غیرقانونی است؛ پس باید دید پزشکان چطور می‌توانند شیفت‌ کامل بدهند. در تحقیقاتی که در سال 2016، در مجله‌ی تصمیمات پزشکی چاپ شد، دریافتند رزیدنت‌های بخش کودکان که بین 24 تا 36 ساعت شیفت متوالی داشتند، اگر مابین شیفت حداقل یک ساعت نمی‌خوابیدند، تصمیمات بالینی ریسکی‌تری می‌گرفتند، البته این تصمیم‌گیری‌ها در آزمون‌های شناختی صورت می‌گرفت نه روی مریض‌های واقعی.

2- شرایط روحی و خلق‌و‌خوی شما تغییر می‌کند
طبق گفته‌ی آگولی: "همگی می‌دانیم که کمبود خواب طی یک مدت طولانی، به مشکلاتی مانند افسردگی و اضطراب منجر می‌شود."  اما با یک روز بی‌خوابی، افسردگی نخواهید گرفت! پیاتکویچ معتقد است: "تقریبا شبیه احساس دیوانگی خواهد بود." و آگولی نیز او را تایید کرد؛ در اولین روز بی‌خوابی خلق‌و‌خوی خوبی خواهید داشت. همچنین ادامه داد: "این حالات نوسانی به این دلیل است که پیام‌رسان‌های عصبی و هورمون‌های دیگر، برای بیدار نگه داشتن فرد فعال می‌شوند". هر دو دکتر معتقد بودند که این حالت سرخوشی شما خیلی طول نخواهد کشید.

مطالعه‌ای در دانشگاه تل آویو دریافته طی این روند، توانایی شما برای تشخیص موضوعاتی که برایتان اهمیت دارد (به خصوص موضوعات احساسی)، به شدت کاهش پیدا خواهد کرد. طبق مطالبی که محقق ارشد، پروفسور تالما هندر و تیمش در مجله‌ی علم اعصاب به چاپ رسانده‌اند، گفته شده که: "ما قابلیت بی‌طرفی خود را از دست می‌دهیم. توانایی مغز برای تشخیص موضوعات مهم به خطر می‌افتد. به نحوی انگار همه چیز اهمیت پیدا می‌کند". شاید به همین دلیل است که وقتی خسته و بداخلاق هستید، یک اتفاق ساده و بی‌ارزش به چشم شما خیلی مهم می‌آید.

3- پوست با طراوتی نخواهید داشت (زیر چشمتان هم پف می‌کند)
آگولی و پیاتکویچ هر دو معتقد بودند که تحقیقات زیادی روی تاثیرات خواب بر پوست صورت نگرفته است. در سال 2013، مطالعاتی در بیمارستان دانشگاهی کلیولند، با سرمایه‌گذاری بخش مراقبت‌های پوستی "استی لادر" صورت گرفت که طبق نتایج آن، بین نخوابیدن و پیری پوست، مانند چین و چروک و لک، ارتباطی وجود داشت.

علاوه بر نگرانی‌های مرتبط با آرایشی بهداشتی، آگولی به اختلالات پوستی مانند درماتیت آتوپیک و پسوریازیس اشاره دارد که در بلند مدت، افزایش می‌یابند. اما شدت این مشکل در حدی نیست که هربار با خارش صورت از خواب بیدار شوید.

طبق گفته‌های آگولی، اولین چیزی که بعد از یک روز بد خوابیدن با آن مواجه می‌شوید، چشم‌های پف کرده و حلقه‌های سیاه دور چشمتان است.


مقاله مرتبط: آیا داروهای خواب آور مفید هستند؟


4- اشتهایتان به شدت افزایش می‌یابد (البته نه برای چیزی مانند سالاد کلم)
اگر تا به حال یک شب کامل بیدار مانده باشید، درمی‌یابید که اولین چیزی که به آن نیاز پیدا می‌کنید، یک ظرف بزرگ سیب‌زمینی سرخ کرده‌ی چرب است. این دقیقا همان چیزی بود که پیاتکویچ نیز در دوره‌ی بیداری خود هوس می‌کرد. آگولی نیز در مورد تجربه‌ی دوره‌ی بیداری خود بیان کرده بود: "کم‌خوابی قبل از هر چیزی روی اشتهای شما تاثیر خواهد گذاشت. گرلین هورمونی است که به مغز شما دستور می‌دهد تا به شما اطلاع دهد که گرسنه شده‌اید. وقتی خواب کافی نداشته باشید، این هورمون بیشتر تولید می‌شود". همچنین ادامه داد: "موضوع بدتر این است که وقتی خواب کافی نداشته باشید، سطح مکمل گرلین به نام "لپتین" که به ذهن شما خبر می‌دهد سیر شده‌اید، کاهش پیدا می‌کند. پس نه تنها سیگنال‌هایی به ذهنتان فرستاده می‌شود که حس کنید هنوز گرسنه هستید، بلکه هیچ سیگنالی در مورد سیر شدن هم دریافت نخواهید کرد و فقط به خوردن ادامه خواهید داد.

بعلاوه، پیاتکویچ گفته بود که وقتی از میزانی که باید کمتر استراحت کنیم، به غذاهای چرب و پر نمک مانند سیب‌زمینی سرخ کرده تمایل خواهیم داشت. اما از دلیل بروز این اتفاق مطمئن نبود.
مطالعات جدیدی که در این‌باره صورت گرفته، سرنخی به ما می‌دهد. طبق بررسی‌هایی که در دانشگاه شیکاگو صورت گرفته است، میل شدید به این غذاها مانند گرایش شدید به مصرف مواد مخدر است. یافته‌های این تحقیق که در مجله‌ی خواب چاپ شده بود، نشان می‌داد مصرف ماریجوانا و نداشتن خواب کافی به یک نحو عمل می‌کنند. اندوکانابینوئیدهای بدن که باعث پرخوری حتی در زمان سیری می‌شود را فعال می‌کنند. ارین هانلون، نویسنده‌ی این تحقیقات، حس گرسنگی را با تمایل به غذاهای خوشمزه‌ی پرچرب نشان داده است. با این حساب اشتیاق ما برای سیب زمینی سرخ شده تا حدی توضیح داده می‌شود.

5- سوخت و ساز بدنتان کاهش می‌یابد
اگر افزایش اشتهای شما هنوز منجر به افزایش وزن نشده است، بدانید که کمبود خواب می‌تواند به سوخت و ساز آهسته‌ی بدن منجر شود. آگولی به مجله‌ی سلف گفته است: "در بلند مدت مقاومت سوخت و ساز بدن شما تغییر می‌کند، چون مواد غذایی را به نحوی دریافت نمی‌کند که مقاومت به انسولین ایجاد کند. در این شرایط بدنتان به جای اینکه به صورت عادی مواد غذایی را در بدن پردازش کند، بیشتر آنها را ذخیره می‌کند."

مقاوت انسولین می‌تواند شما را در معرض ابتلا به دیابت هم قرار دهد. آگولی بیان کرده: "توانایی بدن شما برای ذخیره‌ی گلوکز دچار اختلال می‌شود. این موضوع به مرور زمان منجر به دیابت می‌شود. به همین دلیل داشتن خواب کافی در روند صحیح کاهش وزن یا ثبات وزن شما اهمیت دارد."

6- بی‌خوابی برای قلبتان هم ضرر دارد
خواب زمان استراحت بدن شماست. طی خواب، فشار خون و ضربان قلبتان کاهش می‌یابد و بدنتان خودش را برای روزی که پیش‌رو دارد آماده می‌کند. از دست دادن این ساعات مهم به معنای از دست دادن زمان استراحت قلبتان است. پیاتکویچ معتقد است این موضوع می‌تواند با افزایش فشارخون، سلامت قلب و عروق شما را به خطر بیندازد". تمام این اتفاقات در اثر افزایش تولید هورمون استرس بدن به نام کورتیزول  است.

بعلاوه، رگ‌های خونی ملتهب کنار قلب مدام در حال پلاکت سازی خواهند بود؛ آگولی در مجله‌ی سلف بیان کرده بود که: "این موضوع احتمال ابتلا به مشکلات قلبی و سکته را افزایش خواهد داد. همچنین زمانی که به میزان لازم نمی‌خوابید، باعث می‌شوید قلبتان بیشتر کار کند. با افزایش آدرنالین تپش قلبتان نیز بالا خواهد رفت.

7- قدرت بدنتان برای ورزش به شدت کاهش می‌یابد
خستگی یک شب نخوابیدن می‌تواند چندین عارضه‌ی جانبی مانند بداخلاقی، بی‌حوصلگی داشته باشد، اما تا به حال بدون خوابیدن ورزش کرده‌اید؟ بی‌خوابی می‌تواند روی ورزش و تمرین‌های روز بعد شما هم تاثیر بگذارد. آگولی در این رابطه می‌گوید: "ما ارتباط خاصی بین یک شب بی‌خوابی و ورزش در روز بعد آن پیدا نکرده‌ایم"؛ اما در دراز مدت مهم است که ورزشکاران حرفه‌ای و عادی به میزان زیادی استراحت کنند. همچنین اضافه کرد: "در غیر این صورت، به نسبت میزان بی‌خوابی شما، سرعت عکس‌العمل نشان دادنتان هم کاهش می‌یابد. برای عملکرد ورزشکارانی که رقابتی در پیش دارند، خواب اهمیت بیشتری هم پیدا می‌کند. طبق مطالعاتی که درسال 2011، در مجله‌ی خواب چاپ شد، این ورزشکاران هرچه بیشتر بخوابند، عملکردشان بهبود پیدا خواهد کرد.

8- چه در کوتاه مدت یا بلند مدت، سیستم ایمنی بدنتان ضعیف می‌شود
وقت‌هایی که هفته‌های آخر دانشگاه را با بی‌خوابی می‌گذراندم، همیشه با نوعی بیماری به خانه برمی‌گشتم. طبق گفته‌ی آگولی، این اتفاق دلیل واضحی دارد: "وقتی حتی برای یک شب به اندازه‌ی کافی نخوابید، سیستم ایمنی بدنتان در معرض خطر قرار می‌گیرد". پیاتکویچ هم اشاره کرده است که احتمال کاهش قدرت بدن ما برای مبارزه با سرماخوردگی‌های ساده خیلی بیشتر از احتمال ابتلا به ذات الریه در اثر عفونت های ساده ویروسی است.

آگولی به سلف گفته بود که: "اگر برخی سلول‌های خونی و عواملی که به باکتری‌‌ها و ویروس‌ها برای دور کردن و از بین بردن عفونت‌ها  کمک می‌کنند، وجود نداشته باشند، بدنتان نمی‌تواند مانند یک مهاجم خوب عمل کند."

تمام اینها بدین معناست که کمبود خواب به صورت جدایی ناپذیری با بالا رفتن نرخ مرگ و میر در ارتباط است. منظور از کمبود خواب، کمتر از هفت ساعت خوابیدن در شب است، اما بیشتر خوابیدن نیز لزوما به معنای بهتر بودن این موضوع برای جسم شما نیست. مرتبا بیش از هشت ساعت خوابیدن نیز خطر مرگ را بالا می‌برد. ترسناک است. این طور نیست؟

مترجم
پرستو پورگیلانی
منبع
allure
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
1293 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
1194 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
3622 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
1194 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
44715 خواننده / 10 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
8 دقیقه مطالعه / 5 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.