بخونید، خونده بشید!
افسردگی در دختران نوجوان به شدت شیوع پیدا کرده است
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
افسردگی در دختران نوجوان به شدت شیوع پیدا کرده است
تیم تحریریه موضوع آزاد
3304 خواننده / 5 دقیقه مطالعه / 7 ماه پیش
like3K
img-content
ایشــو مگ ایشــو مگ
گزیــــده‌ تر بخوانیـــــد
دنبال کن
افسردگی در دختران نوجوان به شدت شیوع پیدا کرده است

نوجوان بودن کار مشکلی است. هورمون‌ها تغییر می‌کنند، فشار از طرف اطرافیان بیشتر می‌شود و انتظارات علمی و تحصیلی بالا می‌رود. کودکان در زمان نوجوانی، آگاهی بیشتری نسبت به محیط اطرافشان (محل زندگی و فضای مجازی) پیدا می‌کنند. تحقیقات نشان داده تمام این تغییرات می‌توانند خطر استرس، اضطراب و افسردگی را بین نوجوانان بالا ببرند.

اما مطالعات اخیری که در مجله‌ی طب اطفال چاپ شده، نشان می‌دهد که دوره‌ی افسردگی حاد در ایالت متحده، بین نوجوانان دختر بیشتر از پسرها است. پژوهشگران اعلام کردند تعداد این گروه در سال 2011 به شدت افزایش پیدا کرد. همچنین اشاره کردند میزان وابستگی نوجوانان به رسانه‌های اجتماعی می‌تواند بزرگترین مشکل به حساب بیاید.

روانپزشک، رامین مجتبایی و همکارانش در دانشگاه جان هاپکینز، دانشکده بهداشت بلومبرگ بررسی کردند که آیا میزان افسردگی نوجوانان در چند دهه اخیر افزایش پیدا کرده است یا خیر. آنها داده‌های فدرال در مصاحبه با 172.000 نوجوان را بررسی کردند. دانشمندان دریافتند بین سال‌های 2005 تا 2014، میزان افسردگی به صورت چشمگیری افزایش یافته است. اگر این موضوع را به نوجوانان کل ایالت متحده تعمیم دهیم، حدود نیم میلیون نوجوان افسرده هم اضافه خواهد شد. سه چهارم نوجوانانی که در این تحقیق بررسی شدند دختر بودند.

روانشناس و نویسنده‌ای به نام کاترین استاینر ادیر بیان کرده که این نتایج تنها بخشی از آخرین تحقیقاتی هستند که نشان می‌دهد امکان افسردگی گرفتن خانم‌ها در هر سنی بیشتر از آقایان است. او می‌گوید: با وجود دستاوردهای شغلی، تحصیلی و درآمدزایی‌ای که امروزه زنان و دخترانمان دارند، باز هم میزان هوش، استعداد یا اشتیاق آنها به چشم نمی‌آید و همچنان مورد بمباران پیام‌های رسانه‌ای، فرهنگ غالب و تصاویر طنز یا سیاسی در مورد ظاهرشان قرار می‌گیرند.

استاینر معتقد است ارتباطات آنلاین امروزی با پیامک، فیسبوک، اینستاگرام و اسنپ‌چت می‌تواند دقت همسالان روی یکدیگر و دیگر قضاوت‌ها را افزایش دهد. تحقیقات دکتر مجتبایی روی افزایش افسردگی در جوانان پس از سال 2011، شاهدی بر این موضوع است.

مجتبایی معتقد است دخترها بیشتر از این روش‌های ارتباطی استفاده می‌کنند و بیشتر هم با این مزاحمت‌های سایبری و دیگر تاثیرات منفی رسانه‌های اجتماعی قرار می‌گیرند.

استاینر ادیر معتقد است تاثیرات این موضوع می‌تواند فوق‌العاده مخرب باشد.

او می‌گوید: "ما می‌دانیم دخترها در معرفی کردن و مقایسه‎ی خودشان با دیگران فوق‌‌العاده آسیب‌پذیر هستند". خانم جوانی از مریض‌های او گفته که"کل هویت" امثال آنها با بررسی تعداد تگ‌ها، عکس‌های اینستاگرام و موضوعات به اشتراک گذاشته شده، از طریق تلفن‌های همراهشان شکل می‌گیرد.

استاینر در تلاش است مدارس را تشویق کند تا در کاهش احساس "طرد شدن یا قضاوت شدن" در نوجوانان، فعال باشند. یکی از روش‌های مناسب برای این کار، گذاشتن دوره‌ی تمرکز حواس است. این دوره نوعی مدیتیشن است که در آن مزایای درمانی و سلامت نشان داده می‌شود و به کاهش اضطراب و افسردگی کمک می‌کند.

استاینر معتقد است این آموزش‌ها می‌تواند به کودکان یاد دهد که ذهن آنها مابین استفاده از تکنولوژی نیاز به استراحت دارد. دوره‌ی آموزش تمرکز حواس به آنها ارزش تنهایی را می‌آموزد و کمک می‌کند میل خود به بررسی مداوم تلفن همراهشان را کنترل کنند. تمرین این مهارت برای تمامی سنین و جنسیت‌ها مفید است.

دکتر مجتبایی در اینباره می‌گوید که والدین و پزشک‌های خانوادگی هم مانند معلمان و مشاوران مدرسه باید مواظب تغییرات رفتاری نوجوانانشان باشند چون برخی از آنها ممکن است نشانه‌هایی از افسردگی باشد. این علائم شامل تغییر در الگوی خواب، اشتها و انرژی یا افزایش عدم توجه و تمرکز در آنها می‌شود.

مجتبایی معتقد است حتی یک جلسه مشاوره برای ارزیابی و بررسی این علائم، می‌تواند به نوجوانان برای برگشتن به شرایط عادی کمک کند.

مترجم
پرستو پورگیلانی
منبع
npr
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
1886 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
16707 خواننده / 5 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
9043 خواننده / 9 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
8 دقیقه مطالعه / 4 هفته پیش
img-content
16707 خواننده / 5 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
17129 خواننده / 8 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.