بخونید، خونده بشید!
تنفس برای مغز شما مانند کنترل از راه دور عمل می‌کند
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
تنفس برای مغز شما مانند کنترل از راه دور عمل می‌کند
تیم تحریریه موضوع آزاد
2414 خواننده / 5 دقیقه مطالعه / 2 سال پیش
like2K
img-content
ایشــو مگ ایشــو مگ
گزیــــده‌ تر بخوانیـــــد
دنبال کن
تنفس برای مغز شما مانند کنترل از راه دور عمل می‌کند

اختصاصی موضوع آزاد:
در مطالعات اخیر، شواهدی وجود دارد که نشان داده بین تنفس با بینی و عملکرد شناختی ما ارتباط مستقیمی وجود دارد.

همه‌ی ما زمان‌هایی که مشکلی برایمان پیش آمده، این جمله را شنیده‌ایم: "نفس عمیق بکش". از لحاظ علمی باید این ضرب‌المثل را به‌ روز رسانی کنیم و بگوییم: "نفس عمیق کشیدن به شما کمک می‌کند به لحاظ عاطفی آگاهی بیشتری داشته باشید. اما این موضوع تنها در صورتی امکان‌پذیر است که از طریق سوراخ‌های بینی نفس بکشید. نفس کشیدن با دهان این عملکرد را ندارد."

گرچه ممکن است فکر کنیم این روش در اوج ناراحتیمان زمان زیادی می‌گیرد، اما نفس عمیق کشیدن به صورت عمدی (دم و بازدم عمدی برای کنترل ریتم تنفس)، در کل تاریخ توصیه و استفاده شده است. حتی امروزه هم ثابت شده، در شرایط اضطرابی یا در سرمای خیلی شدید، تنفس عمیق و آرام، می‌تواند با کاهش ضربان قلب و فعال کردن رشته‌های عصبی پاراسمپاتیک، سیستم عصبی شما را آرام کند. در این شرایط بدنمان آرام و مغزمان ساکت می‌شود. تحقیقات جدیدی نشان داده ارتباط مستقیمی بین تنفس با بینی و عملکردهای شناختی ما وجود دارد.

چگونه تنفس از راه بینی روی مغز شما تاثیر می‌گذارد؟
دانشمندان پزشکی در نورث وسترن بررسی کردند که تنفس چگونه روی بخشی از مغز، که مسئول حافظه و پردازش عاطفی است، تاثیر می‌گذارد. آنها از طریق یک سری آزمایشات دریافتند که تنفس از راه بینی، نقش محوری‌ای‌ در هماهنگی سیگنال‌های الکتریکی مغز در دستگاه بویایی (بخشی از مغز که اطلاعات را مستقیما از بینی ما دریافت می‌کند) دارد. همچنین موجب هماهنگی آمیگدال (که پردازش احساسات را بر عهده دارد) و هیپوکامپ (که مسئول حافظه و عواطف است) می‌شود. ما می‌دانیم که سیستم بویایی، ارتباط مستقیمی با سامانه‌ی عصبی احساسی دارد که روی احساسات، حافظه و رفتار ما تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل گاهی یک عطر یا رایحه‌ی خاص می‌تواند به شدت یادآور خاطرات عاطفی ما باشد. بعلاوه، این مطالعه نشان می‌دهد که خود عمل نفس کشیدن، حتی در صورتی که بویی وجود نداشته باشد، می‌تواند روی احساسات و حافظه‌ی ما تاثیر بگذارد.


مقاله مرتبط: 11 ماده غذایی برای افزایش تمرکز ذهن!


در ابتدا دانشمندان با وصل کردن الکترود به سر 7 بیمار مبتلا به صرع، سیگنال‌های الکتریکی مغز آنها را بررسی کردند و متوجه شدند که ریتم طبیعی و خودبه‌خودی تنفس، با ریتم آهسته‌ی الکترونیکی بخش بویایی مغز، در ارتباط هستند. سپس دریافتند حین تنفس از بینی، ریتم الکترونیکی در آمیگدال و هیپوکامپوس شدیدتر می‌شود. یکی از راه‌های درک بهتر این موضوع این است که به سیستم مورد نظر به چشم ارکستر نگاه کنید. تنفس ما از بینی، مانند عملکرد یک ارکستر بزرگ است؛ آهسته نفس کشیدن و آرام کردن بخش بویایی مغز، ریتم عملکرد بخش احساس و حافظه‌ی مغز را افزایش می‌دهد.

فروبردن نفس (دَم)، حافظه و خاطرات را رمزگردانی و احساسات را تنظیم می‌کند.
برای بهتر فهمیدن تاثیراتی که تنفس از بینی روی مغز می‌گذارد، دانشمندان آزمایشاتی روی 60 فرد سالم انجام دادند تا تاثیر این نوع تنفس روی حافظه و رفتارهای عاطفی آنها را بررسی کنند. به این افراد چهره‌های ترسیده یا متعجبی نشان داده میشد و از آنها می‌خواستند به سرعت نسبت به سبک احساساتی که می‌دیدند عکس‌العمل نشان دهند. به این نتیجه رسیدند که آنها می‌توانستند چهره‌های ترسیده را تشخیص دهند، اما نسبت به چهره‌های متعجب عکس‌العملشان سریع نبود. این موضوع در زمان فروبردن تنفس شدیدتر هم میشد، اما هنگام بازدم یا تنفس از دهان این اتفاق نمی‌افتاد. دانشمندان، حافظه (در ارتباط با هیپوکامپ) را هم مورد بررسی و آزمایش قرار دادند. در این بررسی، همان 60 نفر می‌باسیت تصاویری را ببینند و بعدتر آنها را به خاطر بیاورند. آنها به این نتیجه رسیدند که یادآوری عکس‌ها، در صورتی که حین دیدن تصاویر در حال نفس کشیدن از طریق بینی می‌بودند، برایشان راحت‌تر بوده است.

تنفس ما برای ذهنمان درست مانند کنترل از راه دور عمل می‌کند و مستقیما روی سیگنال‌های الکترونیکی که با حافظه و روند و پردازش احساسی در ارتباط هستند تاثیر می‌گذارد.

این تحقیقات نشان می‌دهد تنفس ما برای ذهنمان درست مانند کنترل از راه دور عمل می‌کند. ما با تنفس از بینی خود مستقیما روی سیگنال‌های الکترونیکی ناحیه‌ی بویایی تاثیر می‌گذاریم؛ که این کار به صورت غیر مستقیم روی سیگنال‌های الکترونیکی حافظه و عاطفی تاثیر می‌گذارد. با این روش می‌توانیم با تنفس از طریق بینی، عملکرد مغز خود را کنترل کنیم و آن را بهبود ببخشیم تا احساسات خود را دقیق‌تری تشخیص دهیم و حافظه‌ی خود را نیز تقویت کنیم.

پس نفس کشیدن از طریق بینی می‌تواند سیگنال‌های ذهنی ما را کنترل کند و منجر به بهبود شرایط عاطفی و حافظه‌ی ما شود. اما در مورد برآوردن نفس چطور؟ همانطور که قبلا اشاره کردیم، تنفس آهسته و مداوم، بخش آرامبخش سیستم عصبی ما را فعال می‌کند، ضربان قلبمان را کاهش می‌دهد و اضطراب و استرسمان را کم می‌کند. پس وقتی تنفس روی شناخت و درک ما تاثیر می‌گذارد، هنگامی که آرامش بیشتری می‌خواهیم، دَم یا بازدم عمیق و آهسته، برای سیستم عصبی ما مفید خواهد بود. در حقیقت تنفس به صورت خودآگاه نه تنها روی خود اصل تنفس تاثیر می‌گذارد، بلکه روی زوایای ذهنی ما مانند تمرکز روی ذهن، بدن و تنفس هم مفید است. با نگاهی بی‌طرفانه، بدون اینکه بخواهیم خودمان را ملزم به انجام کاری کنیم، می‌توانیم روی ذهن، احساسات و بدن خود دقت بیشتری داشته باشیم. می‌توانیم بینش بیشتری روی روند  این کار داشته باشیم و روی آن وقت بگذاریم. تنفس ما به قدری قدرتمند است که می‌تواند به احساسات ما نظم ببخشد و به ما کمک کند نسبت به آنها واقع بینی بیشتری داشته باشیم و ذهنمان را متمرکز کنیم.

مترجم
پرستو پورگیلانی
منبع
mindful
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
1286 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
1190 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
3619 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
1190 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
44594 خواننده / 10 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
8 دقیقه مطالعه / 5 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

علیرضا رضایی 2 سال پیش
سلام عالی بود مطلبتون...ممنون
پرستو پورگیلانی 2 سال پیش
سلام دوست عزیز، خوشحالم که خوشتون اومد :)
mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.