بخونید، خونده بشید!
12 راز محتوا‌نویسی که باید از نویسندگان حرفه‌ای یاد بگیریم!
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
12 راز محتوا‌نویسی که باید از نویسندگان حرفه‌ای یاد بگیریم!
تیم تحریریه موضوع آزاد
1589 خواننده / 10 دقیقه مطالعه / 8 ماه پیش
like1K
img-content
ایشــو مگ ایشــو مگ
گزیــــده‌ تر بخوانیـــــد
دنبال کن
12 راز محتوا‌نویسی که باید از نویسندگان حرفه‌ای یاد بگیریم!

از آنجایی که اساس اکثر محتواها حالت نوشتاری دارد، فرقی نمی‌کند چه نوع محتوایی تولید می‌کنید. دانستن راز نویسندگان حرفه‌ای به شما کمک خواهد کرد.
اصلی‌ترین مشکلی که تولیدکنندگان محتوا با آن درگیر هستند، تولید کردن محتوایی است که هم میزان کافی داشته باشد، هم از کیفیت بالایی برخوردار باشد. این همان کاری است که نویسندگان حرفه‌ای به صورت روزانه با آن درگیر هستند. 

در این متن شما 12 راز نویسندگان حرفه‌ای را یاد خواهید گرفت راه‌ها و ترفندهایی که به آنها کمک می‌کند به صورت مداوم محتوایی با کیفیت بالا تولید کنند.

 


1. همیشه در حال جستجو و تحقیق باشید
برای اینکه در محتوای خود از ایده‌های جذابی استفاده کنید، باید همیشه در حال جستجو و تحقیق باشید.

تحقیقات شما نباید فقط به جلسات برنامه‌ریزی یا نویسندگی محدود شود. اگر در یک روند ثابت، با هر ایده‌ای که به ذهنتان خطور می‌کند، تحقیقی در همان رابطه انجام دهید، کیفیت محتوای شما به صورت چشمگیری ارتقا پیدا می‌کند.

الف. به محض اینکه ایده‌ای به ذهنتان خطور کرد، شروع به نوشتن راه‌هایی کنید که فکر می‌کنید در مسیر تولید محتوا به شما کمک می‌کند.

می‌توانید صبر کنید تا زمان تولید محتوایتان برسد، بعد روی چیزی که می‌خواهید بنویسید فکر کنید. اما ساده‌تر است که قبل از نوشتن، ایده‌های خود را شکل دهید. اگر تصمیم دارید همین کار را انجام دهید، به محض اینکه ایده‌ای به ذهنتان رسید، به دنبال موارد ذیل باشید:

 • نکات اصلی که می‌خواهید در مورد موضوع بیان کنید.
 • آدرس سایت‌هایی که اطلاعات بیشتری به شما می‌دهند.
 • آدرس سایت‌هایی که شرح نکات مورد نظر شما را در اختیارتان قرار می‌دهد.

وقتی در ذهنتان باشد که قصد تحقیق دارید، هربار که سایت‌ها را می‌گردید، احتمالا می‌توانید پیش از شروع به نوشتن، کل مطلب مورد نظرتان را در ذهن داشته باشید.
مطمئنا برای شکل دادن به ایده‌تان هم فکرهایی دارید. وقتی ایده‌ای به ذهنتان می‌رسد برای توضیح آن مثال بزنید یا به نکته‌ای که برایتان مهم است اشاره کنید.


مقاله مرتبط: 6 پیشنهاد برای بهتر نوشتن در وبفقط ایده‌ی کلی خود را ننویسید. هر چیزی که در آن رابطه به ذهنتان می‌رسد را یادداشت کنید. هرچقدر هم که نپخته یا تعریف نشده باشد، اهمیتی ندارد.
برای مثال، کسی را در نظر بگیرید که قصد دارد در مورد "6 راه برای رهبری" متنی بنویسد.
نویسنده، راه‌های رهبری که انتخاب کرده را یادداشت می‌کند و پس از گشتن در اینترنت اگر با مثال خوبی در آن مورد روبه‌رو شد، آن را زیر تیتر اصلی یادداشت می‌کند.
به این طریق وقتی زمان نوشتن فرا می‌رسد، نویسنده می‌تواند به راحتی سایت‌های مورد نظرش را پیدا کند. با این روش اکثر تحقیق در همان قدم‌های اول انجام می‌شود.

ب. در حال خواندن مطالب وب سایت‌ها، منابع را جمع‌آوری کنید تا به عنوان یک مرجع خوب از آنها استفاده کنید.

فقط به مرور کردن وب سایت‌ها نپردازید، آنها را به صورت تحقیقاتی بررسی کنید. هربار در حال گشتن در سایت‌ها هستید، به دنبال مواردی باشید که در گفتن موضوع مورد نظرتان به شما کمک می‌کند.
اگر در رسانه‌های اجتماعی، مقاله یا مورد خاصی دیدید که به موضوع شما مرتبط بود، آدرس سایت را بردارید و در لیستی که ایده‌هایتان را بیان کرده‌اید، بنویسید. دلیل اهمیت سایت مورد نظرتان را هم یادداشت کنید تا وقتی زمان نوشتنتان فرا رسید، اکثر راه را رفته باشید.


2. با لحن خاص خودتان بنویسید
سعی نکنید از کسی تقلید کنید. محتوای شما باید سبک خاصی متناسب با شخصیت شما یا نام تجاری که برای آن می‌نویسید، داشته باشد.
اما فکر نکنید وقتی لحن خودتان را به وجود آوردید، کارتان به پایان رسیده است. (نویسنده‌ها هیچ وقت از کار کردن روی توانایی‌های نویسندگی خود دست نمی‌کشند. به عنوان یک نویسنده‌ی محتوا، شما موظفید به طور مستمر توانایی‌های نویسندگی خود را تقویت کنید).
داشتن سبکی خاص با ارزش‌ترین دارایی شما به حساب می‌آید و باید در کل طول عمر حرفه‌ای شما تکامل پیدا کند.

ارنست همینگوی: ما همه کار آموز هنری هستیم که هیچکس در آن استاد نمی‌شود.

چگونه لحن مناسب خود را پیدا کنید:
فرقی ندارد چه محتوایی تولید می‌کنید، باید با لحن خودتان آن را بنویسید. هرگز نباید از دیگران تقلید کنید  اما در نهایت تنها با بررسی و تقلید از کارهای نویسندگان ماهر است که می‌توانید روش منحصر به فرد خود را پیدا کنید.
اصولا افراد حرفه‌ای و خلاق، برای تکامل کامل، از سه مرحله عبور می‌کنند: تقلید، تسلط و نوآوری.
باید با خواندن و بررسی کردن آثار نویسندگانی که آنها را می‌پسندید شروع کنید؛ سپس از مطالبی که یاد گرفته‌اید برای شکل دادن به سبک خودتان استفاده کنید
تمرینی که در ادامه آمده برای یادگیری این روند به شما کمک می‌کند:

 • پنج نویسنده‌ی محتوا پیدا کنید که از سبک نوشتارشان لذت می‌برید.
 • از هریک از متون، بخشی که فکر می‌کنید بیانگر سبک کارشان است، یا خودتان از آن لذت می‌برید را انتخاب کنید.
 • متن مورد علاقه‌ی خود را انتخاب کنید و آن را به آرامی و کلمه به کلمه بخوانید. بلند خواندن متن ضروری است.
 • بررسی کنید که نویسنده چطور آن متن را نوشته است:

شکل کلی اولین جمله چگونه است.
ساختار مقدمه به چه صورت است.
ساختار کلی مقاله به چه صورت است.
تیتر چطور نوشته شده و ایده‌ها چگونه شکل گرفته‌اند.
چگونه مقاله پایان یافته است.
بخش ترغیب کننده‌ی خواننده چه چیزی بوده است.

 • حالا خودتان امتحان کنید.

مقاله یا مطلبی برای نام تجاری خود بنویسید که شبیه به نمونه‌ای که خواندید باشد. سعی کنید ساختار مقاله‌ی خود را درست مانند نوشته‌ای که خواندید بچینید و از سبک او تقلید کنید.

 • این کار را برای تمام نویسنده‌هایی که انتخاب کردید انجام دهید.

همین کارها را برای چهار مقاله‌ی باقیمانده انجام دهید. وقتی کارتان تمام شد، 5 مقاله دارید که خودتان نوشته‌اید و هر کدام شبیه سبک یکی از نویسنده‌های مورد علاقه‌تان است.

 • مقالات را مرور کنید.

موردی که به نظرتان از همه ساده‌تر و به سبک شما هم نزدیک‌تر است را انتخاب کنید. گزینه‌ی انتخابی شما باید تا حد زیادی شبیه شخصیت یا سبک شما و نام تجاریتان باشد.

 • ششمین مقاله را در همان سبک انتخابی بنویسید و تغییرات کوچکی روی آن پیاده کنید تا کمی بیشتر شبیه سبک و لحن مختص شما شود.

بگذارید شخصیت فردی، سبک حرف زدن و دیدگاه‌های شخصیتان هم دخیل شود. می‌توانید ساختار کلی نوشته‌ای که انتخاب کرده‌اید را حفظ کنید یا بخشی از آن را به کار بگیرید. به هر حال سعی کنید متن را به سبک خودتان شبیه کنید.

 • با هر مقاله‌ای که می‌نویسید، سعی کنید کمی بیشتر سبک خودتان را دخیل کنید تا در نهایت لحن مخصوص به خودتان را پیدا کنید.

هدف شما باید این باشد که مخاطبانتان پس از خواندن متن شما بگویند: "وقتی نوشته‌ی شما را می‌خواندم صدایتان را می‌شنیدم". به این موضوع "لحن" می‌گویند و باید تا جایی که ممکن است مختص خودتان باشد.


3. فقط در مورد یک موضوع حرف بزنید
هر بخش محتوای شما باید فقط یک هدف داشته باشد، پس اولین کاری که پیش از نوشتن باید انجام دهید این است که هدف اصلی متن خود را مشخص کنید.
اولین دور ویرایش متن که پس از نوشتن شما صورت می‌گیرد، تنها به این منظور است که مطئن شوید هدف اصلی را فراموش نکرده‌اید.
باید بی‌رحم باشید. ویلیام فاکنر می‌گوید: "عزیزانتان را از بکشید" هر جمله یا پاراگرافی که به یک دست بودن متن شما خدشه وارد می‌کند را باید حذف کنید.


4. محتوا و طول متن باید با هم همخوانی داشته باشند
دو مورد خواندن یک متن را مشکل می‌کند. یکی اینکه جزئیات کافی داده نشده باشد و تنها تصویر کلی‌ای از ایده‌ای که در نظر دارید آورده شود و دیگری اینکه بیش از حد جزئیات را شرح دهید.
همیشه مطمئن باشید عمق محتوای خود را با توجه به طول مطلب در نظر گرفته‌اید.

 • مقالات کوتاه نیاز به توضیحات کاملی دارد که تنها یک جنبه را به طور کامل پوشش دهد.
 • مقالات بلند قابلیت توضیح جزئیات بیشتری دارند.
  اهمیتی ندارد نوشته‌ی شما کوتاه باشد یا بلند. فقط کافیست مخاطب خود را بشناسید و طول متن را آنطور که آنها ارتباط برقرار می‌کنند در نظر بگیرید.

5. پیدا کردن یک زاویه منحصر به فرد برای پوشش دادن به موضوعتان
هر محتوایی، موضوع، هدف و نقطه نظر خاص خودش را دارد.

موضوع: مبحث مورد بحث
هدف: ایده اصلی
نقطه نظر: زاویه دید خاص

ممکن است بخواهید در مورد یک موضوع پر‌طرفدار بنویسید که بازاریابان محتوای دیگر هم در مورد آن نوشته‌اند. در این صورت باید به آن موضوع اطلاعاتی اضافه کنید، نه اینکه آن را تکرار کنید. سعی کنید نکته‌ی جدیدی بیابید یا از زاویه‌ای به موضوع نگاه کنید که تا به حال کسی ننوشته باشد. در غیر این صورت بهتر است در مورد موضوع دیگری بنویسید.


6. همان اندازه که برای نوشتن وقت می‌گذارید، روی انتخاب عنوان دقت کنید
حتی ارزشمندترین و جذاب‌ترین متن‌ها هم اگر عنوان جذابی نداشته باشند و مردم نتوانند با آن‌ها ارتباط برقرار کنند، رد می‌شوند. عنوان شما باید جذاب باشد و به مخاطبانتان این امکان را بدهد که موضوع مطلب را تا حدی از روی نامش حدس بزنند.

10 نوع عنوان مناسب:

 • هشتگ (مطالب جذاب یا مفید)
 • (لیستی از) برترین هشتگ‌ها
 • چگونگی (انجام دادن کاری مفید یا جذاب)
 • چگونه (یک نام تجاری یا فردی مشهور، کاری که برای خوانندگان جالب است را انجام داده)
 • بهترین (یک دسته‌بندی یا نوع)
 • چرا (چیزی در حالتی خاص است)
 • مصاحبه با (یک فرد مشهور)
 • خبردزدی
 • آخرین اخبار
 • رازهای (چیزهایی دانستن آنها خیلی جذاب است)

7. اولین جمله‌تان بهترین جمله باشد
حدودا 3 ثانیه فرصت دارید تا مخاطبانتان را جذب کنید. بعد از عنوان متن، وظیفه‌ی اولین جمله است که خواننده را به خواندن متن جذب کند.
عنوان و جمله‌ی اول متن، باید خواننده را به آرامی به سمت هدف اصلی هدایت کند. چیزی بگویید که توجه خوانندگان را به خود جلب کند.

بابار سولمن: در تجارت مهم است که از اشتباهات خود بیاموزیم.
در این جمله، من به عنوان یک خواننده با خودم می‌گویم: "اشتباه؟ چه اشتباهی؟ شاید من هم دارم اشتباه می‌کنم!" همان یک مقدار شک، در شما احساس کنجکاوی به وجود می‌آورد.

راس هنبری: پس متوجه شدی؟
لحن نوشتار خودمانی و شاد است. با خودم می‌گویم "متوجه چه چیزی؟" و با همین سوال به مقاله جذب می‌شوم.

کاترین آراگون: آیا مایلید در لندینگ پیج خود بازخورد بهتری داشته باشید؟
گفته شده که هیچگاه نباید سوالی بپرسید که جوابش بله یا خیر است، چون خوانندگان جواب منفی می‌دهند و بدون خواندن متن از روی آن می‌گذرند. اما در این مورد چون همه می‌خواهند فروش بهتری داشته باشند، سوال پرسیدن مسئله‌ای ندارد.


8. آغازی گیرا و قوی داشته باشید
قسمت آغازین متن، مقدمه‌ای است که محتوای شما رو توضیح می‌دهد.
مقدمه در مقاله‌های خیلی کوتاه باید یک یا دو پاراگراف اول باشد. برای کتاب‌ها می‌توان فصل اول را به این کار اختصاص داد. در متون عادی 100 تا 600 کلمه‌ی اول مقدمه و هدف اصلی متن به حساب می‌آیند.
این بخش باید در عین قانع کننده بودن، خیلی هم بلند نباشد؛ همچنین باید بدون اینکه موضوع اصلی را به خواننده بگویید، توضیح مختصری از کلیات موضوع بدهید.

چند نمونه از مقدمه‌های مناسب:

 • داستان‌های جذاب
 • حقایق کمتر شناخته شده
 • نظرات مخالف
 • دادن این وعده که این مطلب هیچ جای دیگر گفته نشده است
 • خبرهای فوری

9. اغراق نکنید. موضوع را قابل باور بیان کنید
خوانندگان شما دوست ندارند وقتشان را روی موضوعاتی بگذارند که صحیح یا قابل اعتماد نیست. پس یک قانون وجود دارد: اغراق نکنید و واقعیت‌ها را هم زیاد بزرگ جلوه ندهید.

اغراق نکنید
اغراق کردن به افراد این احساس را می‌دهد که آنها را سر کار گذاشته‌اید و خب هیچکس هم این موضوع را دوست ندارد.

پس میزان اغراق خود را کاهش دهید. محتوایتان را به صورتی بنویسید که به خوانندگانتان کمک کند و سطح زندگی آنها را افزایش دهد. آنها را به نحوی بنویسید که خوانندگان را سرگرم کنند و به آنها اطلاعاتی برسانند.

واقعیت‌ها را زیاد بزرگ جلوه ندهید
مردم تنها در صورتی به شما به عنوان یک مرجع نگاه می‌کنند که بتوانند اعتماد کنند. به همین دلیل تحقیق در مورد موضوعتان اهمیت دارد.
اگر یک واقعیت عجیب ارائه دهید، باید برای تایید حرف خود هم منبعی داشته باشید. منابع خود را هم ذکر کنید. اگر از کسی نقل قول کرده‌اید یا به کتاب یا گزارشی ارجاع داده‌اید، آنها را بیان کنید.
سعی کنید مردم شما را باور کنند؛ در غیر این صورت از خواندن متن شما دست می‌کشند.


10. نتیجه‌گیری هم به اندازه‌ی مقدمه اهمیت دارد
یک مقاله‌ی خوب به شما چنین اطلاعاتی را در قالب سوالاتی مانند "چه کسی، چه چیزی، کجا، چه وقت و چرا" ارائه می‌دهد، اما یک مقاله‌ی فوق‌العاده، نتیجه‌ی کار را هم برای شما توضیح می‌دهد.
اجازه ندهید تنها برای اینکه ایده‌ی جدیدی ندارید، جذابیت محتوای متنتان از بین برود.
در پایان هرکدام از محتواهایتان، هدف اصلی متن را به صورت خلاصه بیان کنید و بعد توضیح دهید که خواندن این متن چه فوایدی برای مخاطب داشته است.اگر برایتان ممکن است، توضیح کاملی از هدف اصلی و کلیات متن در اختیار خواننده قرار دهید.


11. ساده‌نویسی بهترین راه است
پاراگراف و جمله‌های کوتاه و کلمات ساده، قابل اعتمادتر هستند. پس به دنبال نوشتن یک متن ادبی خیلی خاص نباشید.
محتوا نویسی مانند درس‎هایی که در کلاس‌های نویسندگی یاد گرفته‌اید نیست.
کوتاه‌تر و ساده‌تر نوشتن متون، راز جلب اعتماد در محتوا نویسی است.
پاراگراف: حداکثر 6 خط
جمله: حداکثر 25 کلمه
سرفصل: 1 یا 2 تیتر


12. ویرایش، ویرایش، ویرایش
هرگز در اولین پیشنویس نوشته‌ی فوق‌العاده‌ای نخواهید داشت.
اولین پیشنویس، معمولا تلاشی است برای تبدیل ایده‌هایتان به کلمات، به همین دلیل هم معمولا نوشته‌ی چندان خوبی نمی‌شوند و این موضوع معمولا در کار تمام نویسندگان ثابت است.

نوشته‌های خوب در مرحله‌ی ویرایش شکل می‌گیرند. پس وقتی می‌نویسید، به این نکات دقت کنید:

 • ایده‌‌هایتان را روی کاغذ بنویسید.
 • سریع بنویسید تا ایده‌هایتان را از دست ندهید.
 • به بهترین شکل ویراستاری کنید.

فقط به یک بار ویرایش اکتفا نکنید. برای رسیدن به یک متن با کیفیت، باید آن را بارها مرور کنید.

 


انتقال متون "نوشته شده" به رسانه‌های جدید
ما در عصر هیجان‌انگیزی زندگی می‌کنیم. زمانی بود که تمام متون نوشته شده بودند و در قالب کتاب‌های چاپی، مقالات، مجلات، بروشورهایی با کاغذ گلاسه و امثال آن، ارائه داده می‌شدند. برخی بازاریابان صدا و ویدئو را هم جزء محتوای خود به حساب می‌آورند، اما در اکثر مواقع تصور ما از محتوا، متون نوشته شده است.
در واقع تمام رسانه‌ها با ایده‌ای شکل گرفته‌اند که به وسیله‌ی کلمات بیان می‌شود. پس حتی اگر راوی آن را به صورت پادکست یا ویدئو ارائه دهد، باید سامان‌یافته و منطقی باشد و با توجه به ساختار عمومی کار نویسندگان عمل کند.

در ادامه، روند بیان کلماتتان در قالب رسانه‌ی جدید، به جای حالت نوشتاری متن آورده شده است:

 • موضوع و ایده‌های خود را شرح دهید.
 • ساختاری که می‌خواهید بر مبنای آن ایده‌هایتان را بیان کنید را انتخاب کنید.
 • تحقیق کنید، طرح کلی را ارائه دهید و موضوع مورد نظرتان را بپرورانید.
 • بهترین رسانه برای انتقال اطلاعاتتان را انتخاب کنید.
 • برای تولید محتوای مورد نظرتان از تکنولوژی مناسب استفاده کنید.
 • محتوایتان را تولید کنید.
 • ویرایش کنید، تصحیح کنید و بهبود ببخشید.

این روند شباهت بسیاری به روند خلاق نوشتن دارد. نکته اینجاست که نباید نگران این باشید که می‌نویسید یا ویدئو می‌سازید؛ باید محتوایی تولید کنید که جذاب و خلاقانه باشد و نیازهای شما را برطرف کند.
پس خلاق باشید. داستان‌هایتان را بگویید، در مورد خدمات و محصولاتتان صحبت کنید و به این طریق با مخاطبتان ارتباط برقرار کنید.
به طور کلی این نکات مهمترین چیزهایی است که در مورد تولید و بازاریابی محتوا باید بدانید.

مترجم
پرستو پورگیلانی
منبع
quicksprout
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
2181 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 3 ماه پیش
img-content
17831 خواننده / 5 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
img-content
9196 خواننده / 9 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
5 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
img-content
6 دقیقه مطالعه / 11 ماه پیش
img-content
10 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.