بخونید، خونده بشید!
تاریخچه‌ی پوسترهای فمنیستی از سال 1974 تا 1990
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
تاریخچه‌ی پوسترهای فمنیستی از سال 1974 تا 1990
تیم تحریریه موضوع آزاد
2602 خواننده / 4 دقیقه مطالعه / 7 ماه پیش
like2K
img-content
ایشــو مگ ایشــو مگ
گزیــــده‌ تر بخوانیـــــد
دنبال کن
تاریخچه‌ی پوسترهای فمنیستی از سال 1974 تا 1990

آدام موآری، که آثارش قبلا در نمایشگاهی مستقل در سال 2016، کنار چند تن از هنرمندان با استعداد به نمایش درآمده بود، به تازگی  با "نمایشگاه شمال" در گالری "اُپن آی"  لیورپول همکاری داشت و ما برای اولین بار همانجا از طریق یکی از مجموعه‌های آدام، نام "کتابفروشی روستایی" را شنیدیم.

آدام به طور اتفاقی با کتابفروشی‌ای در لیدز، گذرگاه تورنتون، آشنا شد و به ما خبر داد که می‌خواهند نمایشگاهی از پوسترهای فمنیستی به نام "کارگاه زنان سرخ را ببین" برگزار کنند. موآری از ما درخواست کرد که اگر مایل هستیم با آنها مصاحبه‌ای داشته باشیم و مطلبی در این رابطه بنویسیم. از این موضوع کاملا راضی بودیم که در مورد زنان فوق‌العاده و سخنوری بنویسیم که در تظاهرات خیابانی علیه زن ستیزی صحبت کرده‌اند. چه چیزی از نشان دادن قدرت زنان از طریق این پوسترها بهتر است؟

این مجموعه پوستر، برای معرفی فعالیت زنانی است که بیش از 2 دهه، ‌ از سال 1974 تا 1990، برای نشان دادن جایگاه واقعی زنان در جامعه، مبارزه با تصاویر منفی زنان و یافتن جایگزین‌های خلاقانه‌ای برای آنها تلاش کرده‌اند. آنها می‌گویند: " این مجموعه بیانگر راه طولانی‌ای است که تا کنون آمده‌ایم و نشان می‌دهد که چه راهی در پیش داریم." مصاحبه‌ای که در ادامه می‌خوانید در همین زمینه صورت گرفته است.

سلام، چه کسانی در "کارگاه زنان سرخ را ببین" هستند؟
"کارگاه زنان سرخ را ببین" مجموعه‌ای از هنرهای چاپی است که در سال 1973 توسط سه دانشجوی هنر تاسیس شد. آنها در صدد بودند با تصاویر منفی زنان در تبلیغات و رسانه‌ها مبارزه کنند. این گروه، برای حدود دو دهه برای جنبش آزادی‌خواهی زنان پوسترهای سیلک اسکرین چاپ می‌کردند و در آن تجربیات شخصی خودشان به عنوان یک زن را به تصویر می‌کشیدند. طی این زمان برای گروه‌های اجتماعی و جنبش‌های رادیکال هم پوستر درست می‌کردند. 45 خانم طی این چند سال در کارگاه بوده‌اند. این گروه تمام کارهای لازم برای ساخت پوستر، از ایده و طراحی گرفته تا چاپ را خودشان انجام می‌دادند. هیچ کدام از کارها تنها به نام یکی از آنها ثبت نشده است. بار اول از طریق کتابی با آنها آشنا شدیم که آرشیو کاملی از کارگاهشان ارائه داده بود. از این طریق مستقیما ارتباط برقرار کرده و نمایشگاهی برپا کردیم.

چرا این کار در این برهه زمانی اهمیت دارد؟
این نمایشگاه بیانگر راهی است که تا الان طی کرده‌ایم، همچنین نشانگر مسیری است که برای برابری جنسیتی در پیش داریم. اهمیت این پوسترها برای نسل امروز، به خصوص با توجه به اتفاقات اخیر، درست به همان اندازه بالاست که سال‌های قبل‌تر هم بوده است. این اتفاقات مانند تحول پارادایم جهانی‌ای بوده که هر آنچه تا به حال به دست آورده شده است را به طور جدی تهدید به خنثی‌سازی می‌کند. ما باید از صداهایی که علیه ظلم و ستم سخن می‌گویند تقدیر کنیم. تا زمانی که خشونت مردان در سیاست جایگاهی دارد، این مجموعه با همان جدیت قبلی به کار خودش ادامه می‌دهد.

به عقیده‌ی شما ارتباطی بین بحران و خلاقیت وجود دارد؟
مطمئنا همین طور است. به نظر من هنر، وابسته به ارائه دادن و فهماندن ایده‌هاست. مردم برای به اشتراک گذاشتن تجربیات و دیدگاه‌های خودشان با دیگران، از هنر استفاده می‌کنند. بحران هم مطمئنا می‌تواند در این بین، مانند یک کاتالیزور عمل کند. هنر می‌تواند برای افراد مانند وسیله‌ای باشد که به طریق آن، با بحران، خشم و سرخوردگی خود مقابله کنند و از آن نتیجه‌ی مثبت و خوبی بگیرند.

موضوعی که در تمام پوسترها ثابت بوده، چه چیزی است؟
پوسترها در مورد طیف گسترده‌ای از مبارزات جنسیتی طراحی شده اند و روی ایجاد تغییر و تحولاتی در این زمینه تمرکز داشته‌اند. آنها روی توقعات اجتماع در زمینه‌ی خانه‌داری و امور مادرانه تمرکز کردند و در کنار مسائلی مانند جداسازی جنسیتی و
نژادی، به اموری مانند بهداشت و سلامت جنسی و روش‌های جلوگیری از بارداری هم ‌پرداختند. کارهای گرافیکی جسورانه و طنزی روی پوسترها انجام شده که اکثرا پیام‌های مثبتی را انتقال می‌دهند.

انتظار دارید مردم چه برداشتی از نمایشگاه شما داشته باشند؟
به عقیده‌ی من فرصت مناسبی است که علاوه بر نشان دادن خود پوسترها، به این طریق پیام آنها را هم به مخاطبان جدید انتقال دهیم. امیدواریم این پوسترها مردم را برای برخورد با سیاست‌های جنسیتی ترغیب کند. به این طریق می‌توانیم قدرت زنان را نیز جشن بگیریم.

مترجم
پرستو پورگیلانی
منبع
i-d.vice
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
1886 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
16707 خواننده / 5 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
9042 خواننده / 9 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
امیرحسین خالقی امیرحسین خالقی 9 دقیقه مطالعه | 1 ماه پیش
img-content
14 دقیقه مطالعه / 6 ماه پیش
img-content
ارسطو شهابی ارسطو شهابی 3354 خواننده / 10 دقیقه مطالعه | 6 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.