بخونید، خونده بشید!
6 پیشنهاد برای بهتر نوشتن در وب
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
6 پیشنهاد برای بهتر نوشتن در وب
تیم تحریریه موضوع آزاد
1090 خواننده / 4 دقیقه مطالعه / 2 سال پیش
like1K
img-content
وقت نوشتنه! وقت نوشتنه!
همه چیز درباره مسابقه نویسندگی برای وب موضــــــــــوع آزاد
دنبال کن
6 پیشنهاد برای بهتر نوشتن در وب

اختصاصی موضوع آزاد:
در فضای مجازی نویسندگان زیادی هستند که محتوا تولید می‌کنند و معتقدند برای مقاله‌نویسی و وبلاگ‌نویسی دستورالعمل نوشتاری کارآمدی وجود ندارد. تنها دلیل رسیدن به این باور این است که آنها تا به حال با چنین دستورالعملی روبه‌رو نشده‌اند. شاید خیلی چیزهای دیگر را هم ندیده باشند؛ اما دلیل نمی‌شود که هر چیزی که ندیده باشند، وجود خارجی هم نداشته باشند!

برای مقاله‌نویسی یا وبلاگ‌نویسی دستورالعمل‌‌هایی وجود دارد که برای دریافتن آنها نیاز نیست نابغه باشید. مطمئنا 6 قدمی که در ادامه توضیح می‌دهیم، در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.


مقاله مرتبط: معیارهای داوری مسابقه نویسندگی موضوع آزاد


بدون شک افراد دیگری هم هستند که نکاتی به این مطالب اضافه کنند یا آنها را مقداری تغییر دهند و به سرعت این دستورالعمل را به نام خودشان بزنند. بیایید امیدوارم باشیم نام زیبایی داشته باشند! مقاله‌ی فوق‌العاده‌ی اتل اسنوزلبرگ در مورد درست‌نویسی مقاله و وبلاگ، بسیار جذاب است، اما فعلا در ادامه 6 گام برای نوشتن یک مقاله خوب را برای شما شرح می‌دهیم.

6 قدم تا نوشتن یک مقاله ایده‌آل در وب:
این 6 قدم با در نظر گرفتن محتوا و قالب شروع می‌شود. اگر بهترین دستورالعمل‌ها را داشته باشید، اما محتوای خوبی انتخاب نکنید، کسی از دقت شما در نوشتار مطلع نخواهد شد چون اصلا کسی آن را نخواهد خواند. بهترین روش نوشتن پاراگراف کوتاه و واضحی است که بتوان آن را به سرعت بررسی کرد.


1. ساده بنویسید
اگر می‌توانید پاراگراف‌های کوتاه آموزنده با جملات واضحی به زبان مادریتان بنویسید، اولین قدم را به خوبی برداشته‌اید. فقط به یاد داشته باشید که بهتر است ساده بنویسید.


2. اگر ببینید، باور می‌کنید
استفاده از عکس‌های مرتبط با متن اصلی که واضح و گویا باشند، ضروری است. من شخصا علاقه‌ای به وجود ویدئو در مقاله نویسی ندارم، اما اگر جذابیت کارتان را بالا می‌برد، این کار را انجام دهید. به هر حال لطفا از ویدئوهای مرتبط استفاده کنید! نه اینکه ویدئوی آشپزی را بین متن مرتبط با بهداشت و سلامت بگذارید که هیچ همخوانی با هم ندارند!


3. نکات مورد نظرتان را واضح‌تر کنید
اگر نوشته‌های خود را توپُر یا  ایتالیک بنویسید، دریافتن موضوع مورد نظرتان برای خواننده ساده‌تر می‌شود. اگر توضیح دادن بخشی که نکته‌ی مورد نظرتان در آن آمده، برایتان مشکل است، با این روش می‌توانید موضوع مورد نظرتان را به نحوی ساده‌تر به خواننده نشان دهید. اگر می‌خواهید توجه بیشتری به آن مطلب جلب کنید، می‌توانید زیر لغت را خط هم بکشید.


4. سرفصل‌های جذاب
نوشتن مقاله و وبلاگ جذاب مانند نوشتن مقالات دانشگاهی نیست. اگر می‌خواهید خوانندگانتان را از دست ندهید، متن خود را به چند بخش تقسیم کنید و برای هر کدام از آنها سرفصلی اختصاص دهید که تا حدی 3 یا 4 خط بعدی را توضیح دهد. موفق خواهید شد.


5. از محتواهای بی‌فایده بپرهیزید
تنها جایی که می‌توانید محتوای بی‌فایده‌ای داشته باشید هنگامی است که بسیار معروف شده باشید و مخاطبانتان کاری با خوب یا بد بودن نوشته‌ی شما نداشته باشند و فقط آن را به این دلیل بخواند که نویسنده‌ی متن شما هستید! در غیر این صورت تحت هیچ شرایطی نباید متنی با محتوای بی‌فایده و بی‌ارزش بنویسید.


6. قانون لیست نویسی
همه به خواندن مطالبی که به صورت لیست نوشته شده‌اند علاقه دارند. علاقه‌ی بازدید کننده‌ها به لیست نویسی مانند علاقه‌ی پروانه به شمع است. با این تفاوت که آنها بال‌های خود را نمی‌سوزانند و توسط گربه‌ها هم خورده نمی‌شوند.

یک لیست خوب شامل موارد زیر می‌شود:

  • چشم‌های بازدید کننده را به خود جذب می‌کند
  • به سوال‌ها با بیش از یک مورد پاسخ می‌دهد
  • جزئیات را با توضیح بیان می‌کند
  • مجموعه‌ای از ویژگی‌ها را در یک مجموعه فراهم می‌آورد
  • منظم و سامان‌یافته است
  • به تنظیم میزان کلماتی که باید استفاده شود کمک می‌کند
  • برای نویسنده ایده‌های الهام بخش به همراه دارد

لیست‌نویسی بهترین روش جذب خواننده است. اگر مجبور بودید خودتان را درگیر محتواهای طولانی کنید، که گاهی نیز اجتناب ناپذیر است، بهتر است اطلاعات متن را در قالب یک لیست بیان کنید.


مقاله مرتبط: 12 راز محتوا‌نویسی که باید از نویسندگان حرفه‌ای یاد بگیریم!


این شش مرحله در مورد مقاله‌نویسی و وبلاگ‌نویسی، به موضوع قالب‌بندی متن مربوط میشد. اینطور فرض شده که شما به عنوان یک نویسنده‌ی محتوا قادر به نوشتن یک متن جذاب و صحیح هستید و برای این کار نیازی به نوشتن پاراگراف‌های طولانی و توصیفی ندارید چون این سبک نوشتار مناسب رمان نویسی است. جذابیت یک مقاله‎ی اینترنتی به موضوع، سرفصل و مفید و مختصر بودن آن است.

پس داشتن یک دستورالعمل خوب برای نوشتن تنها نیمی از راهی است که باید برای نوشتن یک مقاله‌ی جذاب یا مطلب وبلاگی طی کنید. به راهکارهای گفته شده عمل کنید و نکات SEO را نیز در نظر بگیرید؛ در این صورت به ایده‌آل خود نزدیک خواهید شد.

مترجم
پرستو پورگیلانی
منبع
hongkiat
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
1213 خواننده / 7 دقیقه مطالعه / 2 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
3915 خواننده / 10 دقیقه مطالعه / 2 هفته پیش
img-content
5 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
img-content
1621 خواننده / 10 دقیقه مطالعه / 9 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.