بخونید، خونده بشید!
چرا ما سخت کار می­کنیم؟
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
چرا ما سخت کار می­کنیم؟
تیم تحریریه موضوع آزاد
6 دقیقه مطالعه / 2 سال پیش
img-content
ایشــو مگ ایشــو مگ
گزیــــده‌ تر بخوانیـــــد
دنبال کن
چرا ما سخت کار می­کنیم؟

اختصاصی موضوع آزاد:
امروزه کار زیاد و پر حجم تبدیل به زندانی شده که ما نمی­‌خواهیم از آن خارج شویم وابستگی ما به کار روزانه مان گاهی آنقدر زیاد می­‌شود که کمتر به تفریحات شخصی می­‌پردازیم و اطرافیان‌مان فکر می‌­کنند ما دلبستگی خاصی به کارمان داریم در حالی که رسیدن به ثروت و پیشرفت بیشتر ما را به شغل‌مان وابسته کرده است. با موضوع آزاد همراه باشید.

یکی از دلایلی که افراد با سطح درآمدی پایین را به کار وابسته کرده میزان پایین درآمد و تلاش آنها برای ساعات بیشتر کاری است اما بررسی‌­ها نشان می‌­دهد حتی مقامات عالی رتبه هم گاهی بیش از 50 ساعت در هفته کار می‌­کنند.

در واقع کار برای این گروه دوم تبدیل به عادت روزمره ای شده که نمی­‌توانند از آن دل بکنند. این در حالی است که ساعات و حجم کاری زیاد ارتباطات اجتماعی ما را هم تحت تاثیر خود قرار داده و نمی توانیم رابطه خوبی با همسر و فرزندان‌مان داشته باشیم.

در دهه 1950 ساعات کاری در هفته از 60 ساعت به 40 ساعت کاهش یافت و مردم توانستند ساعات بیشتری را در کنار خانواده باشند که البته این ساعات اضافی گاهی به سپری کردن وقت جلوی تلویزیون می­‌گذشت و کمتر صرف خانواده می‌­شد.

در این زمینه کارل مارکس معتقد است که کار در زمینه مناسب و مورد علاقه فرد همان تعریف زندگی خوب است و منجر به بهره وری بالاتر، هدفمندی بیشتر می­‌شود و افراد می‌­توانند از همه توان بالقوه خودشان استفاده کنند.

پس از جنگ جهانی دوم درآمد افراد بیشتر و ساعات کاری آنها کمتر شد اما اتفاق بد دیگری هم افتاد و آن این مساله بود که کارگران کمتر ماهر مجبور به پذیرش شغل­‌هایی شدند که در آمد کمتری داشته و مجبور بودند ساعات بیشتری کار کنند. و به مرور همین وضعیت ادامه پیدا کرد و کارمندانی که مهارت بیشتری داشتند به مرور کارشان کمتر و مالیات‌شان کمتر شد و دسته دوم کارشان به مرور و به دنبال کاهش حقوق بیشتر شد.

این مساله منجر به آن شد که افراد متاهل برای درآمد بیشتر و تامین هزینه‌­های خانواده و فرزندانشان ساعات بیشتری کنند و همسرانشان هم بیرون از خانه مشغول کار شوند که این موضوع هم هزینه اضافی بر دوش آنها برای نگهداری بچه­‌ها می‌­گذاشت.  البته این موضوع به افراد کم مهارت محدود نشد و با رشد تکنولوژی و جهانی شدن رقابت شرکت­‌ها، بانک‌­ها و ... برای سود بیشتر و بازده مالی افزایش پیدا کرد و همه افراد به نوعی خودشان را در رقابتی نفس گیر دیدند.

همچنین با رشد تکنولوژی و افزایش هزینه‌­های روزمره احساس امنیت مالی به وجود آمد و افراد به دنبال کسب حقوق‌­های بالاتر به رقابت بی امان با هم پرداختند که این موضوع در کلان شهرها بیشتر به چشم می­‌خورد و کارمان تبدیل به سلاحی شده که آرامش‌مان را گرفته و به محض اینکه خلع سلاح شویم زندگی شادتر، آرام‌تر و با کیفیت‌­تری خواهیم داشت.

حتی در مکالمات روزانه یا زمان‌­های استراحت با دوستان‌مان هم از کارمان غافل نمی­‌شویم و این در حالی است که پیش از این حرفه مردم به گونه ای نبود که به مهم‌­ترین موضوع زندگی‌­شان بدل شود. هر کدام از ما با ساعات طولانی که کار می­‌کنیم در واقع هزینه ای بابت دور شدن از زندگی می‌­پردازیم.

ساعات و حجم کاری زیادی که در دنیای امروز به وجود آمده ما را از لذت‌­های زندگی مان دور کرده و همه مجبوریم تا زمان بازنشستگی صبر کنیم تا بتوانیم بیشتر از آنچه در اطراف‌مان است لذت ببریم در حالی‌که جوانی مان را از دست می­‌دهیم و در این میان استفاده از تکنولوژی و گوشی­‌های هوشمند در اوقات فراغت‌مان هم اجازه نمی­‌دهند از خانواده، طبیعت و زندگی روزمره لذت ببریم که این هم یکی دیگر از عوارض دنیای جدید است که حتی منجر به از بین رفتن هویت اجتماعی افراد در طول زمان می‌­شود.

شاید رها شدن از این وضعیت کمی دشوار باشد اما شما می‌­توانید برنامه ریزی بهتری داشته باشید که در این برنامه بیشتر تفریح کنید زمان بیشتری با دوستان‌تان باشید، از تکنولوژی فاصله بگیرید و ریتم زندگی‌­تان را کمی آرامتر کنید زیرا فشار کاری زیاد و سرعت زندگی علاوه بر جدا کردن شما از فعالیت‌­های اجتماعی موجب خطراتی برای سلامت‌­تان مثل افزایش ضربان قلب، فشار خون و ... می‌­شود.

مترجم
وحیده امینی
منبع
1843magazine
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
1158 خواننده / 8 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
1896 خواننده / 10 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
1146 خواننده / 8 دقیقه مطالعه / 3 ماه پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
1162 خواننده / 7 دقیقه مطالعه / 3 ماه پیش
img-content
1002 خواننده / 10 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
img-content
5 دقیقه مطالعه / 7 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.