بخونید، خونده بشید!
کسب و کارتان را با ساخت مدل­‌های ذهنی رونق ببخشید
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
کسب و کارتان را با ساخت مدل­‌های ذهنی رونق ببخشید
تیم تحریریه موضوع آزاد
6 دقیقه مطالعه / 2 سال پیش
img-content
ایشــو مگ ایشــو مگ
گزیــــده‌ تر بخوانیـــــد
دنبال کن
کسب و کارتان را با ساخت مدل­‌های ذهنی رونق ببخشید

اختصاصی موضوع آزاد:
کار فروش به گونه ای است که بدون در نظر گرفتن نکاتی مهم حتی در صورت خلاقیت و پشتیبانی از مشتری هم نمی‌­توان سود چندانی به دست آورد در واقع مشکل اینجا است که تنها با تکیه بر اطلاعات یک محصول و ارائه ارزش‌­هایی که دارد به مشتری نمی‌­توان اجناس حتی ابتکاری را هم به فروش رساند.

جمله معروفی وجود دارد که : تا زمانی که چیزی را نبینیم آن را باور نمی­‌کنیم اما در ارتباط با محصولات به خصوص محصولاتی که نوآوری همراه دارند زمانی که چیزی را باور کنیم آن را می‌­بینیم و برای خرید آن اقدام می‌­کنیم بنابراین برای فروش ایده­‌هایتان به خریداران، مدیران و کاربران باید شیوه و نوع تفکر آنها را در ارتباط با این ایده­‌ها تغییر دهید زیرا بدون داشتن مدل ذهنی مناسب آنها مزایای این خرید را متوجه نمی‌­شوند و برای تغییر اقدام نمی­‌کنند.

مدل­‌های ذهنی در واقع به چگونگی پردازش اطلاعات در ذهن ما کمک می­‌کنند و به عبارت دیگر لنزهایی هستند که از طریق آن دنیا را می‌­بینیم.

قدرت مدل­‌های ذهنی را در کار تشخیص میکروب توسط لوئی پاستور می­‌توان دید او از طریق ساخت مدل­‌های ذهنی توانست همکارانش را متقاعد کند که شستن دست­‌ها چه تاثیری بر سلامت و بهداشت کلی بدن دارد در حالی‌که پیش از این پزشکان نتوانسته بودند این کار را انجام دهند.

نوآوران در واقع لنزی را که ما از طریق آن دنیا را می‌­بینیم تغییر می­‌دهند و به همین دلیل شرکت­­‌هایی در زمینه کاری موفق هستند که بتوانند شیوه فکر کردن خریداران را نه تنها در ارتباط با محصول بلکه در ارتباط با خودشان، بازار و جهان تغییر دهند. برای مثال در زمان حاضر استیو جابز یکی از افرادی بود که می‌­توانست طرز تفکر خریداران را تغییر دهد شعار او "متفاوت فکر کنید" بود و طرز تفکر کاربران را در ارتباط با تکنولوژی تغییر داد.

مدل‌­های ذهنی و استفاده از آنها برای تغییر ذهنیت مخاطبان شما از اهمیت بالایی برخوردار است به همین دلیل هم ما گام‌­هایی اولیه ای را که به قدرت بخشی مدل‌­های ذهنی در کسب و کارتان کمک می­‌کند به شما معرفی می‌­کنیم.

1- تغییرات را شناسایی کنید
اولین گام آن است که شما تغییر اساسی در ذهنیت به وجود بیاورید و این ذهنیت به نوعی تفکر ناخود آگاه در ارتباط با چگونگی جهان اطراف ما است. برای ایجاد این تغییر بهتر است از خودتان چند سوال بپرسید: چه چیزی موجب نوآوری می­شود؟ چه چیزی مردم را به سمت شما مشتاق تر می­کند؟ سعی کنید این پاسخ­ها را برای خودتان به صورت یک قالب فکری منظم در بیاورید.

2- نقاط مشترک را پیدا کنید
بعد از شناسایی تغییرات حالا نوبت آن است که از مدل­های ذهنی­تان در مسیر موفقیت استفاده کنید این نقاط مشترک در سه زمینه روی می­دهند:

حال
مدل­های ذهنی که که کمک می­کنند بدانید چگونه در حال حاضر می­توانید موضوعات را تغییر دهید برای این کار باید روی تفکرات و رویدادهایی که در حال حاضر در افکار کاربران شما وجود دارد کار کنید و با شناسایی آنها برای تغییرشان اقدام کنید.

آینده
مدل­های ذهنی که کمک می­کنند شما رویدادهای آینده را بررسی کنید . برای مثال مردم در زمان لوئی پاستور می­دانستند که افزایش آمار مرگ و میر یک مساله است اما نمی­توانستند تاثیر بهداشت و شستن دست­ها را در این زمینه درک کنند به همین دلیل شما برای تغییر ذهنیت مردم باید بتوانید با دلیل و مدرک موثر بودن حرف­تان را تابت کنید.

انتقال
استفاده از مدل­های ذهنی آینده برای حال حاضر، اجازه دهید کاربران مشکل کنونی را شناسایی کنند و خودشان ارزش راه حلی را که شما ارائه می­دهید بفهمند پس از آن متوجه می­شوید که آنها نمی­توانند به درستی تصمیم بگیرند این جا است که شما باید با ارئه فواید راه حل مد نظرتان کار انتقال را انجام دهید.

3- برنامه بسازید
تغییرات ذهنی یک شبه به وجود نمی آیند و نیاز به زمان و برنامه ریزی دارند، به اعتقاد انیشتین: ما نمی­توانیم مشکلات­مان را با همان تفکری که در بوجود آمدن مشکلات داشتیم حل و فصل کنیم. بنابر این شرکت­هایی که در زمینه تغییر نگرش، حل مشکلات و برنامه ریزی برای آن به کاربرانشان کمک می­کنند در زمینه فروش موفق­تر عمل می­کنند.

مترجم
وحیده امینی
منبع
getpocket.com
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
1209 خواننده / 8 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
1968 خواننده / 10 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
1179 خواننده / 8 دقیقه مطالعه / 3 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.