بخونید، خونده بشید!
به عقیده ایلان ماسک چگونه می­‌توانیم از عهده مشکلات کاری بر بیاییم؟
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
به عقیده ایلان ماسک چگونه می­‌توانیم از عهده مشکلات کاری بر بیاییم؟
تیم تحریریه موضوع آزاد
9 دقیقه مطالعه / 2 سال پیش
img-content
ایشــو مگ ایشــو مگ
گزیــــده‌ تر بخوانیـــــد
دنبال کن
به عقیده ایلان ماسک چگونه می­‌توانیم از عهده مشکلات کاری بر بیاییم؟

اختصاصی موضوع آزاد:
اگر شما هم دوست دارید عملکرد بهتری در محل کارتان داشته باشید، باید تفکری رو به جلو و بلندپروازانه را در ارتباط با کسب و کارتان در پیش بگیرید. اما بهتر است بدانید که بلند پروازی و سخت کوشی به تنهایی برای گذر از موانعی که در زمینه کسب و کار به وجود می آید کافی نیستند  و آنچه در میان افراد موفق و پیشرفت آنها به چشم می­‌خورد توانایی حل مساله در آنها است. با موضوع آزاد همراه باشید.

شاید بهتر باشد در این زمینه به رویکرد کارآفرینان موفقی همچون ایلان ماسک مدیر عامل شرکت تسلا و  اسپیس اکس نگاه کنیم، او برای حل مسائل خود از تفکر اصولی استفاده می­‌کرد.


مقاله مرتبط: با 3 ویژگی مدیران موفق آشنا شوید


تفکر اصولی چیست؟
زمانی که فرد با مشکلی روبرو می­‌شود با دو نوع تفکر روبرو است یکی تفکر مقایسه ای و دیگری تفکر اصولی است.

تفکر مقایسه ای:
این تفکر به حالتی گفته می‌­شود که در آن از ایده‌­های از پیش تعیین شده استفاده شده باشد یعنی شما در مقابله با مشکل سعی می­‌کنید تا راه‌­های محدودی را که قبلا امتحان کرده اید استفاده کنید به همین دلیل هم سراغ راه‌­های آسان و بدون دردسر می‌­روید و به همین دلیل نمی‌­توانید راه خوبی را برای مساله جدید پیدا کنید.

تفکر اصولی:
در این نوع تفکر شما همه پیش فرض‌­ها را کنار می‌­گذارید و همین موضوع به شما کمک می‌­کند تا دیدگاه جدیدی به حل مساله پیدا کنید و ایده‌­های بهتر و خلاقانه تری را آزمایش کنید.

فواید تفکر اصولی چیست؟
زمانی که شما به این روش به حل مساله نگاه می‌­کنید درک بهتر و عمیق­‌تری نسبت به آن پیدا می­‌کنید و در بلند مدت تفکر شما تبدیل به تفکری خلاق در حل مسائل می‌­شود. تفکر مقایسه ای تنها به قدرت قیاس شما بین مسائل کمک می­‌کند در حالی که تفکر اصولی به شما کمک می‌­کند تا ظریف ­تر و دقیق‌­تر به جزئیات توجه کنید.

چگونه می‌­توانیم از تفکر اصولی استفاده کنیم؟
بهترین جایی که می­‌توانید از این روش طوفان مغزی استفاده کنید، در زمینه بهبود عملکرد در محیط کاری است و شما در هر زمینه ای که فعالیت داشته باشید، می­‌توانید ایده‌­های جدید را پرورش دهید یا آنها را به رئیستان ارائه دهید و این طرز تفکر به شما کمک می‌­کند تا بفهمید کدام راه حل موفقیت آمیز بوده و کدام به در بسته می‌­خورد.

3 سوالی که برای رسیدن به این نوع تفکر و رهایی از پیش فرض­‌ها باید از خودتان بپرسید موارد زیر است:
1- من در تلاش برای انجام چه کاری هستم؟
2- مشکل اساسی دقیقا چیست؟
3- چقدر برای دیگران حل این مساله اهمیت دارد؟

این سوالات به شما کمک می­‌کنند تا انگیزه اصلی تان را متوجه شوید و آن را درک کنید و به جای پیش فرض­‌ها بر بهتر شدن اوضاع تمرکز داشته باشید.

برای مثال ایلان ماسک در ارتباط با تفکر اصولی در زمینه شرکت ماشین­‌های الکتریکی تسلا معتقد بود که تفکر مقایسه ای می­‌توانست منجر به این شود که هیچ گاه این ماشین‌­ها به دلیل گران قیمت بودن باتری­‌هایشان تولید نشوند و این نوع تفکر در واقع به ایجاد مانع می‌­پردازد.

اما ایلان ماسک از خود این سوال‌­ها را پرسید: مواد تشکیل دهنده این باتری‌­های گران قیمت چه چیزهایی هستند؟ آیا ما می‌­توانیم این باتری‌­ها را با قیمت ارزان‌­تر خریداری کنیم؟ و با این سولات توانست روش مقرون به صرفه‌­تری را پیدا کند.

تفکر اصولی در واقع به شکستن فرضیات اولیه و استفاده از شواهد قبلی ما مربوط می­‌شود که بر اساس آنها نتیجه گیری می­‌کنیم و در این روش تفکر شما از زوایای جدیدی به مساله نگاه می‌­کنید و سوالات اساسی را مطرح می‌­کنید که به حل مساله شما کمک می‌­کند بنابراین از این روش در زندگی و محل کارتان استفاده کنید تا فرصت‌­های مناسب برای شما تکثیر شوند.

مترجم
وحیده امینی
منبع
lifehack
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
1209 خواننده / 8 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
1968 خواننده / 10 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
1179 خواننده / 8 دقیقه مطالعه / 3 ماه پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
1202 خواننده / 7 دقیقه مطالعه / 3 ماه پیش
img-content
1032 خواننده / 10 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
img-content
5 دقیقه مطالعه / 7 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.