بخونید، خونده بشید!
مشاهیر و افسردگی
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
مشاهیر و افسردگی
تیم تحریریه موضوع آزاد
1282 خواننده / 8 دقیقه مطالعه / 2 ماه پیش
like1K
img-content
ایشــو مگ ایشــو مگ
گزیــــده‌ تر بخوانیـــــد
دنبال کن
مشاهیر و افسردگی

اختصاصی موضوع آزاد:
ممکن است مشکلات ذهنی و بیماری‌های روانی متفاوتی برای انسان‌ها پیش بیاید. این بیماری‌ها انواع مختلفی از جمله بیماری‌های اضطرابی و افسردگی دارند. ما در ادامه برخی از افراد مشهوری که به افسردگی مبتلا شده‌اند را معرفی می‌کنیم.

1. لیدی گاگا

لیدی گاگا اظهار دارد که در کل زندگیش با افسردگی و اضطراب درگیر بوده است. از بیان اینکه داروهای ضد افسردگی مصرف می‌کند خجالت نمی‌کشد. این ستاره پاپ که از موسیقی‌های او می‌توان به پاپاراتزی و پوکر فیس اشاره کرد، در مصاحبه‌ای با مجله‌ی بیلبورد بیان کرده که به عقیده‌ی او برای مردم مهم و لازم است که در مورد سلامت عقلیشان صحبت کنند. او می‌گوید: "اگر داستان‌ زندگی خود را با هم در میان بگذاریم و در کنار هم باشیم، قوی‌تر می‌شویم".

2. کریستن بل

هنرپیشه و صداگذار شخصیت آنا در فیلم "یخ‌زده" گفته از زمان دانشجویی افسردگی داشته است. بل در مصاحبه‌ای می‌گوید: "مبارزه با بیماری روانی ضعف به حساب نمی‌آید". او اعتقاد دارد برای بیشتر مشخص شدن شرایط این اختلال ذهنی و کم کردن بدنامی آن، باید تجربیاتش را با دیگران به اشتراک بگذارد.

3. بروس اسپرینگستین

"رئیس" در سن 60 سالگی حملات افسردگی داشته که به گفته‌ی خودش برای مدت طولانی هم طول کشیده است. او می‌گوید: "این بیماری شما را در خود غرق می‌کند. به جایی رسیده بودم که نمی‌خواستم از تختخوابم جدا شوم". این بیماری روی کار او تاثیری نگذاشت؛ "قدرت و عشق" همسرش کلید این موضوع بودند. او همیشه به بروس می‌گفت: " تو خوب می‌شوی، شاید زمانش امروز و فردا نباشد اما همه چیز درست می‌شود". بروس برای بهتر شدن از مشاور و مصرف دارو هم کمک گرفت.

4. نیومی جود

نیومی جود، نماد موسیقی کانتری، در مصاحبه‌ای با WebMD گفته بود که در سال 2010 با افسردگی تضعیف کننده‌ای روبه‌رو شده که زندگی‌اش را به مخاطره انداخته است. جود توضیح می‌داد: "3 هفته خانه را ترک نکردم. در آن دوره حتی لباس‌هایم را عوض نکرده و حمام نرفتم! خیلی بد بود". او در کتابش به نام "رودخانه‌ی زمان"، در مورد دوران افسردگیش اینطور نوشته بود: این دوره غرق شدن من در افسردگی و دوباره پدیدار شدن امیدم بود. او می‌گفت می‌خواهد تجربیاتش را با دیگران به اشتراک بگذارد چون اگر خودش توانسته از این دوره عبور کند، می‌خواهد دیگران هم بدانند که می‌توانند نجات پیدا کنند.

5. رایان فیلیپ

بازیگر نقش‌های خشن می‌گوید مبارزه‌ی او با افسردگی از سنین پایین شروع شد. او به تازگی در مجله‌ی ال گفته بود: "احساس می‌کنم وقتی سن فرد بالا می‌رود این حالت کاهش می‌یابد اما من ذاتا فرد غمگینی هستم". فیلیپ اجازه نداد شرایطی که دارد جلوی درخشش او روی پرده‌ی سینما را بگیرد.

6. جان هَم

جان هَم درست مانند شخصیتی که در فیلم "مَد من" داشت، خودش هم با مشکلات شدیدی دست و پنجه نرم می‌کرد. او با حملات افسردگی خود کنار آمده بود و می‌گفت این حالات پس از فوت پدرش زمانی که در دانشگاه بود شدید شد. او معتقد است دوستان و خانواده‌هایشان در روند این بیماری به او کمک بسیاری کرده‌اند. همچنین در مصاحبه‌ای اشاره داشت که:" من برای مدت کوتاهی دوره‌‌ی مشاوره و داروهای ضد افسردگی گذراندم که آنها هم کمک کردند."

7. جی.کی.رولینگ

نویسنده‌ی کتاب‌های هری‌پاتر که برای میلیون‌ها نفر شادی به همراه آورد، معتقد است که حین نوشتن آن کتاب‌های اسرار آمیز، احساس ناامیدی داشته است. شرایط روحی او در خلق موجوداتی ترسناک این کتاب هم بی تاثیر نبوده است. رولینگ در مصاحبه‌ای که در سال 2010 با اپرا داشت، توضیح داد: "تعریف کلمه‌ی "افسردگی" برای کسی که تا به حال آن را تجربه نکرده است کار ساده‌ای نخواهد بود چون منظور از افسردگی "ناراحتی" نیست. اما به طور کلی می‌توان آن را به عنوان از بین رفتن احساسات و خالی شدن فرد از هرگونه احساسی دانست."

8. شریل کرو

خواننده‌ای که 9 بار جایزه‌ی گرمی را برد، حتی پیش از اینکه سرطان سینه و تومور مغزی خوش خیم بگیرد، افسردگی داشت. در سال 2014 به تلگراف گفته بود: " من احساس افسردگی شدید داشتم و از کودکی برای برطرف کردن حس ناراحتی خود، پیانو می‌زدم."

9. تری بردشا

مفسر محبوب فوتبال تالار شهرت لیگ ملی فوتبال (آمریکا) معتقد است که سال‌ها افسردگی داشته است. اما بیماریش تا 90 سالگی شناسایی و درمان نشده بود. او داستان خود را با دیگران در میان گذاشت تا بدنامی این نوع بیماری‌های روانی را کاهش دهد. او در سال 2013 به شیکاگو تریبون گفت: "فکر کردم شاید بتوانم آگاهی مردم را دراینباره افزایش دهم تا قدرت و شجاعت مبارزه با آن را پیدا کنند."

10. اشلی جاد

این هنرپیشه به گفته‌ی خودش "کودکی ناسالمی" داشته است. احساس تنهایی و عدم امنیت می‌کرده و در بزرگسالی هم به شدت غمگین بوده است. وقتی در سال 2006 به مرکز درمانی مراجعه کرد شرایط کمی بهتر شد. به مجله‌ی گلیمور گفته بود: "من نیاز به کمک داشتم. در آم زمان درد زیادی را تحمل می‌کردم."

11. باز آلدرین

حتی راه رفتن روی ماه هم نتوانست او را از این احساس غم جدا کند. در حقیقت شهرتی که او در سال 1969 به طور ناگهانی کسب کرد، علاوه بر طلاق او، به اعتیاد به الکل و افسردگی هم منجر شد. غمگین بودن در خانواده‌ی آنها وراثتی است. در مصاحبه‌ای که با نیویورک تایمز داشت گفته بود که مادر و پدربزرگ مادریش هم از این بیماری رنج می‌بردند و هر دو از شدت غمی که داشتند خودکشی کردند. پس به دنبال درمان رفت و رئیس مؤسسه ملی سلامت روان شد.

12. گوئینت پالترو

این بازیگر برنده‌ی جایزه‌ی اسکار، در مورد افسردگی پس از زایمان که به مدت 5 ماه پس از تولد دومین کودکش با آن درگیر بود، صحبت می‌کرد. در مصاحبه‌ای در سال 2011 گفته بود: "مانند یک زامبی شده بودم. به قلب و احساس خودم دسترسی نداشتم. نمی‌توانستم ارتباط برقرار کنم". او پس از فوت پدرش در سال 2002، به افسردگی بالینی هم دچار شده بود.

13. تیپر گور

در سال 1999 که ال گور معاون رئیس جمهور بود، همسرش در حال مبارزه با افسردگی و غمی شدید به سر می‌برد. او پس از تصادف مرگباری که پسرش داشت تحت درمان قرار گرفت. تیپر گور گفته بود: "من می‌دانم مراقبت از بهداشت روان چقدر مهم و خوب است چون خودم شخصا با آن درگیر بودم". مشاوره و درمان دارویی برای بهبود به او کمک کردند.

14. وین بردی

هنرپیشه‌ای با چهره‌ی شاد و مثبت، برای مدت طولانی با بیماری روانی در جنگ بوده است. او در سال 2014 تجربیاتش را با مردم به اشتراک گذاشت و گفت: "در این شرایط میل به حرکت ندارید چون نمی‌توانید در تاریکی حرکت کنید." او برای نشان دادن استاندادهای دوگانه در هالیوود مشکلاتش را بیان کرد و معتقد بود که قبول و اعتراف به اعتیاد داشتن ساده‌تر از بیان ابتلا به افسردگی بالینی است.

15. جیم کری

هنرپیشه‌ی جالبترین و احمقانه‌ترین شخصیت‌های سینمایی ازجمله کارگاه حیوانات، اظهار می‌کند که او هم روزهایی احساس افسردگی دارد. جیم کری مشکلی با دریافت قرص‌های ضد افسردگی ندارد و زندگی سالمی را هم پیش گرفته است. می‌گوید: "من به ندرت قهوه می‌نوشم و معتقدم بدون استفاده از مواد مخدر، زندگی زیباتر است."

16. رابین ویلیامز

خودکشی او در سال 2014 همه را شوکه کرد؛ اما این هنرپیشه‌ و کمدین برنده‌ی جایزه‌ی اسکار، سابقه‌ی افسردگی و سوء مصرف مواد و الکل داشت. پارکینگسون گرفته بود و علائمی از جنون هم داشت. در سال 2006 با "تری گروس" در رادیوی عمومی ملی مصاحبه‌ای داشت: "آیا گاهی حالت جنون دارم؟ بله. آیا همیشه اینطور هستم؟ نه! آیا غمگین می‌شوم؟ بله! آیا شدیدا من را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟ بله!"

17. شخصیت‌های تاریخی

حتی شانزدهمین رئیس جمهور آمریکا هم حالاتی از افسردگی داشته است . آبراهام لینکلن در سال 1841 گفته بود: "اگر احساسی که من دارم به طور مساوی بین تمام مردم تقسیم میشد، دیگر یک چهره‌ی خندان هم روی زمین نداشتیم. نمی‌دانم که واقعا ممکن است خوب شوم یا نه". او در این روند به شدت به خانواده، دوستان و یک دکتر معتمد تکیه کرد. شخصیت‌های تاریخی دیگری که با علائم افسردگی گزارش شده‌اند شامل ارنست همینگوی، وینستون چرچیل، روانکاو زیگموند فروید و ژنرال ویلیام شرمن هستند.

مترجم
پرستو پورگیلانی
منبع
webmd
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
2099 خواننده / 10 دقیقه مطالعه / 2 ماه پیش
img-content
1247 خواننده / 8 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
img-content
محمدرضا ایدرم محمدرضا ایدرم 1752 خواننده / 10 دقیقه مطالعه | 4 ماه پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
1247 خواننده / 8 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
img-content
1592 خواننده / 5 دقیقه مطالعه / 5 ماه پیش
img-content
11479 خواننده / 12 دقیقه مطالعه / 5 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.