بخونید، خونده بشید!
مانند یک رهبر صحبت کنید
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
مانند یک رهبر صحبت کنید
تیم تحریریه موضوع آزاد
5 دقیقه مطالعه / 2 سال پیش
img-content
ایشــو مگ ایشــو مگ
گزیــــده‌ تر بخوانیـــــد
دنبال کن
مانند یک رهبر صحبت کنید

اختصاصی موضوع آزاد:
حال که به ریاست رسیده‌اید، باید رهبری جلسات یا بحث با کارمندان دیگر را هم بر عهده بگیرید. وقتی شروع به این کار کردید، باید در هر کلمه‌ی خود به طرف مقابل این احساس را القا کنید که در رهبری خود فرد شایسته‌ای هستید. برای اینکه مانند یک رهبر صحبت کنید از نکات زیر پیروی کنید:

زیاده‌روی نکنید
رهبرانی که در مکالمات خود از کلمات مبالغه آمیزی استفاده کنند، ممکن است که غیر قابل اعتماد یا حقه‌باز به نظر بیایند. هیچ چیز همیشه شگفت‌انگیز، باورنکردنی و فوق‌العاده نخواهد بود، پس تظاهر نکنید که همه چیز خوب است. به عنوان یک رهبر صداقت و صحت کلام شما اهمیت زیادی دارد. از این سبک کلمات استفاده نکنید؛ چون ممکن است کارمندان‌تان را به این فکر بیندازد که شما دارید موضوعی را از آنها پنهان می‌کنید.

بالغ باشید
وقتی که در مورد نوجوانان فکر می‌کنید، چه تصوری از نوع حرف زدن آنها دارید؟ مطمئنا به کلماتی مانند "پس"، "می‌دونی؟" یا "هوم" فکر می‌کنید. اگر می‌خواهید مثل یک رهبر به نظر بیایید، از بیش از حد استفاده کردن از این کلمات خودداری کنید. جملات خود را با کلماتی مانند "می‌دونی؟" یا "خب؟" تمام نکنید. این کلمات به مخاطبانتان نشان می‌دهد که شما از آنچه که می‌گویید مطمئن نیستید. در عوض اعتماد به نفس  داشته و از آنچه می‌گویید مطمئن باشید. وقتی از این کلمات زیاد استفاده کنید، نه تنها به مخاطبان‌تان این فکر را منتقل می‌کنید که شما مانند نوجوانان هستید؛ بلکه در اثر نوع انتخاب کلماتتان، تمرکز آنها را در مورد آنچه که می‌گویید نیز، به هم می‌ریزد.

از "اما‌ و اگر" دوری کنید
رهبران
اغلب این عادت را دارند که اخبار خوب را داده و در ادامه برای گفتن خبرهای بد از کلماتی مانند "اما" و "به هر‌حال" استفاده کنند. برای جذب و معطوف کردن توجه مخاطبان به حرف‌های خود، از این ترفند دوری کنید. کارمندان شما نمی‌خواهند این احساس را داشته باشند که هرچه می‌گویید یک بالا یا پایین خواهد داشت. این موضوع شما را فردی منفی‌باف نشان داده و فضای اداره را متشنج می‌کند. کارمندانتان ممکن است شما را به عنوان فردی بشناسند که نیمه‌ی خالی لیوان را می‌بیند. رهبری که به جای جشن گرفتن موفقیت‌ها، همیشه به دنبال مشکلات است. به جای استفاده از کلماتی مانند "اما"، در شروع سخنرانی خود، از موضوع‌های خوب استفاده کرده و بعد روی راه‌های پیشرفت تمرکز کنید. شما حتی می‌توانید این پیشرفت‌ها را به عنوان راهکاری برای ادامه‎ی ساختار موفقیت خود، در نظر بگیرید. وقتی این راهکار را پیش بگیرید، کارمندانتان هم عکس‌العمل مثبتی به شما نشان خواهند داد.

از اصلاحات مخصوص یک صنف استفاده نکنید
اغلب رهبران مجبورند برای گروه‌های مختلف و بخش‌های متنوع شرکت سخنرانی کنند. غیرممکن است که بدانید آیا همه‌ی کارمندان شما همان اصطلاحات به خصوص صنف شما را به کار می‌برند یا نه، پس وقتی برای کل شرکت سخنرانی می‌کنید، از به کار بردن آن اصطلاحات اجتناب کنید. این موضوع شامل استفاده کردن از کلمات اختصاری که خاص کسب و کار و صنعت شما هست نیز می‌شود. حتی اگر شما و هم تیمی‌هایتان با این کلمات اختصاری که مختص کار یا صنعت شماست راحت باشید، توقع نداشته باشید که دیگران هم بالافاصله هرآنچه که شما می‌گویید را بفهمند. به عنوان یک رهبر، شما هیچ وقت نمی‌خواهید که هیچکس احساس کنار گذاشته شدن داشته باشد. پس آنقدر ساده صحبت کنید که مطمئن شوید همه از توزیع کنندگان عمده فروشی تا بخش حسابداری، صحبت‌های شما را می‌فهمند.

گوش کن
رهبران خوب می‌فهمند که ارتباط برقرار کردن مانند یک خیابان یک طرفه نیست. اگر می‌خواهید احترام و تحسین افرادی را که رهبری می‌کنید داشته باشید، پس مهم است که گوش بدهید. آنچه را که باید بگویید، بیان کنید و بعد از افراد تیمتان بخواهید که نظراتشان را بگویند. وقتی آنها صحبت می‌کنند، نکته بردارید تا آنها مطمئن شوند که به صحبت‌هایشان گوش می‌دهید. وقتی از چیزی که به آن اشاره میکنند مطمئن نیستید، از آنها بخواهید که حرفشان را واضح‌تر بیان کنند. به یاد داشته باشید که در جایگاه یک رهبر گاهی نباید صحبت کنید و فقط باید بشنوید.

مترجم
پرستو پورگیلانی
منبع
lifehack
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
1808 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 2 هفته پیش
img-content
15642 خواننده / 5 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
8868 خواننده / 9 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
6 دقیقه مطالعه / 3 روز پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.