بخونید، خونده بشید!
با دیدگاه منحصر به فرد انیشتین در تفکر بیشتر آشنا شوید!
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
با دیدگاه منحصر به فرد انیشتین در تفکر بیشتر آشنا شوید!
تیم تحریریه موضوع آزاد
2099 خواننده / 10 دقیقه مطالعه / 2 ماه پیش
like2K
img-content
ایشــو مگ ایشــو مگ
گزیــــده‌ تر بخوانیـــــد
دنبال کن
با دیدگاه منحصر به فرد انیشتین در تفکر بیشتر آشنا شوید!

اختصاصی موضوع آزاد:
در عرصه دستاوردهای علمی و تلاش برای کشف موضوعات جدید کسی را نمی­‌توان هم تراز با  آلبرت انیشتین پیدا کرد دستاوردهای او نه تنها به پیشبرد علم فیزیک کمک قابل توجهی کرد بلکه فلسفه علم را هم تحت تاثیر خود قرار داد.


در واقع به معنای واقعی کلمه می­‌توان گفت که انیشتین روشی را که ما از طریق آن به دنیا و هستی نگاه می‌­کردیم را تغییر داد و به بزرگترین کشف ذهنی بشر یعنی نظریه نسبیت رسید.

قدرت بازی
او برای رسیدن به اهدف خود از روش‌­های مختلفی مثل تجسم و خیال بافی و یا حتی الهام گرفتن از موسیقی استفاده می­‌کرد  و همین خلاقیت و نگاه فلسفی او به راهنمایی برای پژوهشگران امروزی تبدیل شده است.
انیشتین معتقد بود یک ایده جدید به یک باره و از طریق شهود به دست می آید که نتیجه آن بر اساس همین شهود و تجربه ذهنی اولیه حاصل می‌­شود. او در میان کارهایش و برای استراحت ویولون می­نواخت و قطعه­‌های بتهوون از موسیقی­‌های مورد علاقه او بود.

گاهی اوقات در میانه روز پیاده روی می‌­کرد و به کارهایی می­‌پرداخت که علاقه زیادی به آنها داشت و کاملا از کار حرفه ای او متفاوت بود از موسیقی گرفته تا نقاشی و ...

او موسیقی را در بروز خلاقیت بسیار موثر می­دانست و در کنار آن علاقه زیادی به ترکیب ایده‌­ها داشت و همین موضوع در معادله معروف E=mc2 به او کمک کرد.

در واقع می­‌توان گفت موضوع خلاقیت چیزی نیست که بتوان آن را آموزش داد بلکه باید به استقبال آن رفت و آن را در آغوش گرفت و هیچ ایده ای به یکباره نمی­‌تواند وارد ذهن ما شود مگر آنکه خودمان آن را بخواهیم. خلاقیت مثل یک آتش در حال سوختن است که شما با ایده پردازی می­‌توانید آن را شعله ور تر کنید و با این کار آنها تبدیل به مهارت­‌های شما می‌­شوند که در طول زندگی کسب می­‌کنید. به همین دلیل هم فیلم‌سازان و موسیقی دانان دائما به دنبال الهام گرفتن از موضوعات جدید هستند.

ایده ها
شاید فکر کنید اید‌ه‌­های خاص و جدید باید در شرایط خاصی به سراغتان بیایند در حالی که این ایده‌­ها حتی هنگام پیاده روی، حمام کردن و مدیتیشن هم می‌توانند به ذهن‌تان خطور کنند و زمانی که احساس کردید ایده جدیدی دارید حتما آن را پر و بال بدهید و به آن به چشم یک خلاقیت جدید نگاه کنید.


نکته مهم دیگری که انیشتین از آن برای بازیابی توان تفکر روزانه اش استفاده می­کرد استراحت‌­های کوتاه در بین کارهایش بود و اعتقاد داشت که همین زمان­ها نقطه اتصال افکار او و منسجم شدن آنها هستند. او در این فرصت از موسیقی و نواختن ویولون استفاده می­‌کرد و این کار به توانایی افکار او در ارتباط با تئوری­‌هایش کمک می­‌کرد.

زیبایی علم
یکی از راه‌­هایی که درهای جدیدی را به روی انیشتین گشود استفاده از ذهن خودآگاه و ناخودآگاه در کنار هم برای دستیابی به اطلاعات جدید بود این کار به او کمک می­‌کرد تا به الگوهای جدیدتری از روابط دست پیدا کند.
برای مثال او از خود مسائل و سختی آنها برای حلشان کمک می‌­گرفت و از این طریق بین بازی، تخیل، خلاقیت و احساس رابطه برقرار می‌­کرد و این یکی از ویژگی­‌های بارز انیشتین و عاملی در تفکر مولد او بود که باعث شده بود لذت زیادی از فعالیت­‌های هنری و علمی اش ببرد.

رویاپردازی
تحصیلات اولیه انیشتین تا کنون بسیار مورد بحث قرار گرفته است. او در 15 سالگی مدرسه و تحصیل را به دلیل بی­ توجهی معلمان به تخیل بصری در یادگیری ترک کرد و این در حالی بود که این روش از شیوه­‌های اساسی او برای تفکر بود و به اعتقاد او تخیل کردن از دانش مهم­تر بود.
در سن 16 سالگی توجه به پرتوهای نور او را کشف قانون نسبیت رهنمون کرد و توانایی ذاتی او در مفهوم سازی قوانین علمی پیچیده تبدیل به مشخصه ای در تحقیقات او شد. برای مثال درک او از گرانش و شتاب با تصور حرکت یک بالابر به دست آمد.
در واقع او از همین تفکرات ساده به درک زمان و مکان به عنوان پایه­های نظریه نسبیت رسید. تصور نیوتن از جهان یک تصور یک بعدی بود در حالی که انیشتین جهان را متشکل از 4 بعد می­‌دانست که در آن ستاره‌­ها، سیارات و اجرام آسمانی تحت تاثیر گرانش زمین در حرکت هستند.

میراث پایدار
حدود یک قرن بعد میراث انیشتین قوی­‌تر از همیشه باقی ماند و تئوری­‌های او در ارتباط با گرانش، فضا و زمان نسل جدید دانشمندان را تحت تاثیر خود قرار داد. او معتقد بود که مردم و نسل‌­های آینده به این اکتشافات نیاز دارند و به همین دلیل کار خود را ابزاری در خدمت بشریت آینده می­‌دانست.
به اعتقاد او همه انسان­‌ها برای اقامتی کوتاه در این دنیا هستند و آنچه هدف آنها از خلقت است را هیچ کس جز خودشان نمی‌­داند و هر کس برای رسیدن به اهدافش تلاش کند و آنچه به صورت کلی وجود دارد این است که درک درونی و بیرونی گذشتگان بر زندگی ما اثر گذاشته و در واقع همه ما برای کمک به زندگی یکدیگر خلق می­‌شویم.

مترجم
وحیده امینی
منبع
blog.evernote
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
1281 خواننده / 8 دقیقه مطالعه / 2 ماه پیش
img-content
1245 خواننده / 8 دقیقه مطالعه / 4 ماه پیش
img-content
محمدرضا ایدرم محمدرضا ایدرم 1752 خواننده / 10 دقیقه مطالعه | 4 ماه پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
پوریا ناظمی پوریا ناظمی 12 دقیقه مطالعه | 1 ماه پیش
img-content
جادی میرمیرانی جادی میرمیرانی 9126 خواننده / 7 دقیقه مطالعه | 3 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.