بخونید، خونده بشید!
سه نوع درمان سنتی برای آفتاب سوختگی شدید
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
سه نوع درمان سنتی برای آفتاب سوختگی شدید
تیم تحریریه موضوع آزاد
18418 خواننده / 5 دقیقه مطالعه / 7 ماه پیش
like18K
img-content
ایشــو مگ ایشــو مگ
گزیــــده‌ تر بخوانیـــــد
دنبال کن
سه نوع درمان سنتی برای آفتاب سوختگی شدید

اختصاصی موضوع آزاد:

شاید روش‌های درمانی سنتی آفتاب‌سوختگی، اولین معالجه‌ای نباشد که به ذهن کسانی که درگیر این موضوع شده‌اند، خطور کند. داروهای بسیاری برای درمان آفتاب سوختگی وجود دارد، اما بسیاری دریافته‌اند که این مواد شیمیایی می‌توانند برای پوست‌های حساس و آسیب دیده نا‌مناسب باشند. اکثرا بهترین درمان برای آفتاب‌سوختگی شدید درمان‌های سنتی مانند استفاده از بلغور جو دوسر است.

سه راهکار سنتی برای درمان آفتاب‌سوختگی شدید:

بلغور جو دوسر
می‌توان گفت بلغور جو دوسر از بهترین غلات به حساب می‌آید. نه تنها به عنوان غذا خوش طعم است، بلکه گفته شده برای کاهش کلسترول و جلوگیری از مشکلات قبلی هم مفید بوده و می‌تواند پوست آسیب‌دیده یا سوخته را هم تسکین دهد. همچنین به عنوان یک ماسک صورت لایه‌بردار خانگی عادی هم به کار می‌رود. وقتی صحبت از تسکین دادن پوست و جلوگیری از خارش آن، چه در مورد اگزماهای خفیف، نیش حشرات یا جای پیچک‌های سمی می‌شود، نمی‌توانید تاثیرات بلغور جو دوسر را نادیده بگیرید. به کارهای درمانی حیرت‌انگیز بلغور جو دوسر، قابلیت آرام کردن آفتاب سوختگی شدید را هم اضافه کنید. به این صورت محصولی عاری از هر مواد شیمیایی خواهید داشت که باید در همه‌ی خانه‌ها و آشپزخانه‌ها یافت شوند.

برای درمان آفتاب‌سوختگی شدید با بلغور جو دوسر، آن را طبق دستور پختی که در جعبه‌اش آمده است بپزید، نسبت به میزان آبی که گفته است، آب بیشتری بریزید تا مواد رقیق‌تری داشته باشید. اجازه دهید کاملا پخته شوند. آن را به میزان زیاد روی پوست آسیب‌دیده‌ی خود قرار دهید. مراقب باشید بلغور جوی دو سر را روی پوست خود نمالید، چون مانند ماسک لایه بردار کار کرده و پوست آسیب‌دیده را پیش از اینکه خوب شود، لایه برداری می‌کند. بگذارید تا زمانی که حس کردید پوست شما را تسکین داده است، روی پوستتان بماند. سپس آن را با آب سرد بشویید. تا هر چند باری که نیاز احساس کردید، این کار را ادامه دهید، اما از همان جوهای قبلی استفاده نکنید.

یک نوع محصول آماده‌ی بلغور جو دوسر هم به نام آوینو وجود دارد. آوینو برای مراقبت‌های پوستی در قسمت سلامت و زیبایی اکثر عطاری‌ها و داروخانه‌ها وجود دارد. این محصول، مانند مواد تمیز کننده‌ی ملایم و محصولات شستشوی حمام هم می‌توانند همان احساس تسکینی را که از خود بلغور جو دوسر به دست می‌آورید را، به شما می‌دهند، منتها بدون کثیف کاری برای درست کردن آن.

همان‌طور که بلغور جو دوسر می‌تواند سوختگی را تسکین داده، درد را کاهش دهد و به آرام کردن پوست آفتاب سوخته کمک کند، درمان‌های سنتی دیگری هم هستند که می‌توانند تسکین سریعی برای این‌گونه مشکلات باشند.

چای سیاه
چای سیاه یکی دیگر از چیزهایی است که همیشه در خانه وجود دارد و می‌تواند در بسیاری از زمینه‌ها به ما کمک کند. مانند درمان پف چشم و جایگزین مناسبی برای قهوه هم می‌باشد. چای سیاه سرشار از آنتی اکسیدان است. از چای گیاهی سیاه استفاده کنید تا به مزایای طبیعی آن پی ببرید.

برای درمان پوست آسیب دیده و تحریک شده، چند کیسه چای سیاه را در آب خنک خیسانده و اجازه دهید تانن موجود در آن آزاد شود. وقتی رنگ آب تیره شد، آب حاوی چای و کیسه‌های چای آماده‌ی درمان بیماری شما هستند.

برای درمان، کیسه‌های خنک و مرطوب چای را برای 10 تا 20 دقیقه، روی پوست سوخته بگذارید. همچنین می‌توانید پارچه‌ای را در آب حاوی چای خیس کرده و روی پوست آفتاب سوخته بکشید.

چای سیاه، گرما، درد و سوزش پوست شما را برطرف می‌کند و به جای سرخی پوست تحریک شده، رنگ جذابی به جای می‌گذارد.

آلوئه‌ورا
درمان‌های سنتی آفتاب‌سوختگی بدون آلوئه‌ورا کامل نخواهند بود. بسیاری از کسانی که در مناطق ساحلی زندگی می‌کنند، به دلیل دانستن قدرت تسکین‌دهنده آلوئه‌ورا، آن را‌ برای ماه‌های گرم سال پرورش می‌دهند. آلوئه‌ورا جزو گیاهان آبداری است که به راحتی رشد می‌کند و برای پرورش دادن پشت پنجره یا باغچه مناسب است.

برای درمان سوختگی، یکی از ساقه‌های گیاه آلوئه‌ورا را بکنید، برگ آبدار آن را پاره کنید و مستقیما روی قسمت سوخته قرار دهید. اگر در محل زندگیتان گیاه آلوئه‌ورای طبیعی در دسترس ندارید، ژل آلوئه‌ورا را از عطاری‌ها یا داروخانه‌های سراسر جهان تهیه کنید و برای سوختگی‌های شدید یا آفتاب سوختگی از آن استفاده کنید.

گزینه‌های دیگر برای درمان‌های سنتی سوختگی
اگر به دنبال انواع دیگر درمان‌های سنتی برای آفتاب‌سوختگی هستید، از گیاه‌شناسان یا متخصص هومئوپاتی مراجعه کنید تا دستورالعمل‌های سنتی را در اختیارتان قرار دهد.
کپسول‌های ویتامین E، آب‌نمک، سرکه سفید، سرکه سیب و جوش‌شیرین هم برای تسکین و التیام بخشیدن به آفتاب‌سوختگی کاربرد دارند.

درمان‌های طبیعی آفتاب‌سوختگی برای همه، به خصوص کودکان که بهتر است از درمان‌های شیمیایی و موضعی اجتناب کنند، کاربرد دارد. بهتر است طی فرایند درمان از لوسیون‌های معطر، روغن یا مواد شیمیایی استفاده نکنید چون ممکن است منجر به بروز درد، سوزش یا التهاب شود.

مترجم
پرستو پورگیلانی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
1459 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 2 ماه پیش
img-content
1301 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 2 ماه پیش
img-content
3746 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 2 ماه پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
1301 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 2 ماه پیش
img-content
46571 خواننده / 10 دقیقه مطالعه / 2 ماه پیش
img-content
8 دقیقه مطالعه / 6 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.