بخونید، خونده بشید!
از حساسیت به بادام زمینی در کودکان چه می‌دانید؟
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
از حساسیت به بادام زمینی در کودکان چه می‌دانید؟
تیم تحریریه موضوع آزاد
2428 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 5 ماه پیش
like2K
img-content
ایشــو مگ ایشــو مگ
گزیــــده‌ تر بخوانیـــــد
دنبال کن
از حساسیت به بادام زمینی در کودکان چه می‌دانید؟

اختصاصی موضوع آزاد:
کارشناسان پیشنهاد می­‌کنند که خوردن بادام زمینی برای کودکان حتی کودکان زیر 6 ماه فواید بسیاری دارد که از مهم‌ترین آن­ها مقابله با آلرژی‌­ها خطرناک و کشنده است.
پزشکان معتقدند حتی اگر فرزند شما نوزاد است بادام زمینی را به صورت پوره و له شده به او بدهید این کار کمک می­‌کند تا آن­ها به خصوص کودکانی که مستعد حساسیت هستند، کمتر دچار التهاب و آلرژی و حساسیت به این ماده غذایی می‌شوند.
حساسیت به بادام زمینی و مرگ ناشی از آن در میان کودکان آمار بیشتری نسبت به حساسیت­‌های دیگر غذایی دارد و اگر چه آمار این مرگ و میرها بسیار کم است اما کودکانی که به بادام زمینی حساسیت دارند اغلب سال­‌های بعدی زندگی­‌شان هم از این ماده  غذایی استفاده نمی­‌کنند.
پزشکان معتقدند می­توان از بروز حساسیت­‌های غذایی در کودکان از طریق مصرف آن ماده غذایی در سنین پایین­‌تر پیشگیری کرد. در واقع احتمال تحمل مواد غذایی از سوی بدن در سنین پایین تر بیشتر از واکنش‌­های منفی نسبت به آن ­ها است و اگر شما بتوانید به بدنتان خوردن آن ماده غذایی را آموزش بدهید به احتمال کمتری دچار حساسیت به آن خواهید شد.
در یک بررسی انجام شده در سال 2008 در میان کودکان اسرائیلی و انگلیسی، آمار آلرژی به بادام زمینی در میان کودکان انگلیسی بیشتر از کودکان اسرائیلی بود و این اختلاف را نمی­‌توان ناشی از تفاوت‌­های ژنتیکی، ویژگی­‌های اقتصادی و اجتماعی و آلرژی­‌های دیگر دانست. یکی از مهم ترین دلایل این تفاوت در میان کودکان انگلیسی و اسرائیلی این مساله بود که در رژیم غذایی که در هنگام نوزادی به کودکان اسرائیلی داده می­‌شد، مواد غذایی که حاوی بادام زمینی است مثل کره بادام زمینی و اسنک­‌های بادام زمینی که 50 درصد آن، بادام زمینی است، تشکیل می­داد و همین موضوع از بروز آلرژی بادام زمینی در میان این کودکان در سنین بالاتر جلوگیری کرد.

در بررسی دیگری که در یکی از مراکز پزشکی انگلیس انجام شد، صدها نوزاد 4 تا 6 ماهه که احتمال آلرژی به بادام زمینی با توجه به داشتن آلرژی به تخم مرغ، در آن­ها زیاد بود مورد بررسی قرار گرفتند و به آن­ها توصیه شد تا برای جلوگیری از بروز این آلرژی از بادام زمینی و محصولاتی که این ماده غذایی در آن وجود دارد استفاده کنند.

زمانی که این کودکان به سن 5 سالگی رسیدند تنها حدود 2 درصد از 530 کودک مستعد حساسیت، که بادام زمینی مصرف کرده بودند دچار این آلرژی شده بودند درحالی که آمار حساسیت مربوط به کسانی که آن را نخورده بودند حدود 14 درصد بود

در میان گروه دیگری از 98 کودک که حساسیت بیشتری در ابتدای مطالعه به بادام زمینی داشتند، 10 درصد از آن­هایی که بادام زمینی مصرف کردند دچار آلرژی شدند درحالیکه آمار این آلرژی در میان کسانی که آن را مصرف نکرده بودند 35 درصد بود.

این بررسی­ها نشان می­‌دهد آمار آلرژی به بادام زمینی در میان کودکانی که اگزما دارند یا به زرده تخم مرغ هم حساس هستند به خصوص در 6 ماهگی بیشتر است و پزشکان پیشنهاد می­‌کنند که کودکانی که این حساسیت­‌ها را به صورت شدید دارند در مدت زمان 4 تا 6 ماهگی، و زمانی که خوردن غذاهای جامد را شروع کردند و با پزشک مشورت کردند، از مواد غذایی حاوی بادام زمینی استفاده کنند.

اگر نشانه­‌های آلرژی در کودک شما شدید بود بهتر است به پزشک متخصص آلرژی مراجعه کنید تا تست­‌های مخصوص به آلرژی را روی کودک شما انجام دهد و در صورتی که نشانه­‌های پوستی آلرژی شدید باشد احتمالا پزشک معالج آن را از وعده غذایی کودک شما به طور کامل حذف خواهد کرد.

یکی از بهترین راه­‌های آشنا کردن کودکان با بادام زمینی در سنین پایین­‌تر این است که دو قاشق چایخوری کره بادام زمینی را با دو قاشق چایخوری آب گرم ترکیب کنید تا غلیظ شود و سپس آن را به فرزندتان بدهید.

پزشکان معتقدند غذاهایی که حاوی بادام زمینی هستند نباید به عنوان اولین غذای جامد به کودکان داده شوند و زمانی که آن­ها بزرگتر شدند بهتر است این مواد غذایی در وعده­های روزانه شان و حداقل 3 بار در هفته حضور داشته باشد. با این حال جای نگرانی نیست و آمار این حساسیت­‌ها در طی چند سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است به طوری که به 10 مورد از هر هزار نفر کاهش پیدا کرده است.

مترجم
وحیده امینی
منبع
nytimes
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
1293 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
1194 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
3622 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
1194 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
44715 خواننده / 10 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
8 دقیقه مطالعه / 5 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.