بخونید، خونده بشید!
کتاب راهنمای استارت آپ ها - قسمت آخر - جذب سرمایه
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
کتاب راهنمای استارت آپ ها - قسمت آخر - جذب سرمایه
1108 خواننده / 9 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
like1K
img-content
ایران تک لب ایران تک لب
آزمایشگاه ایده های کسب و کار
دنبال کن
کتاب راهنمای استارت آپ ها - قسمت آخر - جذب سرمایه

شما باید زمانی که نیاز مالی پیدا می‌کنید یا شرایط خوبی برایتان محیا شده است، پول جمع کنید. مراقب باشید صرفه‌جویی را کنار نگذارید و برای حل کردن مشکلات به پول خرج کردن متوصل نشوید. پول کافی نداشتن خوب نیست اما در اختیار داشتن پول زیاد همیشه بد است.

رمز موفقیت در کسب درآمد، داشتن یک شرکت خوب است. تمام سرمایه‌گذاران دیگر تلاش می‌کنند تا شرایط را تنها برای مواقعی که 5% امکان وقوع دارد، بهینه سازی کنند. سرمایه‌گذاران به دنبال شرکت‌هایی می‌گردند که واقعا موفق باشند و نیازی به سرمایه‌گذاری نداشته باشند، اما با سرمایه‌گذاری خارجی رشدشان بیشتر شود. قسمت "واقعا موفق بودن" اهمیت بسیاری دارد؛ چون بازده مالی سرمایه‌گذاران در گرو موفقیت‌های بزرگ است. اگر سرمایه‌گذاری معتقد باشد شما به صورت 100% شانس تاسیس یک شرکت 10 میلیون دلاری را دارید اما تقریبا شانسی برای تاسیس شرکتی بزرگتر از آن نخواهید داشت؛ احتمالا آن سرمایه‌گذار حتی به میزان کم هم روی کار شما سرمایه‌گذاری نخواهد کرد. همیشه توضیح دهید که چگونه می‌خواهید به موفقیت‌های بزرگ دست یابید.

سرمایه‌گذاران از طرفی نگران از دست دادن شهرت و از طرف دیگر نگران از دست دادن سرمایه‌شان برای چیزی هستند که از ابتدا مسخره به نظر می‌آید. برای شرکت‌های بزرگ ترس اتفاق افتادن هر دوی این موارد وجود دارد.

ایده‌ی کسب درآمد برای زمانی که شرکت هنوز به میزانی که باید برای جذب سرمایه آماده نیست، فکر جالبی به حساب نمی‌آید و موجب از دست دادن شهرت و اتلاف وقت می‌شود.

در حال تلاش برای به دست آوردن پول، روحیه‌ی خود را از دست ندهید. بسیاری از شرکت‌های بزرگ در این مسیر کشمکش داشته‌اند چون اغلب شرکت‌های بزرگ و عالی در مراحل اولیه خیلی بد و نامتداول به نظر می‌رسند.

وقتی سرمایه‌گذاری به شما جواب منفی می‌دهد در نظر داشته باشید که هر جوابی جز "بله"، "نه" به حساب می‌آید؛ چون سرمایه‌گذاران توانایی فوق‌العاده‌ای در گفتن "نه" به نحوی دارند که برداشت شما از آنها "شاید بله" باشد.

مهم است که صحبت شما در مورد جذب سرمایه، موازی با هم جلو برود. تمام سرمایه‌گذاران مورد علاقه‌ی خود را کنار نگذارید. سرمایه‌گذاران از اینکه رقبایشان فرصت‌ را از آنها بگیریند به شدت می‌ترسند.

به جذب سرمایه به چشم شری نگاه کنید که باید هرچه سریعتر پشت سر بگذارید. برخی عاشق جذب سرمایه می‌شوند که البته خوب هم نیست. بهتر است فقط یک سرمایه‌گذار داشته باشید تا روند کاری شرکت متوقف نشود.

به یاد داشته باشید که اکثر عوامل سرمایه‌گذاری‌های کارآفرینی چیزی در مورد صنایع نمی‌دانند. تابع فاصله یا متریک متقاعد کننده‌ترین راه در این مورد است.

این شروع تغییرات است؛ اما اکثر سرمایه‌گذاران (شتابدهنده وای کامبینیتور یک استثنا به حساب می‌آید)، برای اینکه کار شما را جدی بگیرند، باید از طرف یک آشنا معرفی شده باشید.


قسمت دهم: کتاب راهنمای استارت آپ ها - کسب درآمد


کارها را برای خودتان ساده کنید چون هرچه پیچیده‌تر شود شرایط مشکل‌تر می‌شود؛ اما شرایط را به خصوص در زمان ارزش‌گذاری بیش از حد بهینه‌سازی نکنید. ارزش‌گذاری امری کمی است. به همین دلیل هم بنیانگذاران مشتاق هستند برای بالاترین سطح ارزیابی با هم رقابت کنند.

اولین بررسی سخت‌ترین آن است. پس تمرکز و انرژی خود را روی آن معطوف کنید؛ این بدین معناست که روی هرکسی که شما را بیشتر دوست دارد تمرکز بیشتری کنید. همیشه چندین برنامه داشته باشید تا اگر یکی از برنامه‌ها نتیجه‎ای به همراه نداشت به سراغ بعدی بروید؛ نسبت به برنامه‌ی بعدی خود انعطاف داشته باشید؛ اگر می‌توانید برای هدفی خاص، پول بیشتری اختصاص دهید، حتما این کار را بکنید.

بدون شک مهمترین کلید پا برجا ماندن، داشتن شرکتی خوب است؛ اما راه حل مهم دیگر این است که تا جایی که امکان دارد شرایط خود را واضح و قابل درک در نظر بگیرید. افکار بسیاری در مورد چیزهایی که روی پا برجا ماندن کار شما تاثیر می‌گذارد وجود دارد اما حداقل چیزی که باید در نظر داشته باشید: ماموریت، مشکلات، محصول/خدمات، سبک کسب و کار، تیم، بازار و نرخ رشد بازار و امور مالی است.

به یاد داشته باشید میل شما برای سرمایه‌گذاری هر بار افزایش می‌یابد. اگر تنها به عنوان ارائه دهنده‌ای متقاعد کننده برای محور قدم‌های اولیه‌ی خود وجود داشته و بعد فراموش شده‌اید پس از اینکه این روند برای مرحله‌ی اول شما چیزی به دنبال نداشته باشد، تعجب نکنید.

سرمایه‌گذاران خوب ارزش زیادی به شرکت می‌دهند و آنهایی که بد هستند از ارزش آن می‌کاهند. بسیاری از سرمایه‌گذاران هم در مرحله‌ی میانی می‌مانند و هیچ تاثیر مثبت و منفی نمی‌گذارند. آنهایی که سرمایه‌گذاری‌های کوچک می‌کنند تاثیری روی کار شما نخواهند گذاشت.

علاوه بر کاربران، اعضای هیئت مدیره‌ی خوب هم یکی از توابع وادارنده‌ی بیرونی مفید هستند. این عوامل از آنچه که بیشتر بنیانگذاران فکر می‌کنند، بسیار مهمتر هستند. امیدوار باشید که اعضای هیئت مدیره‌ای را جذب کنید که تمایل به همکاری داشته باشند.

به عقیده‌ی من مقاله‌ی پل گراهام در زمینه‌ی جذب سرمایه یکی از بهترینها است. به لحاظ تاکتیکی برای افزایش سرمایه‌ی خود باید مانند شرکت دلاویر باشید و به همان صورت با یکدیگر متحد شوید.

سخن آخر
به یاد داشته باشید که هزاران نفر ایده‌های فوق‌العاده‌ای دارند که تنها یکی از آنها موفق خواهد بود. تفاوت‌های بین آنهاست که موجب توقفشان می‌شود. این روند بسیار مشکل است و همه به پیدا کردن راه دیگری برای تبدیل ایده به موفقیت امیدوار بودند؛ اما هنوز هیچکس موفق به کشف راه دیگری نشده است.

پس تنها چیزهایی که  لازم دارید، یک ایده‌‌ی عالی، تیم عالی، محصول فوق‌العاده و یک روند اجرایی عالی است.

مترجم
پرستو پورگیلانی
منبع
playbook
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
6 دقیقه مطالعه / 2 ماه پیش
img-content
2635 خواننده / 8 دقیقه مطالعه / 3 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.