بخونید، خونده بشید!
دغدغه استارت آپ‌ها و کارآفرینانی که قصد ورود به بازار را دارند
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
دغدغه استارت آپ‌ها و کارآفرینانی که قصد ورود به بازار را دارند
تیم تحریریه موضوع آزاد
6 دقیقه مطالعه / 3 سال پیش
img-content
ایشــو مگ ایشــو مگ
گزیــــده‌ تر بخوانیـــــد
دنبال کن
دغدغه استارت آپ‌ها و کارآفرینانی که قصد ورود به بازار را دارند

اختصاصی موضوع آزاد:
"می خوام کسب و کار راه بندازم ولی نمی دونم برای تبلیغ از کجا  شروع کنم"

این دغدغه ایست  که بسیاری از صاحبان کسب و کار‌های نوپا در ابتدا با آن مواجه اند. تحصیل کرده های محیط های آکادمیک دانشگاهی که پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه در فکر راه اندازی کسب و کاری برای خود هستند به این مسئله واقف اند که مشتریان دنیای امروز نسبت به گذشته برای خرید یک محصول یا خدمت آگاهانه تر عمل می کنند. آن ها می دانند که باید نسبت به گذشته متفاوت عمل کرد، اما مشکل اساسی این است که پیاده سازی آموخته های آکادمیکی محض در دنیای واقعی کسب و کار تلاشی بی وقفه می طلبد. در این نوشته سعی ما بر این است که در مسیرپیاده سازی آموخته های آکادمیکی در دنیای واقعی کسب و کار بتوانیم تجربیات خود را با شما به اشتراک بگذاریم.

در ابتدا مراحلی را که از زمان شکل گیری یک ایده باید طی شود را به همراه تمثیلی از نمونه های واقعی دنیای کسب و کار عنوان می کنیم و سپس در هر کدام از این مراحل، شما را به لینک مقالات نوشته شده مربوط به مختص همان مرحله که به طور کاملا عملی، نحوه عمل در دنیای کسب و کار و ابزارهای کمک کننده و نکات تکمیلی را آموزش می دهند، ارجاع می دهیم.

مرحله اول) محصول یا خدمات خود را به بازار هدف بشناسانید
در ابتدا بحث ایجاد شناخت و آگاهی مطرح است. نمونه های موفق کسب و کارها را در نظر بگیرید. آن ها به یک باره از کسب و کار خود رونمایی نکردند. از معرفی محصول یا خدمت خود آغاز کردند. مثلا اسنپ و تاکسی را در نظر بگیرید. قبل از این که رسماٌ شروع به کار کنند، خیل عظیمی از افراد با لوگوی آن ها و اسم آن ها و نوع کسب و کار آن ها آشنایی داشتند. بازار هدف آن ها حتی با نوع خدمات و  مزیت رقابتی آن ها نسبت به رقبایشان که همان تاکسی تلفنی های سنتی هستند، آشنایی داشتند.

مرحله دوم) بازار هدف را به محصول یا خدمات خود علاقه مند کنید
این مرحله با مرحله قبلی هم پوشانی دارد. فراموش نکنید تا زمانی که مشتری آشنایی لازم با یک محصول جدید نداشته باشد نسبت به استفاده از آن خوددار خواهد بود.در حین شناساندن محصول به مشتریان، ناخودآگاه علاقه ای بالقوه برای استفاده از آن محصول در بازار ایجاد میشود. مثلا برشمردن ویژگی های مثبت کارتان در تبلیغات انجام شده، در مشتری حس مثبت نسبت به کسب و کار شما ایجاد می کند. همان مثال دو نمونه موفق اسنپ و تپسی را در نظر بگیرید که در تبلیغات خود مزیت رقابتی خود نسبت به رقبا را عنوان می کردند.

مرحله سوم) مشتریان بالقوه را به استفاده از محصول یا خدمات خود ترغیب کنید
به مرور که به زمان رونمایی محصول خود نزدیک میشوید، باید به یک سوال پاسخ دهید. مشتری به چه دلیل باید محصول شما را بخرد؟ به چه دلیل باید محصولی را خریداری کند که به تازگی به بازار وارد شده است و احتمال ناخوشایند بودن استفاده از آن محصول وجود دارد. شاید در نظر گرفتن یک ارزش رایگان برای مشتری جهت ترغیب او به استفاده از محصول، خالی از لطف نباشد. مثلا دادن کد تخفیف به مشتریان یا در نظر گرفتن خدمات جانبی رایگان مرتبط، می تواند مثمر ثمر باشد.

مرحله چهارم) محصول یا خدمت را با توجه کامل به مباحث مربوط به حوزه بازاریابی رابطه مند به مشتری بالفعل عرضه کنید
زمانی که  مشتری حس خوب استفاده از  محصول شما را تجربه کند، قابلیت تبدیل شدن به یک مشتری وفادار را دارد و میتوان روی آن مشتری سرمایه گذاری کرد. رفتار شما در زمان معامله باید به گونه ای باشد که مشتری احساس کند چیزی خریده است نه این که چیزی به او فروخته شده است. فراموش نکنید که مشتری مداری و اولویت قرار دادن رضایت مشتری در تمام مراحل بازاریابی و فروش باید جزء اهداف اولیه شما باشد.

مرحله پنجم) کسب منافع بیشتر از طریق مشتریان جذب شده
طبق آمار، هزینه به دست آوردن یک مشتری جدید پنج برابر هزینه فروش مجدد به مشتری فعلی است. از طرفی تأثیر به سزای تبلیغات دهان به دهان در رونق یک کسب و کار را نمی توان انکار کرد. با این اوصاف، رها کردن آن مشتری، اشتباه بزرگی است و در عین حال حفظ او و تبدیل اوبه یک مشتری وفادار که در اصطلاح بازاریابی می توان آن را بازاریابی مجدد نامید، خود یک هنر است. تاٌثیر چشم گیر فروش متقاطع و بیش فروشی در کسب درآمد غیر قابل انکار است.

در این نوشته کوتاه، نمای کلی از برخی راهکارهای ورود به بازار عنوان شد. در قسمت های بعدی راه کارهای عملی برای پیاده سازی این مراحل در دنیای واقعی کسب و کار ارائه خواهد شد.

نویسنده
مهسا بهلولی
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
1277 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
1186 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
img-content
3604 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 1 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.