بخوانید، بنویسید، دیده شوید!
اختصاصی موضوع آزاد
بخوانید، بنویسید، دیده شوید!
موضوع آزاد
این مطلب به بخش "بعدا می‌خوانم" شما افزوده شد!
ورود
اختصاصی موضوع آزاد
کتاب راهنمای استارت آپ ها - وظایف مدیرعامل شرکت
تیم تحریریه موضوع آزاد
61 خواننده / 9 دقیقه مطالعه / 1 هفته پیش
img-content
کتاب راهنمای استارت آپ ها - وظایف مدیرعامل شرکت

اختصاصی موضوع آزاد:
قبل‌‏تر اشاره کرده بودم که تنها تعریف عمومی و جهانی‌‏ای که برای شرح کار مدیرعامل یک شرکت وجود دارد این است که او باید با روشی که پیش می‏‌گیرد شرکت را به موفقیت برساند. با اینکه این تعریف صحیح است، اما می‏‌خواهم در مورد کارهایی که یک مدیرعامل باید برای گذراندن وقتش انجام دهد صحبت کنم.
به عنوان یک مدیرعامل باید، 1) چشم‏‌انداز آینده و استراتژی شرکت را مشخص کنید. 2) شرکت را برای همه تبلیغ کنید. 3) تیم خوبی استخدام کرده و آنها را مدیریت کنید، به خصوص در مسائلی که خودتان در آنها ضعف دارید. 4) پول جمع کنید و مطمئن شوید شرکت بی‏‌پول نخواهد ماند. 5) برای روند اجرایی خود چارت کنترل کیفی تنظیم کنید.
علاوه بر اینها، کارهای تجاری که به آنها علاقه دارید را پیدا کرده و خود را مشغول کنید.
این کار کاملا جدی است. اگر موفق شوید، زندگیتان تحت الشعاع آن قرار خواهد گرفت و شرکت ذهن شما را درگیر خودش خواهد کرد. تمرکز و جدیت بالایی که نیاز دارد معلوم می‌کند که این کار، روش مناسبی برای ایجاد تعادل بین کار و زندگیتان نیست. مورد مهم دیگری هم برای شما وجود دارد-خانواده‏‌تان. باید همیشه سرحال باشید. مهم نیست در انتخاب کردن چقدر خوب هستید، تصمیمات بسیاری وجود دارد که فقط شما می‌‏توانید بگیرید.
باید نسبت به تیم خود و دنیای بیرون پاسخگو باشید، استراتژی و اولویت‌های خود را مشخص کنید و در همه‏‌ی اتفاقات مثبت حضور داشته باشید. ممکن است کارهای ناخوشایندی پیش رو داشته باشید، اگر تیم ببیند که در حال انجام آن کارها هستید، آنها هم انجامشان می‌دهند.
مدیریت حالات روحی خودتان کار بسیار مشکل و مهمی است. شاید به نظر کلیشه‌ای بیاید، اما واقعیت دارد. بالا و پایین شدن شرایط احساسی شما بسیار خطرناک است و اگر ندانید آن را چگونه در حالت متعادلی نگه دارید، به مشکل بر خواهید خورد. مدیرعامل یک شرکت، تنهاست. خوب است که با مدیرعامل‌های دیگر در ارتباط باشید تا وقتی همه چیز رو به خرابی بود با آنها تماس بگیرید (یکی از دستاوردهای اتفاقی وای کامبینیتور، راهی برای برقراری ارتباط بین بنیانگذاران بود).
راه‌اندازی یک استارت آپ موفق زمان زیادی می‌برد-مطمئنا خیلی بیشتر از زمانی که بنیانگذاران در شروع کار تصور می‌کنند. با شب زنده‌داری نمی‌توانید کار را به نتیجه برسانید. باید خوب بخورید، خوب بخوابید و ورزش کنید. باید با خانواده و دوستانتان وقت بگذرانید و باید در زمینه‌ای کار کنید که واقعا به آن علاقه دارید. هیچ چیز دیگری شما را ده سال پایدار نگه نخواهد داشت.
همیشه همه چیز به نظر به هم ریخته خواهد آمد- تنوع و میزان مشکلاتی که پیش خواهد آمد شما را شگفت زده خواهد کرد. وظیفه‌ی شما این است که با روی خوش آنها را برطرف کنید و به تیم خود اطمینان دهید که مشکلی پیش نخواهد آمد. گاهی اوقات مشکلات آنقدر که نشان می‏دهند بزرگ نیستند، گاهی هم هستند، به هر حال ادامه دهید و رشد کنید.
مدیرعامل شرکت نباید بهانه بیاورد. اتفاقات بد زیادی ممکن است بیفتد، اما هیچ وقت به خودتان و مخصوصا به تیمتان نگویید که "اگر پول بیشتری داشتیم..." یا "اگر نیروی بیشتری داشتیم...". خودتان سعی کنید این مشکلات را حل کنید یا به دنبال راهی برای حل مشکل بدون این موارد باشید. کسانی که به دنبال بهانه جویی هستند معمولا شکست می‌خورند. شکست خوردن مدیرعامل‌هایی که اینگونه هستند، حتمی است. برای یک دقیقه می‌توانید ناراحت باشید، اما بعد باید دریابید که وظیفه‌ی شما پیدا کردن راه حل است. کاری کنید که دیگران در مورد شما بگویند "او همیشه به نحوی، مشکلات را بر‌طرف می‌کند".
هیچ بنیانگذار نوپایی نمی‌داند باید دقیقا چه کاری انجام دهد. اگر این موضوع را متوجه شده و از دیگران کمک بخواهید پیشرفت خواهید کرد. وقت گذاشتن برای یادگیری و تبدیل شدن به یک مدیر یا رهبر خوب، سرمایه‌گذاری خوبی است. بهترین روش برای انجام این کار پیدا کردن یک مربی خوب است- خواندن کتاب در این زمینه کمک زیادی نخواهد کرد.


قسمت ششم: کتاب راهنمای استارت آپ ها - تمرکز و جدیتتوصیه‌های بسیاری که در شتابدهنده "وای کامبینیتور" در این زمینه آورده شده است. بنیانگذاران نوپا فکر می‌کنند وقتی چیزی از کسی می‌خواهید یا می‌خواهید کار جدیدی انجام دهید، باید راز و رمز خاصی وجود داشته باشد. اما استارت آپ جایی است که حقه دیگر کارساز نباشد. رک باشید. چیزی که می‌خواهید را درخواست کنید.
واقعیت را برای هرکسی می‌خواهید تحریف کنید، جز خودتان. باید دیگران را متقاعد کنید که شرکت شما مهمترین استارت آپ دهه است. اما خودتان باید نسبت به هر چیزی که ممکن است اشتباه پیش رود، بدگمان باشید.
استقامت داشته باشید. اکثر بنیانگذاران یا خیلی زود جا می‌زنند یا سریعا به سراغ محصول بعدی می‌رند. اگر کارها خوب پیش نمی‌روند، ریشه‌ی مشکل را بیابید و اطمینان پیدا کنید که به آن رسیدگی می‌کنید. اصلی‌ترین بخش تبدیل شدن به یک بنیانگذار استارت آپی مربوط به تسلیم نشدن او می‌شود. هرچند که از طرفی نباید فرد سختگیر و سرسختی هم باشید.
خوشبین باشید. شاید مدیرعامل بد بینی وجود داشته باشد، اما من تا به حال او را ملاقات نکرده‌ام! فکر کردن به اینکه آینده بهتری خواهید ساخت و شرکت شما هم نقش مهمی در ساختن این آینده بازی خواهد کرد، برای مدیرعامل مهم خواهد بود و روی اعضای دیگر هم تاثیر خواهد گذاشت. این کار به عنوان یک فرضیه ساده است اما در چالش‌های کوتاه مدت مشکل خواهد بود. چشم‌اندازهای بلند مدت را فراموش نکنید و به خاطر داشته باشید مشکلاتی که هر روز با آنها رو به رو هستید، روزی جایشان را به خاطرات پیشرفت‌های سالیانه می‌دهد.
بین کارهای مهمی که دارید، مشخص کردن اهداف اصلی و ارزش‌ها هم وجود دارد. هر چیز که در ابتدا مشخص کنید، سال‌ها بعد هم به کار خواهد آمد. هر چه رشد کنید، افراد جدیدی که وارد می‌شوند هم باید با اهداف و ارزش‌های شرکت آشنا شوند. پس هر چه سریعتر اهداف و ارزش‌های فرهنگی خود را بنویسید.
شاید کلیشه‌ای باشد اما ارزش تکرار کردن را دارد: ساخت شرکت مانند شکل‌گیری یک آیین است. اگر افراد با کاری که هر روز برای رسیدن به هدفی بزرگتر انجام می‌دهند، ارتباط برقرار نکنند، خوب پیش نخواهند رفت. به عقیده‌ی من شرکت  "ایر بی‌ان‌بی" در این زمینه بسیار موفق می‏باشد. حتما به ارزش‌های فرهنگی که برای خود قرار داده‌اند نگاهی بیندازید.
یکی از اشتباهات متداولی که مدیرعامل شرکت‌ها مرتکب می‌شوند، این است که به جای نوآوری داشتن در محصولات جدید، به دنبال نوآوری در مسیرهایی هستند که قبلا طی شده و خوب بوده‌اند. برای مثال بسیاری از بنیانگذاران فکر می‏کنند باید به دنبال مسیرهای جدیدی برای بازاریابی، فروش و غیره باشند، در صورتی که باید یکی از مسیرهایی که قبلا نتیجه‌ی مثبتی داده است را برگزینند و با انرژی روی تولید محصول جدیدی که در دست دارند تمرکز کنند.


قسمت هشتم: کتاب راهنمای استارت آپ ها - استخدام و مدیریت
 


 

اشتراک گذاری
mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
به گفته یکی از میلیاردرهای سیلیکون ولی دوران شرکت اپل به سر رسیده است. برای بررسی بیشتر این موضوع در ادامه با تکرا همراه باشید. یکی از میلیاردرهای معروف سیلیکون ولی (که به مهد تکنولوژی معروف است)، پیتر تیل، ادعا می کند که آینده شرکت اپل در ...
4 خواننده / 6 دقیقه مطالعه / 22 ساعت پیش
img-content
احتمالا کنجکاو هستید بدانید«دستورالعمل عرضه‌ی محصول دقیقا چیست؟» و از آن مهم‌تر از خود می‌پرسید که «برای من کارآمد خواهد بود؟» تصویر کلی از این قرار است: دستورالعمل عرضه‌ی محصول، شیوه‌ای است که به وسیله‌ی آن نظر بازار هدف خود را چنا ...
10 خواننده / 4 دقیقه مطالعه / 22 ساعت پیش
img-content
تمام کسب‌وکارها دوست دارند - ضمن وفادار نگه داشتن مشتریان فعلی- هر روز مشتریان جدیدی پیدا کنند و شاهد توسعه‌ی کسب‌وکار باشند. ۹ نکته برای رسیدن به این هدف... ...
6 خواننده / 3 دقیقه مطالعه / 1 روز پیش
پیشنهاد سردبیر مشاهده همه
img-content
شهر زیرزمینی جایی درست در وسط نوش‌آباد، در ۱۰ کیلومتری کاشان واقع شده است. بخش‌هایی از معماری این شهر دست‌کند نخستین بار در سال ۱۳۸۳ توسط یکی از اهالی نوش‌آباد کشف شد و پس از آن بود که هیات باستان‌شناسی، کاوش در آن را آغاز کرد. ...
2 خواننده / 5 دقیقه مطالعه / 1 ساعت پیش
img-content
دبیر اجرایی نهمین همایش سکته مغزی؛ تغییر سبک زندگی، چاقی‌، فشار خون بالا، دیابت و کم‌تحرکی، استرس و مصرف روان‌گردان ها را از علل بروز سکته مغزی در جوانان عنوان کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر احسان شریفی‌پور در آستانه برگزاری نهمین همایش س ...
1 خواننده / 5 دقیقه مطالعه / 1 ساعت پیش
img-content
یادگیری ماشین، شبکه‌های عصبی، پردازش زبان طبیعی، الگوریتم‌های ژنتیک و خلاقیت‌های محاسباتی تنها بخشی از پیشرفت‌های توان محاسباتی ما است. با این حساب به نظر می‌رسد هوش مصنوعی از نوع ساده آن در حال تکامل به سوی نوع خودآگاه است. اما در حال حاضر ...
1 خواننده / 7 دقیقه مطالعه / 2 ساعت پیش
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.