بخونید، خونده بشید!
کتاب راهنمای استارت آپ ها - قسمت پنجم - رشد
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
کتاب راهنمای استارت آپ ها - قسمت پنجم - رشد
1171 خواننده / 9 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
like1K
img-content
ایران تک لب ایران تک لب
آزمایشگاه ایده های کسب و کار
دنبال کن
کتاب راهنمای استارت آپ ها - قسمت پنجم - رشد

"برای کسب اطلاعات بیشتر از اولین دوره سرمایه گذاری روی اپلیکیشن های موبایل، به وبسایت ایران تک لب مراجعه کنید."

رشد کردن و حرکت به جلو کلیدی برای داشتن روند اجرایی فوق العاده است. رشد کردن تمامی مشکلات را برطرف می‌کند. اگر ترقی داشته باشید نشانگر پیروز شدن شماست. در این مسیر مسئولیت‌های جدیدی پیدا می کنید که به دیگران این باور را می دهد که کار در حال پیشرفت است. اگر رشد نکنید به معنی شکست است و مردم شما را سرزنش کرده و ترکتان می کنند. دلیل به نتیجه نرسیدن موسسین و کارمندان در استارت آپ، بی‌حرکت و منفعل بودن آنهاست. میزان شدت اهمیت این موضوع را نمی‌توان بیان کرد.

اولین قانون در روند اجرایی این است که "هیچ گاه از حرکت بازنایستید". اما چگونه؟
مهمترین راه این است که حرکت رو به جلو را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهید. شرکت همان کاری را انجام می دهد که مدیرعامل برنامه ریزی کرده است. اینکه معیار سنجش واحدی برای شرکت، در نظر بگیرید اهمیت بالایی دارد. یافتن این معیار سنجش رشد مناسب برای شرکت وقت میگیرد. اگر شما به رشد داشتن اهمیت می‌دهید و روند اجرایی خاصی در نظر گرفته‌اید، همه‌ی افراد شرکت هم از آن پیروی خواهند کرد.

چند نمونه در این رابطه:
بنیان‌گذاران شرکت ایر بی ان بی (Airbnb)، نموداری از میزان رشد مورد نظر خود را طراحی کرده و آن را در همه جا مثل روی یخچال، روی میز کارشان و غیره نصب کردند. اگر طی هفته به هدفشان می‌رسیدند که عالی بود. اگر نمی‌رسیدند در مورد دلیلش با هم صحبت می‌کردند.

مارک زاکربرگ گفت یکی از نوآوری‌های مهم فیسبوک، تهیه گروه نرخ رشد، برای وقت‌هایی است که رشد کم میشود. این گروه یکی از مهم‌ترین و معتبرترین گروه‌ها در شرکت هستند.
لیستی از کارهایی که جلوی رشد شما را می‌گیرد تهیه کنید. به عنوان یک تیم با هم در مورد اینکه چطور می‌توانید سریعتر رشد کنید، صحبت کنید. اگر عواملی که شما را محدود کرده‌اند را بشناسید، به طور طبیعی در مورد چگونگی رسیدگی به آن‌ها فکر خواهید کرد.
برای انجام هر کاری که در نظر دارید، اول از خودتان بپرسید "آیا بهترین راه بهینه سازی رشد همین است؟" برای مثال، شرکت در یک کنفرانس، معمولا بهترین روش برای بهینه سازی رشد به حساب نمی‌آید، مگر اینکه انتظار فروش بالایی در آنجا را داشته باشید.
شفاف سازی معیارهای سنجش و مسائل مالی داخلی راهکار خوبی است. بنیان‌گذاران معمولا از این کار هراس دارند. اما برای حفظ تمرکز کل شرکت روی رشد، اهمیت بالایی دارد. بین میزان تمرکز کارمندان شرکت روی معیارها و نوع عملکرد آن‌ها ارتباط مستقیمی وجود دارد. اگر این معیارها را از آن ‌ها مخفی کنید، تمرکز کردن روی آن‌ها مشکل می‌شود.
گول معیارهای سنجش پوچ را نخورید. اشتباه متداولی که صورت می‌گیرد تمرکز روی جذب افراد و عدم کوشش نگه داشتن آنهاست. نگه‌داشتن کارمندان به اندازه جذب نیروی جدید برای رشد شرکت اهمیت دارد.
برای حفظ حرکت رو به جلو باید ریتم خاصی را پیش بگیرید. باید از روند خود حمایت کنید. در مورد ویژگی ها، مشتری ها، استخدامی ها، نقاط عطف درآمدتان، مشارکت‌ها و چیزهای جدید دیگر، در داخل و خارج شرکت صحبت کنید.
باید اهداف چالش برانگیز اما دست‌یافتنی برای خودتان در نظر بگیرید و روند کارتان را هر ماه بررسی کنید. پیروزی هایتان را جشن بگیرید! تمام وقت در مورد استراتژی که پیش گرفته اید صحبت کنید. به همه در مورد چیزهایی که از مشتریان خود شنیده اید بگویید. هر چه اطلاعات خوب یا بد بیشتری بین خودتان به اشتراک بگذارید، کارتان بهبود پیدا می‌کند.


قسمت چهارم: کتاب راهنمای استارت آپ ها - روند اجرایی فوق العاده


چند تله وجود دارد که گاهی بنیان‌گذاران را گرفتار می‌کند. یکی از آن‌ها این است که اگر شرکت به طور چشمگیری رو به پیشرفت و رشد است اما همه چیز به هم ریخته و ناکارآمد به نظر می آید، همه نگران از هم پاشیدن شرکت می شوند. در عمل به نظر می رسد که این اتفاق به ندرت بیفتد (Friendster جدیدترین مثال برای استارت آپی است که به دلیل بدهی فنی از هم پاشید.) اما برعکس، اگر رشد بسیاری داشته باشید اما هیچ چیز بهینه نشده باشد اتفاق خوبی است- تنها کاری که باید انجام دهید این است که شرایط را بهبود ببخشید تا رشد بیشتری هم داشته باشید! سرمایه گذاری مورد علاقه من روی شرکت‌هایی است که رشد بسیار بالایی دارند اما بهینه نشده اند- و به شدت کم ارزش پنداشته شده اند.
یک تله دیگر فکر کردن به مسائلی است که در آینده دور اتفاق خواهند افتاد. برای مثال "چگونه این کار را در مقیاس بزرگ انجام دهیم؟" جواب را وقتی به آن مرحله برسید خواهید فهمید. بسیاری از استارت آپ ها بیشتر از اینکه به دلیل فکر نکردن به این موضوع از بین بروند، به خاطر بحث زیاد در موردش از هم می پاشند. یکی از بهترین روش‌ها این است که به روند کار به میزانX10 از مقیاس فعلی خود بیندیشید. بسیاری از استارت آپ های نو پا باید این جمله را جلوی دید خود بگذارند "کارهایی را انجام بده که مقیاسی برایش وجود ندارد". برای مثال، استارت آپ های بزرگ همیشه در روزهای اول خود خدمات قوی به مشتریان خود می دهند. اما استارت آپ‌های ضعیف نگران تاثیرگذاری روی اقتصاد هستند. ارائه خدمات قوی، کاربران اولیه را پرشور می سازد. هرچه محصول‌تان بهتر شود، حمایت کمتری می‌خواهید. چون می دانید دغدغه و خواست کاربران چیست و محصول‌تان را در همان زمینه قوی خواهید کرد پس حمایت مشتریان خود را جلب کنید.

این موضوع را در نظر بگیرید که -"کارهایی را انجام بدهید که مقیاسی برایش وجود ندارد"، تعریفی برای یک شبه پولدار شدن شما نیست. طبیعی است که روزهای اول شرایط مالی خوبی نداشته باشید، اما باید برای روند شرایط اقتصادی در آینده توجیحی داشته باشید

تله بعدی از دست دادن روحیه به دلیل بد بودن روند رشد شماست، هرچند که از لحاظ درصدی، شرایط خوب است. انسان در درک رشد نمایی بسیار ضعیف است. این موضوع را به همکاران خود یادآور شوید و بگویید که همه از اعداد کوچک شروع به رشد کردند.
بعضی از تله‌های بزرگ کارهایی هستند که بنیان‌گذاران فکر می‌کنند موجب رشد می‌شوند، اما در واقع کاری پیش نمی‌برند و زمان را از دست می‌دهند. سکوی پرتابی برای شما وجود ندارد. باید مانند تمام شرکتهای دیگر با تولید یک محصول فوق العاده، جذب مشتری و امتحان چندین استراتژی رشد مانند تبلیغات، فروش و بازاریابی، شروع به رشد کنید. از مشتری‌های‌تان برای جذب کاربر بیشتر کمک بخواهید.
به خاطر داشته باشید که فروش و بازاریابی کلمات بدی نیستند. با اینکه اگر محصول خوبی نداشته باشید به شما کمکی نخواهد کرد، اما می‌تواند موجب سرعت بخشیدن به روند رشد شما شود. اگر شما یک شرکت سرمایه گذاری هستید، باید در این زمینه تلاش کنید و نباید از فروش بترسید.
الکس شولتز در زمینه رشد در محصولات مصرفی سخنرانی داشته که ارزش دیدن دارد. برای محصولات B2B، بهترین حالت این است که رشد درآمد خود را ماهی یکبار بررسی کنید. به یاد داشته باشید که ممکن است چرخه فروش در ماه های اول جذاب نباشند.


قسمت ششم: کتاب راهنمای استارت آپ ها - تمرکز و جدیت


 

مترجم
پرستو پورگیلانی
منبع
playbook
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
2916 خواننده / 8 دقیقه مطالعه / 6 ماه پیش
img-content
1215 خواننده / 9 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
6 دقیقه مطالعه / 6 ماه پیش
img-content
2916 خواننده / 8 دقیقه مطالعه / 6 ماه پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.