بخونید، خونده بشید!
کتاب راهنمای استارت آپ‌ها - قسمت اول - ایده
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
کتاب راهنمای استارت آپ‌ها - قسمت اول - ایده
2907 خواننده / 8 دقیقه مطالعه / 6 ماه پیش
like2K
img-content
ایران تک لب ایران تک لب
آزمایشگاه ایده های کسب و کار
دنبال کن
کتاب راهنمای استارت آپ‌ها - قسمت اول - ایده

"برای کسب اطلاعات بیشتر از اولین دوره سرمایه گذاری روی اپلیکیشن های موبایل، به وبسایت ایران تک لب مراجعه کنید."

از اولین سوالاتی که از استارت آپ ها می پرسیم این است که در حال ایجاد چه چیزی هستند و چرا؟
ما به دنبال پاسخی روشن و مختصر هستیم. از این طریق می توان شما را به عنوان یک بنیانگذار سنجیده و ایده تان را بررسی کرد. اینکه بتوانید به عنوان یک بنیانگذار به خوبی فکر کرده و ارتباط برقرار کنید، برای جذب نیرو، افزایش پول، فروش و غیره، اهمیت بالایی دارد. ایده ها برای وسعت یافتن نیاز به روشن سازی دارند و ایده های پیچیده اکثرا نشانه ای از تفکری آشفته یا بروز یک مشکل است. اگر حتی عده ای از مردم با شنیدن ایده شما هیجان زده نشوند برای شما خبر بدی است.

سوال دیگر ما این است که شدت نیاز به این محصول چقدر است؟
در بهترین حالت خودتان جزء مصرف کننده ها هستید و در حالت بعدی شما مصرف کننده ها را به خوبی می شناسید.
اگر شرکتی در حال حاضر کاربر دارد، میزان سرعت افزایش و نوع افزایش آنها را پیگیر می شویم. به دنبال دلیل می گردیم که چرا سریعتر از این افزایش نمی یابند و بیش از هر چیز مطمئن می شویم که آیا کاربران واقعا محصولات آنها را دوست دارند یا نه؟ این موضوع را از اینجا می توان فهمید که بدون ترغیب شدن از طرف شرکت محصول را به دیگران معرفی کنند. همچنین در مورد جذب نیروی جدید پیگیر شده و اگر استخدام جدید نداشته باشند دلیل را جویا می شویم.

اگر شرکتی هنوز جذب کاربر نداشته است، سعی می کنیم نیازهای اولیه برای آزمودن فرضیه را فراهم بیاوریم. برای مثال اگر تجربه ای کامل را به عنوان مثالی حل شده داشته باشیم، تلاش می کنیم که هسته و محور اصلی آغاز کار را دریابیم.

یکی از راه های آزمایش ایده عملی کردن آن و دیدن اتفاقات بعدی یا سعی برای فروش آن است (برای مثال پیش از کد نویسی، قولنامه ای برای انجام کار بنویسید). راه بعدی برای ایده های مصرف کننده است (مصرف کننده ها می گویند از محصول استفاده می کنند اما بین جمعیت انبوه کالاها ارائه آن امکان پذیر نمی شود). راه حل آخر برای ایده های سرمایه گذاری است (اگر شرکتی بگوید کالای شما را می خرد بعد همان را تولید کند). به خصوص اگر شما یک شرکت سرمایه گذاری هستید، یکی از اولین سوالاتی که پرسیده می شود این است که آیا از طرف مشتری که بخواهد محصول شما را خریداری کند قولنامه ای دارید؟ برای اکثر شرکت های زیست فناوری و سخت افزاری راه سنجش ایده مورد نظر صحبت با مشتریان بالقوه است. به این طریق می توانید اول کوچکترین زیرمجموعه تکنولوژی که می توانید را تولید کنید.

به محض اینکه از کاربران خود بازخورد داشتید، باید بگذارید ایده هایتان تکامل یابند. این کار برای ارزیابی ایده، ساخت محصول و شرکتی عالی و شناختن کاربرانتان موضوعی ضروری است.

راه اندازی یک استارت آپ کار مشکلی است و زمان زیاد و تلاش زیادی می برد. بنیانگذاران و کارمندان باید حس مسئولیت مشترکی داشته باشند. برای همین از سرمایه گذاران دلیل راه اندازی این شرکت  به خصوص را جویا می شویم.


قسمت قبل: کتاب راهنمای استارت آپ ها - مقدمه


همچنین می پرسیم که این شرکت چطور می خواهد یک روز به طور انحصاری کار کند. مقررات مختلفی برای این کار وجود دارد. بدیهی است که ما نمی خواهیم شرکت نسبت به رقبای خود برخوردی غیر اخلاقی داشته باشد. در عوض به دنبال کسب و کارهایی هستیم که نسبت به مقیاس کلی بزرگتر بوده و کپی از آن کار مشکلی باشد.

در نهایت در مورد بازار کارشان و وسعتش در شرایط فعلی می پرسیم
 در مورد اینکه با چه نرخی رو به رشد است و اینکه آیا در ده سال آینده بزرگتر خواهد شد؟
در مورد اینکه چرا با این سرعت گسترش یافته است و اینکه چرا بازار مناسبی برای یک استارت آپ است، جویا می شویم.
ما ترجیح می دهیم مردم متوجه تغییرات در تکنولوژی نشوند. شرکت های بزرگ برای این کار مناسب نیستند، بر عکس بهترین جواب از یک بخش بزرگ در بازار کسب و کاری کوچک به دست می آید.

چند نظر تکمیلی:
مطمئنا ما موضوعی جدید را به چیزی که مشتق دیگری است ترجیح خواهیم داد. اکثر شرکت های بزرگ کارشان را با موضوعی کاملا جدید شروع می کنند. اگر ده شرکت دیگر نیز به طور هم زمان با طرحی مشابه شروع به کار کنند که خیلی شبیه به چیزهایی باشد که در حال حاضر وجود دارند، باید شک کرد.

یکی از دلایل مهم در این باره این است که شروع کردن یک کار جدید مشکل، از شروع مشتق یک کار ساده دیگر، راحت تر است. در حالت اول مردم دوست دارند به شما بپیوندند و کمک کنند.

بهترین ایده ها شاید بد به نظر بیایند اما در واقع خوب هستند. پس مجبور نیستید نسبت به ایده خود پنهان کاری داشته باشید اگر واقعا ایده خوبی باشد، به ظاهر به نظر نمی آید ارزش سرقت داشته باشد. اگر به دیگران بگویید چه قصدی دارید احتمالا به شما کمک کنند.

در حالی که هیجان زده شدن دیگران نسبت به ایده شما در اولین باری که می شنوند اهمیت بسیاری دارد، احتمالا همه بگویند که ایده شما بسیار بد و به درد نخور است. شاید درست بگویند، شاید ارزیابی مناسبی نسبت به استارت آپ ندارند و شاید نسبت به شما حسادت می کنند. دلیلشان هر چه که باشد، زیاد اتفاق می افتد و ناراحت کننده خواهد بود. هرچه سریعتر به خودتان باور داشته باشید و درگیر این موضوعات نشوید برای شما بهتر خواهد بود.

اگر ایده نداشته باشید و بخواهید استارت آپ راه بیندازید چطور؟ شاید باید منصرف شوید. بهتر است ایده ای وجود داشته باشد تا از طریق استارت آپ آن ایده را وارد جهان کنید.

یک بار به طور آزمایشی روی گروه سرمایه گذاری امیدوار کننده ای سرمایه گذاری کردیم که ایده ای نداشتند. این کار را به این امید انجام دادیم که پس از سرمایه گذاری ما ایده ای به ذهنشان خطور کند.اما شکست خورند!
به عقیده من بخشی از مشکل اینجا بود که سرمایه گذاران قوی ایده های زیادی به ذهنشان می رسد (گاهی بیش از حد) اما مشکل بزرگتر اینجا بود که وقتی استارت آپی شکل می گیرد باید برای شکل گیری ایده تان عجله کنید و چون شرکت به طور رسمی ثبت شده است نمی توانید ایده های دور از ذهنی ارائه دهید. در نهایت به ایده هایی محتمل و مشتق شده خواهید رسید. خطر اصلی همین جاست.

بنابراین بهتر است خود را مجبور به پیدا کردن ایده ای برای استارت آپ نکنید. در عوض موضوعات مختلفی را یاد بگیرید. سعی کنید مشکلات، امور ناکارآمد و تغییرات تکنولوژی مهم را شناسایی کنید. روی پروژه هایی که به نظرتان جالب هستند کار کنید. با افراد باهوش و جالبی آشنا شوید. در برخی از این موارد ایده پیدا خواهید کرد.


قسمت دوم: کتاب راهنمای استارت آپ ها - تیم عالی


 

مترجم
پرستو پورگیلانی
منبع
playbook
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
1423 خواننده / 5 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
2762 خواننده / 5 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.