بخونید، خونده بشید!
چگونه هر روزمان را بدون عصبی شدن، مفید بگذرانیم؟
بخونید، خونده بشید!
موضوع آزاد
این مطلب به بعدا می خوانم شما افزوده شد!
خودت انتخاب کن
اختصاصی موضوع آزاد
چگونه هر روزمان را بدون عصبی شدن، مفید بگذرانیم؟
تیم تحریریه موضوع آزاد
10 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
ایشــو مگ ایشــو مگ
گزیــــده‌ تر بخوانیـــــد
دنبال کن
چگونه هر روزمان را بدون عصبی شدن، مفید بگذرانیم؟

اختصاصی موضوع آزاد
پیتر دراکر
می گوید: "هیچ چیزی کم اهمیت تر از بهینه سازی یک کار غیر ضروری نیست."

درک و شناخت عادت هایی که کارها را برایتان بهتر پیش می برند موجب می شود بهتر کار کنید. می توانید همه عادت های مفیدی که درباره اش می خوانید را استفاده کنید. اکثر افراد موفق، به عادت هایی که نتایج بیشتری برایشان به دنبال دارند می چسبند. آنها  برای استفاده بهینه از هر دقیقه از روزشان همواره هدفمند عمل می کنند. اگر در زمان مناسب روی موضوعات درستی تمرکز کنید، می توانید بهترین عملکرد را داشته باشید . در ادامه 5 راه ارائه می شود که شما بتوانید هر هفته بیشترین بازدهی را داشته باشید.

 

1. یک روز مفید با یک فکر متمرکز شروع می شود.
ست گودین می گوید: "شما برای سال بعد به برنامه نیاز ندارید، بلکه به تعهد و قبول مسئولیت نیازمندید."

حواس پرتی با یک فکر به سراغ شما می آید. به ذهنتان اجازه ندهید در زمان هایی که نباید منحرف شود. در زمان هایی که باید بر کارتان تمرکز کنید نباید ذهن آشفته و نا مرتبی داشته باشید. وقتی که مرتبا حواستان پرت می شود خیلی سخت است که متمرکز و مفید باشید. یک فکر منسجم می تواند بیشترین کارها را در کمترین زمان انجام دهد چون شما خودتان را در کار غرق می کنید.

یکی از بهترین راه های تمرکز یافتن یک وضعیت راحت پشت میز کارتان است و اینکه اجازه ندهید به آسانی این وضعیت را از دست بدهید. از حواس پرتی فیزیکی دوری کرده و افکار خود را روی انجام کارتان متمرکز کنید. بعد از مدتی انرژی ذهنی شما تماما به کارتان منتقل می شود.

از طرفی یک فکر آشفته توانایی شما را برای غرق شدن در کارهایتان گرفته  و نمی گذارد آنها را سر وقت انجام دهید. وقتی ذهنتان در معرض تهاجم فکرها قرار دارد، انتخاب ها، تصمیمتان و توانایی هایتان برای خلاق بودن نیز می تواند مخدوش شود.

 

2. وقتتان را مدیریت کنید تا زندگیتان را مدیریت کرده باشید.
تونی رابینسون می گوید: "وقتی که زمانتان را مدیریت می کنید، می توانید متوجه شوید که چگونه اکثر مردم کارهایی که می توانند طی یکسال انجام دهند را زیادتر از حد برآورد کرده و آنچه می توانند طی یک دهه انجام دهند را چقدر کم تخمین زده اند."

شما هر هفته تقریبا 2400 دقیقه دارید. وقت قیمتی ترین چیزی است که در کار با آن در ارتباط هستید. وقت تلف شده هیچ وقت برنمی گردد. اگر بدانید در هر لحظه از زمان چه کاری می خواهید انجام دهید، هر هفته کارهای بسیاری انجام می گیرد.

افراد بسیار موفق ذهنشان را متمرکز می کنند تا در هر دقیقه از وقتشان بیشترین کار را انجام دهند. هر روز برای کارهایی که باید انجام دهید وقت اختصاص دهید. هر کدام از کارهای روزانه باید تحقق پذیر، واقع گرایانه و دارای زمان بندی باشند. مدیریت زمان شما را  مجبور به تمرکز و کارآمدی بیشتر می کند.

فراموش نکنید که حتما بین انجام کارها، برای برطرف کردن خستگی وقت بگذارید. برای یک قدم زدن کوتاه بروید، کتاب بخوانید ویا به یک پادکست گوش دهید. یک فعالیت که به آزاد شدن ذهنتان کمک می کند را انتخاب کنید. مغزتان برای تجدید قوا به یک استراحت کوتاه احتیاج دارد و بعد شما برای انجام دادن کار بعدی آماده هستید.

 

3. وظایف هفتگی شما باید به هدفی معنی دار و بزرگتر کمک کند.
پرستون نی در این باره می گوید: "کارهای ضروری و مهم را با هم اشتباه نگیرید."

دریابید چگونه انجام کارهای روزمره شما می تواند به اهداف و آرزوهای بزرگتر در کسب و کار و یا پروژه شما منجر شود تا با انگیزه آنچه را که اول هفته شروع کرده اید، به پایان برسانید.

مطابق آنچه که چارلز دوهیگ نویسنده کتاب (باهوش تر، تندتر، بهتر) گفته است، به خودمان یادآور شویم که کارهای کوچک وقتی با موضوع های بزرگتر هماهنگ می شوند، خیلی آسانتر تلاش های کوچک ما را به آرزوهای معنی دار متصل می کند.

این کشف می تواند به ما کمک کند تا حتی خسته کننده ترین کارهای روزمره را انجام دهیم چون می دانیم این کار قسمتی از چیزی بزرگتر از خودش است. مشارکت شما در این زمینه می تواند به شرکت شما کمک کند تا به اهداف ماهانه یا سالانه اش برسد.

 

4. فقط روی "یک موضوع" که باید در هر روز انجام گیرد تمرکز کنید.
کاترینا فیک می گوید: "احتمالا درست کار کردن بهتر از سخت کار کردن است."

شانسی که وجود دارد این است که شما هر روز کارهای زیادی برای انجام دادن دارید ولی احتمالا همه آن کارها را نمی توانید در طول روز انجام دهید. اولین 30 دقیقه هر روز را به برنامه ریزی درباره کارهایی که آن روز باید انجام دهید اختصاص دهید.

مهمترین کاری که در تقویم آن روز شما باید انجام گیرد چه چیزی است؟ آن کار را اول صبح انجام دهید. روز خود را با انجام کارهایی با ارزش بالا که می توانید طی صبح تمامشان کنید شروع کنید. این کار به شما انگیزه می دهد تا بتوانید کار بعدی را نیز سر وقت انجام دهید.

روز بعد و تمام روزهای هفته را هم با همان روش و سیستم فکری پیش ببرید. مشکل ترین کارها را در سودمندترین ساعات روز انجام دهید. بیشتر مردم کارهای بسیاری را قبل از ظهر می توانند انجام دهند. زمانی راکه بهترین بازدهی را برایتان به همراه دارد پیدا کرده و تمرکز کنید تا کارها را در همان ساعات انجام دهید.

 

5. بیشتر از یکبار روی یک موضوع کار نکنید.
لئو بابائوتا می گوید: "سادگی در دو مرحله خلاصه می شود: موارد اساسی را شناسایی کرده و بقیه را حذف کنید."

هیچ وقت با این تفکر که بعدا به کاری رسیدگی خواهید کرد، آن را کنار نگذارید. یاد بگیرید کارهایی که پیش می آیند را انجام داده و از آنها بگذرید. چند بار تاکنون ایمیلی را باز کرده و دوباره بسته اید؟ پاسخ دادن به ایمیل یا تلفن را به بعد موکول نکنید.

وقتی موضوع جدیدی توجهتان را جلب کرد که در لیست کارهایتان نبوده، اگر پاسخ دادن به آن زمان زیادی نمی گیرد، می توانید پاسخ دهید اما اگر بیشتر از 5 دقیقه زمان می برد بهتر است به بعد موکول شود. وقتی در جریان کار هستید نباید از آن منحرف شوید.

 

مترجم
پرستو پورگیلانی
منبع
medium
برچسب‌ها
اشتراک گذاری
از همین وب‌سایت مشاهده همه
img-content
1 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
محمدرضا ایدرم محمدرضا ایدرم 1098 خواننده / 10 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
img-content
10 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
مطالب مرتبط مشاهده همه
img-content
2802 خواننده / 8 دقیقه مطالعه / 1 سال پیش
img-content
خضر شمسی خضر شمسی 5 دقیقه مطالعه | 1 سال پیش
دیدگاه‌ها
comment_icon دیدگاهت رو بنویس...

برای ثبت نظر ابتدا وارد شوید

mozooazad
به مطالعه مطالب خوب و مفید علاقه‌مندید ؟
عضو خبرنامه پرخواننده‌ترین مطالب موضوع آزاد شوید !
* 2 خبرنامه در هفته. بهترین مطالب موضوع آزاد.
تمامی فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.